SlideWood design zastřešení

Reklama

Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

22.11.2015

Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.

Do pěstování borůvek by se měl pouštět jen ten zahradník, který je schopen jim zajistit vhodné podmínky. Borůvky mají hodně kyselou půdu s nízkým pH. Kanadské borůvky potřebují navíc ještě půdu dostatečně vlhkou. Pokud se vám tedy nechce tyto podmínky na zahradě složitě vytvářet, bude pro vás lepším řešením se poohlédnout po jiných, stejně lahodných plodinách. Existují takové, které se borůvkám podobají, ale zároveň borůvkami z botanického hlediska nejsou. Svou chutí však mohou borůvky dokonce předčít. Zahrádkáři však ocení jejich základní vlastnost, že se jim daří v běžné zahradní půdě.

Pokud máme na zahradě kyselou půdu, obvykle to značí, že je s ní něco v nepořádku. Pokud má půda totiž dostatek humusu a obsahuje zdravý půdní život, bývá její pH neutrální. Abychom mohli pěstovat borůvky a jiné kyselomilné rostliny, museli bychom na zahradu přidávat kyselou rašelinu, nebo různé okyselující přípravky, což není zrovna nejvhodnější. Příroda by se totiž snažila s touto kyselostí bojovat a odstranit ji. Mnohem jednodušší a také mnohem přirozenější je pěstovat na zahradě takové rostliny, pro které máme podmínky.

Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica)

Zimolez kamčatský je nízký opadavý keř, který bývá lidově nazýván kamčatskou borůvkou, ale borůvkou v pravém slova smyslu není. Patří do čeledi zimolezovitých, kterých existuje kolem 60 druhů. Tento zimolez pochází z východní Sibiře, konkrétně z poloostrova Kamčatka, kde se objevuje v rozsáhlých porostech. Zimolezy původní divoké formy se příliš chutnými plody pyšnit nemohly, ale odborníci z nich šlechtěním dokázali vypěstovat odrůdy s plody připomínajícími jak barvou, tak i chutí borůvky. Z tohoto důvodu se ujal také název kamčatská borůvka. Dorůstá výšky asi 1,5 – 2 metry a na Kamčatce je typickou podrostovou dřevinou, která se vyskytuje ve světlých hájích, na lesních pasekách, rašeliništích, nebo močálech. Běžný je také výskyt podél řek a jezer.

Vzhledem k tomu, že na Kamčatce dokázal zimolez odolávat drsným podmínkám, je mrazuvzdorný, nenáročný a dlouhověký. Oproti klasickým borůvkám se mu daří na jakékoliv půdě a nepotřebuje kyselou lesní půdu, která přirozeně vzniká pod jehličnatými stromy vysoko v horách. Dobře roste na neutrálních, kyselých a zásaditých půdách – na půdní podmínky je tak naprosto nenáročný. Půda může být písčitá, hlinitá, nebo třeba mírně jílovitá. Nemá rád pouze hodně jílovité a nepropustné půdy. Nevadí mu ani půda chudší na živiny, špatně by se mu však dařilo v půdě suché. V prvním roce po výsadbě je tak nutné dopřát zimolezu během suchých letních dní dostatečnou zálivku a mulč. Starší rostliny snášejí sucho o něco lépe.

Jednou z předností zimolezu kamčatského je jeho odolnost vůči mrazu a to jak ve dřevě i v květu. Dokáže odolat až 45 stupňovým mrazům, skvěle odolný je také proti chorobám a škůdcům. Vzhledem k tomu, že rostlina pochází z oblasti s krátkým vegetačním obdobím, má dispozice k brzkému sesychání a opadávání listů. U nás tak již v průběhu července začnou listy žloutnout a opadat, což není na závadu a nejde ani o žádnou chorobu. Tmavě modré plody jsou ojíněné a dozrávají již během května, v teplém jaru i koncem dubna. Sklízet plody je tak možné poměrně brzy. Právě zimolez kamčatský je takovou první vlaštovkou po dlouhé studené zimě. Je prvním ovocem, z něhož se budeme moci na zahradě na jaře těšit.

