Jak postupovat při výběru betonové dlažby
29.08.2012
Beton má v české architektuře již mnoho let své nenahraditelné místo. Je kvalitním a trvalým materiálem s mnoha přednostmi, který se těší stále větší oblibě i v malé a zahradní architektuře. Výběr dlažby z betonu určené pro zpevněné plochy není dobré uspěchat, právě naopak, je třeba si vše důkladně rozmyslet.
Jak tedy postupovat při výběru betonové dlažby pro zpevněné povrchy? Nejvhodnější je zvolit následující postup:
1. Sejděte se s architektem a společně vyberte vhodný tvar a barvu dlažby. Samozřejmě tak můžete učinit také na základě vlastní úvahy a vkusu. Dále je potřeba se rozhodnout pro výšku prvku, která je přímo úměrná požadované míře zátěže. Pokud víte, že budou danou plochu využívat pouze chodci, nebo bude zatěžována maximálně koly či motocykly, můžete použít prvky o výšce 40 mm. Pokud však počítáte s jejím zatížením osobním automobilem, zvolte prvek o výšce mezi 60 až 80 mm. Při ještě vyšším zatížení, např. nákladními auty, je nutné volit prvky vysoké 100 až 120 mm.
2. Než dlažbu zakoupíte, zjistěte si vždy přímého výrobce a zkontrolujte, jestli má zaveden certifikovaný systém řízení kvality podle normy ČSN EN ISO 9001.
3. Při nákupu vždy vyžadujte prohlášení o shodě, na jehož základě si zkontrolujete, že výrobce své výrobky zkouší dle ČSN EN a to metodou A nebo C. Jedině ty totiž prokazují bezpečnou odolnost výrobku v našich klimatických podmínkách.
4. Pokud výrobce nemá tuto dokumentaci k dispozici, nebo je v dokumentaci uvedeno, že je dlažba zkoušena metodou D, pak je více než pravděpodobné, že výrobky svou kvalitou nevyhovují našim klimatickým podmínkám.
Jak postupovat při přípravě podkladu pod betonové dlažby? Je potřeba zvolit následující postup:
1. Stejně tak, jako je tomu u výběru vhodné výšky prvku, musíme i při rozhodování o typu podlaží mít jasně stanoveno, jaké bude zatížení budované zpevněné plochy. Může jít o dva typy zatížení:
- zatížení osobními automobily a pěšími chodci, popřípadě koly a motocykly
- zatížení nákladními vozidly
2. Odborník by měl posoudit únosnost zeminy podložních vrstev, na kterou bude dlažba následně kladena.
3. Konstrukci podloží dlažby pro zatížení pěšími osobami, osobními auty při únosnosti podložní zeminy 10 N/cm2 lze volit z cca 150 mm tlusté vrstvy kameniva 0 -63 a 20 mm tlusté kladecí vrstvy z drceného kameniva frakce 2 – 4 mm. Vrstva kameniva frakce 0 -63 musí být hutněna na únosnost min. 10 N/cm2.
4. Konstrukce podloží pod dlažby určené pro pojíždění nákladními auty musí být navržena vždy na základě stanoviska odborníka, tedy projektanta silničáře.
Kvalitní betonová dlažba není z hlediska údržby nijak náročná, nevyžaduje pravidelné čištění. Na zahradách stačí pouze čas od času čistit spáry dlažeb od prorůstajících plevelů a trávy, které ji mohou horizontálně rozčlenit, ale nezničí ji. Stačí, když použijeme některý z totálních herbicidů. Podle potřeby a míry atmosférického spadu nečistot je dobré po skončení zimy omýt dlažbu vysokotlakou vodní pistolí. Dlažbu se doporučuje v zimě také ošetřit běžnou posypovou solí.
Autor: Ing. Josef Matějka, Jednatel společnosti CS-BETON s.r.o., Prezident Asociace českých betonářů
Další články firmy CS-BETON:
Stylová dlažba CSB - ALTO jedině od CS_BETON s.r.o.
CSB - NATURBLOK - k nerozeznání od přírodního kamene
Kontakt:
CS-BETON, s.r.o.
Velké Žernoseky 184
412 01 Velké Žernoseky
tel.: 416 747 283
www: www.csbeton.cz
e-mail: csbeton@csbeton.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 27015 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Zahrada plná voňavých bylinek
Pokud se rozhodnete pro bylinkovou zahrádku, je jaro ideálním obdobím pro její založení. Na osluněném záhoně s přiměřeně vlhkou půdou porostou bylinky téměř před očima. A pokud je máte nasázené od loňska, nadešel správný čas je rozdělit a rozsadit.
Přivítejte jaro na nové terase od WPC – WoodPlastic
Sluneční paprsky jsou stále odvážnější a venkovní terasa láká k posezení. Není nad krásné ráno na čerstvém vzduchu, ideálně v soukromí. Správná terasa vám takovou jistotu nabídne. Dnes, zítra, za deset let. Protože správná terasa je taková, která zůstává po dlouhá léta atraktivní, příjemná a bezpečná, aniž byste jí museli věnovat přehnanou péči.
I v zimě je na zahradě co dělat
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…
Jak pečovat o trávník po zimě?
Pýchou každého správného pěstitele je krásný zelený trávník pokrývající jeho zahradu. Aby nám trávník po zimě co nejdříve dělal zase parádu, přinášel radost a užitek, je již teď potřeba mu věnovat dostatečnou pozornost. Nejdůležitější je dopřát mu hlavně dostatek vláhy, vzduchu a správně jej sekat.
Jaké rostliny vysadit do truhlíků na podzim a zimu?
Podzim a zima nemusí znamenat konec květinové výzdoby vašich oken a balkonů. Existuje řada rostlin, které odolají chladnějšímu počasí a přinesou radost svými barvami i během sychravých dnů. Správným výběrem zajistíte, že vaše truhlíky budou krásné až do jara.
Zásady uzení a často kladené dotazy
V dnešním článku o uzení si zopakujeme základy uzení a nejčastější otázky, které se kolem uzení objevují. Jakým dřevem topit, jak připravit udírnu, jak připravit maso na uzení nebo jak dlouho udit.
Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Je nejvyšší čas na nákup skleníku
Pokud máte rádi čerstvou a šťavnatou zeleninu, baví vás zahrádka a chcete si zeleninu pěstovat sami, pořiďte si skleník. Poradíme vám, jak vybrat ten správný typ skleníku, jaký zvolit materiál, kam skleník umístit a jak postupovat při výsadbě a pěstování.