Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
25.03.2010
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Když sleze sníh
S péčí o zelené plochy naší zahrady můžeme začít hned, jakmile sleze poslední sníh. Jako první přijde na řadu docela určitě jarní úklid. Aby trávník dobře rostl a měl dostatek živin, je nutné jej vyčistit od všech nečistot, které se na něm za dlouhou zimu nastřádaly. Od zbylých tlejících listů, které jsme na podzim nestačili uklidit i od spadaných větví. Dalším krokem by měla být vertikutace neboli provzdušení trávníku za pomocí vertikutátoru. Pokud nechcete příliš investovat do travního stroje, pak vězte, že stejnou službu vám udělají i vertikutační hrábě. Za jejich pomoci trávník nejen provzdušníte, ale zbavíte jej i starých, odumřelých kořenů i celých rostlin, stejně jako plevele. Takto ošetřený trávník si zaslouží dobré hnojivo, které mu pomůže vzpamatovat se z mrazivých dní. Hnojivo vybírejte podle míry poškození. Docela určitě vám dobře poradí v některé z odborných prodejen, které hnojivo je zrovna pro ten který druh travní směsi nejvhodnější. Při nákupu nezapomeňte ani na koupi semen, budou se vám hodit. Po jarní očistné kúře se velmi často objeví nedostatky v podobě částečně nebo zcela holých míst, které je nutno znovu osít travní směsí. Nezapomínejte ani na dostatečnou vláhu, ačkoliv horké dny jsou ještě daleko, trávník se vám za vaši péči odmění jasnou zelení i měkkostí přímo zvoucí k poležení.
Aby sousedé záviděli
I když si myslíte, že po dokonalé jarní očistě máte s trávníkem zase na rok vystaráno, opak je pravdou. Chcete-li mít pažit, který vám bude nejeden kolemjdoucí závidět, pak mu musíte věnovat zvýšenou péči i nadále. Tou nejzákladnější je samozřejmě sekání. Nabídka žacích strojů je na trhu opravdu veliká a pestrá, takže určitě najdete sekačku nebo vyžínač, který vám bude maximálně vyhovovat, jak po finanční, tak i funkční stránce. Na co byste si měli dát při jeho koupi pozor? Především na vhodnost pro daný terén. Těžko posekáte s vyžínačem několikahektarovou plochu a naopak není potřeba pořizovat si, i když za sebe výhodnější cenu, traktůrek, se kterým se na vašem dvěstěmetrovém pozemku ani neotočíte. Sekačka by měla být snadno ovladatelná a především vybavena ostrými noži.
Začínáme od Adama
Jaro je spolu s podzimem také nejvhodnější dobou k založení úplně nového trávníku. Pokud se k tomu právě chystáte, pamatujte, že před samotným výsevem trávníku je nutné dobře upravit terén, nejen jej zbavit plevele a nečistot, ale také jej dobře zarovnat. Sice je pro někoho možná zajímavé mít na zahradě různá převýšení, ovšem než se do osetí tak nerovné plochy pustíte, uvědomte si, že jí také budete muset nějak posekat. A pokud se nechcete vrátit ke staré dobré kose a srpu, pak by povrch půdy měl být co nejrovnější. Před samotným výsevem je dobré půdu kvalitně prohnojit, udusat a jemně nakypřit a pak rovnoměrně rozsít semena vybrané travní směsi. Ty se dělí podle stupně zatížení trávníku. V našich zahradách jsou nejčastěji využívány směsi pro okrasné a sportovní trávníky. Při samotném výsevu dbejte na rovnoměrné rozhození semen a pro jistotu si jich pár nechejte, kdyby některá nevzešla a zůstala vám tak holá místa. Po té semena na celé ploše jemným poklepem, třeba obyčejnými hráběmi, zapravte do země. Dejte pozor, aby to bylo opravdu mělce, maximální hloubka by neměla přesáhnout jeden centimetr. Ideální by bylo po té ještě celý terén uválcovat nebo alespoň zpevnit pomocí dlouhého prkna.