Abychom docílili bohaté plodnosti keřů, je dobré vysadit alespoň dvě odrůdy zimolezu vedle sebe. Mezi nejčastější odrůdy patří Amur, Altaj a Modrý triumf. Altaj dozrává jako první a krásně voní po borůvkách, zatímco Amur si dává týden až dva týdny načas a poté z něj můžeme sklízet úžasně sladké plody. Bobule zimolezu se mohou jíst čerstvé, ale skvěle chutnají také rozmixované v koktejlech, nebo se z nich dají zpracovávat kompoty, džemy či mražené výrobky. Plody obsahují množství vitamínů, především jsou bohaté na vitamíny C a B, a na minerální látky, jako je hořčík, vápník, fosfor a draslík. Obsahují různě biologicky aktivní látky, díky kterým mají léčivé vlastnosti. Je možné je využívat při léčbě sklerózy, pomáhají zastavovat krvácení a jsou rovněž vhodným močopudným a antimikrobiálním prostředkem. Plody zimolezu kamčatského je možné využívat také jako barvivo.

Muchovníky (Amelanchier)

Tyto keře a menší opadavé stromky pocházející původem ze Severní Ameriky se těší čím dál větší oblibě. Mají jedlé plody, na kterých si rádi pochutnají jak lidé, tak i ptáci. Muchovníků existuje asi 20 druhů, z nichž nejvíce je doma v USA a Kanadě, ale existuje také druh – muchovník oválný, který pochází z Evropy, další dva druhy muchovníku pak najdeme i v Asii. Zahradnicky jsou muchovníky velmi ceněné, přestože donedávna byly tyto rostliny většině lidí neznámé. Průmyslově se pěstují jen v určitých oblastech a využívaly se často jako náhražka hrozinek.

Na českých zahradách se nejčastěji setkáme s muchovníkem Lamarckovým, kanadským, olšolistým a oválným (vejčitým). Jednotlivé druhy se od sebe liší vzrůstem, chutí plodů, tvarem listů i koruny. Obvykle jde o větší keře či malé stromky dorůstající výšky mezi 2 až 5 metry. Plody všech muchovníků jsou však jedlé, mají sladkou chuť a není u nich patrná typická borůvková kyselost, kterou je možné cítit v plodech zimolezu kamčatského. V plodech muchovníků jsou semínka, která když se rozkousnou, chutnají jako mandle. Na stromech zralé bobule vydrží skoro měsíc a mohou mít velikost menší třešně. Mezi nejzajímavější odrůdy muchovníku patří Smokey, Martin, Thiessen, Ballerina a Northline.

Na jaře se muchovníky obalí bílými květy a na počátku léta se objevují růžové, později pak fialové plody. Zralé plody mají tmavě fialovou barvu. Na podzim nás pak rostliny ještě potěší pestře zbarvenými listy. Muchovník má tedy na zahradě rozhodně své místo, protože kromě toho, že z něj máme užitek v podobě chutných plodů, je také zajímavou okrasnou rostlinou. U této elegantní dřeviny je dobré si zjistit, jaké zrovna vámi vybraný druh dorůstá výšky, abyste jej vhodně zakomponovali do vegetačních pater zahrady. V případě, že máte malou zahradu, sežeňte si ty nejlépe plodící odrůdy. Muchovníky mají obecně rády slunce, ale snáší i polostín. Na půdu jsou nenáročné, a pokud jim nad kořeny dáte mulč a kompost, budou více plodit. Muchovníky není třeba řezat.

- jpa -

Foto: Havlis.cz, Zahradnictvo Limbach

Článek byl zobrazen 38119 krát.

Kontextová reklama

  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?

Jsou na tom vaše pokojové rostliny tak špatně, že potřebují okamžitý zásah? Vyzkoušejte některé z doporučení odborníků, jak postupovat při jejich záchraně.

 
Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu

Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu

Máme pro vás tip, jak si opatřit vitamínový poklad v podobě jarní zeleniny bez přepichování sazenic, a dokonce i bez skleníku nebo pařeniště. Jediný trik spočívá ve výsevu těch správných otužilých odrůd na konci léta, troše hnojení, probiotické zálivce a zimní peřince. Na jaře jako když najdete!

 
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci

Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.

 
Jarní a velikonoční květinové dekorace – inspirujte se!

Jarní a velikonoční květinové dekorace – inspirujte se!

Velikonoce jsou klasickým symbolem jara, ale také časem, kdy se aranžérským možnostem rozhodně meze nekladou. Přímo vyzývají k naší kreativitě a k tomu užívat si pestrých, zářivých a kontrastních barev a symbolů jara jako jsou kvetoucí cibuloviny, vajíčka, peří, větvičky, košíčky, zajíčci a mnohé další symboly.

 
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!

Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!

Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.

 
Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky

Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky

Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.

