Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
02.01.2006
Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.
Úspěch při pěstování orchidejí spočívá v tom, že si jednoduše zjistíme, který druh je vhodný do podmínek, jež můžeme doma rostlině nabídnout. Dostatek potřebných informací by nám měli poskytnout v každém dobrém květinářství či zahradním centru, užitečné informace nalezneme také v publikacích o pěstování orchidejí či na internetu.
Umístění
Při pěstování orchidejí je více než u jiných rostlin důležitá hygiena a čistota. Okenní parapet, na který se rostliny nejčastěji umísťují, by měl být dokonale čistý a květináče desinfikovány horkou vodou. Vzhledem k tomu, že v horkých slunečných dnech hrozí listům připálení, je nutné mít možnost občas okna zastínit.
Substrát, zálivka a hnojení
Velmi málo druhů orchidejí snáší obyčejnou zeminu, proto bychom je měli vždy sázet do speciálního substrátu pro orchideje. Přesazování postačí až po dvou letech v období růstu po odkvětu. V novém květináči by měla být alespoň čtyřcentimetrová vrstva drenáže (tvořená například polystyrénovými kuličkami) a potom teprve vrstva substrátu. Z přesazované rostliny otřepeme původní zeminu a otrháme staré kořeny. Rostlina by v nádobě neměla být ani příliš hluboko, ani moc nahoře. Se zaléváním bychom měli být opatrní a hlavně rostlinu soustavně nepřemokřovat. Zálivka by měla nastat, až substrát vyschne, tedy přibližně jednou týdně. Suchost substrátu poznáme, když do něj píchneme dřívko a po vytáhnutí není vlhké. Vždy bychom měli zalévat převařenou a odstátou vodou. Také pravidelné hnojení je velmi důležité, hnojivo by mělo obsahovat zejména fosfor, dusík a stopové prvky.
Teplota a vlhkost
Ideální teplota v zimním období je kolem 20 st. Celsia, ani v noci by neměla klesnout pod 15 stupňů. Při teplotách nad 25 st. Celsia trpí rostliny příliš suchým vzduchem. Na rostliny bychom neměli přímo pouštět ani mrazivý vzduch. Pokud není prostor bytu přetopený, není třeba rostliny rosit. V případě sucha můžeme rosit převařenou a odstátou vodou.
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XXII. – Lilek ozdobný
Pěstování sukulentních bonsají
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Pěstování rostlin ve vodě
Článek byl zobrazen 33697 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
RD Rýmařov nabízí novinku - RD LARGO 110 za zaváděcí cenu
Největší dodavatel montovaných dřevostaveb RD Rýmařov přichází s novinkou LARGO 110 - prvních 20 domů do konce roku 2020 je za zaváděcí cenu!Umělé květiny FLORUM - zeleň bez starostí
Umělé květiny FLORUM jsou květiny nové generace, které vypadají jako živé, hodí se do interiéru i exteriéru.Moderní rodinné domy ze zateplených tvárnic Durisol
Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné. Prohlédněte si náš katalog RD!Bazény Machov - plastové bazény se spolehlivou konstrukcí
Bazény Machov jsou vyrobeny z 8 mm tlustého plastu a díky silné výztuži a oboustranným extruderových svárům vydrží i divoké skákání a nepříznivé vlivy počasí. Záruka 5 až 10 let.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.

Medvědí česnek – pěstování, význam pro naše zdraví a použití v kuchyni
Na začátku jara upoutá naši pozornost jedna z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám. Hovoříme o něm jako o symbolu probouzející se přírody a jejích léčivých schopností. Tato bylina se stala hitem přírodního léčitelství současnosti, ale je rovněž neopomenutelnou kulinářskou lahůdkou.

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících.

Jak na pěstování kaktusů
Metoda pokus-omyl není právě nejvhodnějším způsobem jak začít s pěstováním kaktusů. Zpočátku jde hlavně o to, pochopit jejich požadavky, dát jim, co potřebují a pak se těšit z jejich pichlavé krásy.

Zahradní květiny III. – Tulipány
Rostlina, která pochází původně ze střední Asie, je dnes téměř holandskou národní chloubou. Své místo má po mnoho let také v českých zahradách. Tulipány jsou velmi oblíbené zejména pro svou nenáročnost a nezaměnitelný vzhled.

Ochranné pomůcky při práci na zahradě
S dodržováním bezpečnosti práce si většina zahrádkářů hlavu neláme. Proč také, když žádná pokuta nehrozí a obdělávají si své. Jenže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a někdy stačí málo, aby se zabránilo nejhoršímu.

Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Jednou z nejčastějších kvetoucích rostlin, které můžeme spatřit na balkónech, terasách a zahradách, jsou muškáty neboli pelargonie. Tato nijak zvlášť náročná květina, jejíž květy existují hned v několika barvách, kvete celé léto.

Jak a kde fungují komunitní zahrady?
Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.