Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
02.01.2006
Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.
Úspěch při pěstování orchidejí spočívá v tom, že si jednoduše zjistíme, který druh je vhodný do podmínek, jež můžeme doma rostlině nabídnout. Dostatek potřebných informací by nám měli poskytnout v každém dobrém květinářství či zahradním centru, užitečné informace nalezneme také v publikacích o pěstování orchidejí či na internetu.
Umístění
Při pěstování orchidejí je více než u jiných rostlin důležitá hygiena a čistota. Okenní parapet, na který se rostliny nejčastěji umísťují, by měl být dokonale čistý a květináče desinfikovány horkou vodou. Vzhledem k tomu, že v horkých slunečných dnech hrozí listům připálení, je nutné mít možnost občas okna zastínit.
Substrát, zálivka a hnojení
Velmi málo druhů orchidejí snáší obyčejnou zeminu, proto bychom je měli vždy sázet do speciálního substrátu pro orchideje. Přesazování postačí až po dvou letech v období růstu po odkvětu. V novém květináči by měla být alespoň čtyřcentimetrová vrstva drenáže (tvořená například polystyrénovými kuličkami) a potom teprve vrstva substrátu. Z přesazované rostliny otřepeme původní zeminu a otrháme staré kořeny. Rostlina by v nádobě neměla být ani příliš hluboko, ani moc nahoře. Se zaléváním bychom měli být opatrní a hlavně rostlinu soustavně nepřemokřovat. Zálivka by měla nastat, až substrát vyschne, tedy přibližně jednou týdně. Suchost substrátu poznáme, když do něj píchneme dřívko a po vytáhnutí není vlhké. Vždy bychom měli zalévat převařenou a odstátou vodou. Také pravidelné hnojení je velmi důležité, hnojivo by mělo obsahovat zejména fosfor, dusík a stopové prvky.
Teplota a vlhkost
Ideální teplota v zimním období je kolem 20 st. Celsia, ani v noci by neměla klesnout pod 15 stupňů. Při teplotách nad 25 st. Celsia trpí rostliny příliš suchým vzduchem. Na rostliny bychom neměli přímo pouštět ani mrazivý vzduch. Pokud není prostor bytu přetopený, není třeba rostliny rosit. V případě sucha můžeme rosit převařenou a odstátou vodou.
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XXII. – Lilek ozdobný
Pěstování sukulentních bonsají
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Pěstování rostlin ve vodě
Článek byl zobrazen 38997 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?

Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Hledáte-li pro svou zahradu mrazuvzdornou květinu, která bohatě kvete sytými barvami až do podzimu, bude hortenzie latnatá tou správnou volbou. Barvy jejích květů velikosti XXL se postupně vybarvují až do sytých odstínů a jsou ozdobou každé podzimní zahrady.

Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.

Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.

Pěstování angreštu a netradiční angreštové dobroty
Angrešt je běžným lesním a zahradním keřem, který je nenáročný na pěstování. Tyto trnité keře se sladkokyselými plody upadly poslední dobou trochu v zapomnění, přestože ovoce obsahuje mnoho cenných kyselin, vitamínů a má využití jak v kuchyni, tak i léčitelství. Nové odrůdy, které jsou odolné vůči houbovým chorobám, však navrací angrešt do našich zahrad.

Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.