 
Pokojové rostliny VIII. - Maranta

Pokojové rostliny VIII. - Maranta

"Rostlina modlitby" nebo "králičí stopa". Tak se lidově říká exoticky vypadající pokojové rostlině marantě, která v prvé řadě zaujme sametovými, výrazně zelenými oválnými listy s různě tvarovanými tmavými skvrnami.

 
Jak se staví skalka

Jak se staví skalka

Na stavbu skalky se dají využít kromě přirozených svahů i umělé svahy navazující na zeď či plot, a dokonce i rovinatý terén se může vhodnými terénními úpravami přeměnit na pěkné alpinum. Skalka je zkrátka takový malý svět pro sebe, který lze mít téměř kdekoliv bez ohledu na půdní podmínky, neboť ty se dají vždy upravit.

 

Zpět na předchozí stránku

Sekačka Riwall

Reklama

Náš tip

Robotická sekačka Segway

Robotická sekačka Segway Navimow i108E. Oblíbená bezdrátová sekačka až na 800 m2 s kamerou a umělou inteligencí jen za 32 599 Kč.  

 

MARKÝZY WEINOR

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor.

 

BEZÚDRŽBOVÉ LAVIČKY Z „TRAPLASTU“

Lavičky jsou dodávány jako stavebnice vč. spojovacího materiálu. Odolávají povětrnostním vlivům i mrazu a nepotřebují žádnou údržbu. Jsou vhodné na zahradu i jako městský mobiliář.

 

UMĚLÉ ZELENÉ STĚNY

Umělé zelené stěny jsou velmi trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí, kterou se živými rostlinami lze dosáhnout velmi obtížně. Navíc jsou prakticky jediným možným řešením v interiérech s nedostatečným přirozeným světlem nebo s náročnými klimatickými podmínkami.

 

MAMUT GLUE DISPER FIX

Kvalitní, rychlé a spolehlivé lepidlo využijete v dílně, domácnosti, garáži nebo i na pracovišti. Lepí většinu materiálů jako je dřevo, beton, kov, kámen apod.

 

ZÁBRANY KVĚTINOVÝCH TRUHLÍKŮ

Nenápadné a praktické zábrany květinových truhlíků Dastech spolehlivě zajistí umístění květin na okenních parapetech a zabezpečí je proti nechtěnému pádu.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Kvalitní WPC terasy

WPC terasová prkna BambooGard, různé šířky, přírodní dekory, prodej, realizace, vyměření terasy zdarma, skladové zásoby.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.

 

Další z této rubriky

5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin

5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin

Jednou z největších frustrací spojenou s životem v prostoru s limitovaným světlem je, zdá se, dosáhnout toho, aby se pokojovým rostlinám dařilo a rostly „jako z vody“. Zatímco všechny rostliny potřebují ke svému přežití světlo, v tom, jaké množství potřebují, se však liší. Pokud se světlem doma bojujete, pořiďte si rostliny stínomilné, které po plném slunečním svitu tak neprahnou.

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Jak na pěstování malin a ostružin

Jak na pěstování malin a ostružin

Jak to s těmi malinami vlastně je? Kam je zasadit, kdy sklízet a řezat bývá mnohdy pro laického zahrádkáře neřešitelným rébusem. Někdo radí ořezat maliny na jaře, jiný na podzim. A s ostružinami je to navlas stejné. Pár rad vám může pomoci hádanku rozluštit.

 

Akumulátorové pily - tiché, přenosné a přitom výkonné

Akumulátorové pily - tiché, přenosné a přitom výkonné

Motorové řetězové pily se používají už desítky let, během nichž se vyvinula řada variant. Při výběru obvykle rozlišujeme dvě velké skupiny – pily poháněné spalovacími motory a pily elektrické. Ty první jsou určeny pro častější a intenzivnější použití, zatímco na malou zahrádku pro hobby využití postačí méně výkonná pila elektrická.

 

Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!

Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!

Abychom se mohli každý rok na svých zahradách radovat z krásných, dobře rostlých a hojně plodících stromků, je nutné jim na přelomu února a března věnovat dostatečnou pozornost. Právě v tuto dobu totiž nastává hlavní sezóna prořezu ovocných stromků, kdy se z důvodu zajištění dostatečného přístupu slunečního světla provzdušňují jejich koruny.

 

Červen na zahradě

Červen na zahradě

Doufejme, že podle pranostiky nebude měsíc jahod a třešní chladný a deštivý. Když je červen studený sedlák prý krčí rameny. Vláha je sice vítaná, ale o studené počasí žádný zahrádkář nestojí. Tak doufejme, že Medard na své povinnosti prostě zapomene.

 

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku

Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.

 

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek

Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.