I když vám nový trávník dělá radost a má se čile k světu, nežeňte se hned do sekání. První by mělo proběhnout teprve ve chvíli, kdy trávník náležitě zakoření. Odborníci doporučují sekat teprve, dosáhne-li porost výšky minimálně deseti centimetrů a zkracujte jej pouze na polovinu. Zde víc než kde jinde pamatujte na ostré a dobře seřízené žací stroje, protože byste o nově vzrostlý trávník mohli také během okamžiku přijít. Tupé nože by jednotlivé rostlinky vytrhali. Vhodné pro první sečení nejsou ani strunové sekačky.
Správný pitný režim a výživa
Nejen člověk je živ dostatečným příjmem tekutin, i trávník je potřeba náležitě zavlažovat. Měli byste tak činit nejlépe večer, kdy mají rostliny díky snížené noční teplotě dostatek času na správnou regeneraci, eventuelně v časných ranních hodinách. Vyhýbat bychom se rozhodně měli zalévání v přímém poledním slunci, protože bychom se mohli, namísto kýženého hustého, zeleného porostu dočkat jen zrzavého a plísněmi napadeného trávníku. Ovšem i u zalévání platí všeho s mírou. Přemíra vody škodí také.
V horkých letních měsících, kdy je trávník vystaven slunečním paprskům, sprškám studené vody i přírodním živlům je nutné dopřát mu také dostatečnou výživu v podobě hnojení. Hnojit byste měli minimálně jednou za čtrnáct dní a je zcela na vaší volbě, jestli k tomu využijete hnojivo v podobě kapaliny nebo granulí. Vhodné je doplňovat do půdy dusík, který podpoří růst rostlin i draslík, který váš trávník ochrání před plísněmi, chorobami i poškozením vlivem mrazu.
Řešení pro nedočkavé
Otrávila vás už jen představa té hromady práce, kterou máte v případě zakládání trávníku před sebou? Nezoufejte, dneska už je tu vhodné řešení i pro vás. Můžete si nechat trávník jednoduše přivézt a položit na dobře připravený terén již vypěstovaný a upravený. Je však nutné jej položit co nejrychleji a po té dobře zalít, ale pak se můžete ihned kochat nádherným pažitem téměř bez práce. Jen vězte, že budete muset sáhnout mnohem hlouběji do kapsy.
Autor: Petra Martíšková
Články s podobnou tématikou:
Trávníkový bedekr
Pěstujeme okrasné trávy
Travní koberec
Co umějí zahradní roboti?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Zakládáme trávník
Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Článek byl zobrazen 19856 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Pěstujeme hortenzie – jaké druhy a barvy vybrat?
Hortenzie jsou nádhernou živoucí ozdobou zahrad, ale stále častěji se s nimi setkáme i na balkonech či dokonce v interiérech. Jejich velké květy se vyskytují v různých barvách, což je dáno kyselostí půdy. Víte, jak docílit toho, aby vám hortenzie každým rokem zkrášlovaly okolí a jak získat legendární modré hortenzie?
Katalytické lampy pro účinný boj s komáry
Pokud stále hledáte způsob, jak se účinně a přitom nenásilně zbavit obtížného hmyzu, zkuste vsadit na katalytické lampy, které opravdu pomáhají. Vy si budete moci vychutnat ničím nerušenou noc a ráno se probouzet bez svědivých štípanců na těle. Tyto nádherné doplňky v sobě spojují funkce klasické aromalampy, odpuzovače hmyzu a čističe vzduchu.
Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?
Hravé léto v zahradě
Možná právě vaše děti dorostly do věku, kdy si začínají hrát samy na zahradě, možná chcete jen větším dětem udělat radost za vysvědčení. Co všechno lze vymyslet a umístit na zahradu?
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.
Příprava sekačky na jaro
Jaro už se ohlásilo v plné síle, což pro nás znamená, že bychom se měli zaměřit na naše zahrady a zahrádky a věnovat jim trochu více pozornosti. K tomu ovšem potřebujeme naše zahradní pomocníky, které však bude třeba nejdříve trochu oprášit, zkontrolovat a připravit na novou sezónu. Jedním z nich je zahradní sekačka.
Ovocné dřeviny v květináči - vypěstujte si broskve doma na balkóně
Kytičky na balkóně jsou sice pěkné, ale kdo by nechtěl uzobnout něco dobrého. Sice se běžně v květináči nebo truhlíku pěstují stáleplodící jahody, jenže utrhnout si opravdové ovoce, to je něco úplně jiného.