Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Pomožte přírodě a postavte si na balkoně nebo na zahradě čmelín

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

24.06.2014

O užitečnosti včel ví snad každé malé dítě, ale o čmelácích v tomto směru mnoho nevíme, přitom jsou rovněž velmi důležití a pro mnohé rostliny nepostradatelní. Bohužel čmeláků kvůli neopatrným zásahům lidí do krajiny dramaticky ubývá. Můžeme jim však i pomoci - stačí jim na zahradě, nebo klidně i na balkonu vybudovat čmeláčí domeček – čmelín.

Čmeláci – s kým máme tu čest?

Čmelák (Bombus) je rod hmyzu náležící do čeledi včelovití (Apidae), který se vyznačuje barevným černo-žlutým ochlupením těla, obvykle v pásech. V dnešní době známe více než 250 druhů čmeláků. Živí se nektarem a pylem, který shromažďují jako potravu pro své larvy. Jde tak o zdatné sběrače a opylovače, kteří si poradí i s rostlinami s dlouhými úzkými kalichy, do nichž se včely nedostanou. Na rozdíl od včel se čmeláci vydávají opylovat květy i za chladného počasí či dokonce za deště, protože si umí v případě potřeby zvýšit tělesnou teplotu. Čmeláci jsou dobrácký a mírumilovný hmyz, který neútočí na lidi, přestože jsou čmeláčí matky i dělnice všech u nás žijících druhů vybaveny žihadlem. Mimo hnízdo však nikoho nenapadají. Jsou velmi společenští, žijí proto v pevných společenstvech, která však nejsou tak složitá, jako společenství včel.

Proč čmeláků ubývá?

Nebudeme si nic nalhávat, můžeme za to my – lidé. Necitlivě rekultivujeme krajinu k obrazu svému, pěstujeme monokultury, na polích a zahradách používáme chemické prostředky, máme oblibu v krátce střižených anglických trávnících apod. To vše vede ke ztrátě potravních zdrojů čmeláků, čmeláčím matkám mizí možnosti hnízdění a přezimování. Bez vhodných úkrytů však nemají šanci zimu přežít. Také často vypalujeme meze, čímž ničíme čmelákům hnízda i již přezimující čmeláčí matky.

Dvojitá pomoc pro čmeláky

Čmeláci pro svůj spokojený život potřebují dvě věci – dostatek potravy a úkryt. Potravu jim zajistí hmyzosnubné a medonosné rostliny a kvetoucí stromy. Doslova milují například hluchavky, vrby a květy různých ovocných stromů. Pro čmeláky jsou tak životně důležité louky plné květin, které jsou však bohužel často sekány a nahrazovány trávníky. Pokud tedy máte možnost, zkuste čmelákům zajistit takto bohatou pastvu – tedy nesekejte určitou část zahrady a nechejte na ní kvést luční květy. Zahrada, na níž se bude čmelákům líbit, by zkrátka neměla být sterilní, ale neustále by na ní mělo něco kvést – podstatné je to zejména na jaře, kdy se čmeláci budí.

Pokud je dostatek potravy v okolí zajištěn, můžeme čmelákům pomoci také instalací vhodného úkrytu – čmelínu. Nemusíme mít zrovna velkou zahradu, abychom mohli čmelákům domeček postavit, stačí mít k dispozici jen pár metrů čtverečních zahrady, ale stejně tak můžeme pomoct i v případě, že máme jen balkon, terasu či lodžii. Začít můžeme s jedním čmelínem, ale ideální je vedle sebe umístit čmelínů několik, protože tak zvýšíme pravděpodobnost osídlení.

Koupit nebo vyrobit?

Čmelín si můžeme vyrobit sami, ale dnes je možné je i zakoupit ve specializovaných obchodech – k dostání jsou zejména čmelíny keramické a dřevěné, ale narazit můžeme i na dřevocementový čmelín. Zajímavý pak pro mnohé (nejen pro děti) může být čmelín s pohledovým okénkem. I hotový čmelín je však dobré izolovat, pro případ velmi chladného, nebo naopak příliš teplého počasí.


Kdo si nechce čmelín vyrobit sám, může si ho za zhruba 600 Kč koupit. Foto: pomahameprirode.cz

Ti zručnější se však mohou pustit do výroby vlastního dřevěného čmelína. Na první pohled čmelín připomíná ptačí budku, ale uvnitř se nachází spousta věcí, které v ptačí budce nenajdeme. Čmelín musí mít dostatečné rozměry – minimálně 25 x 25 cm a prkna, z nichž je vyroben, by měla být masívní, široká alespoň 2 cm, ale nebojte se použít i dřevo tloušťky 3 cm. U čmelína je důležité, aby dobře těsnil a nebyly v něm žádné škvíry, jinak hrozí nebezpečí umrznutí plodu při jarních mrazících, nebo vniknutí parazitů. Čmeláci jsou velmi choulostiví na kolísání teplot. Aby byla zajištěna lepší regulace teploty ve čmelínu, je dobré připevnit ke stěnám z vnější strany a také k podlaze polystyren.

Jelikož si čmeláci sami neumí hnízdo naplnit, podobně jako to dělají ptáci, musíme jim do čmelínu dát bavlněnou výstelku či jiný přírodní materiál, jako je například seno, hobliny, suché listí, nebo mech. K dostání jsou již i speciální výplně čmelínů. Pozor si dávejte na naftalín, silonové náhražky, které se objevují v podšívkách a vycpávkách, na písek a také na běžnou vatu, protože by se do ní čmeláci mohli zamotat a zemřít. Tímto materiálem čmelín vyplníme do dvou třetin – pozor na ucpání vchodového otvoru.

Čmelín by měl mít větrací okénko, zabezpečené síťkou, aby se dovnitř nedostali predátoři. Dalším důležitým otvorem je vletový či vchodový otvor, pod kterým by se měla nacházet přistávací ploška nazývaná česno o ploše cca 5x3 cm, případně speciální klapka sloužící jako ochrana před největším predátorem čmeláků – nočním motýlkem zavíječi čmeláčím (Aphomia sociella). Od vletového vchodu vedeme úlem podél jedné strany a poté do pravého úhlu dále při boční stěně až cca 3 až 4 cm od konce zadní stěny tunýlek s průměrem cca 2,5 cm. Čmeláci si totiž rádi dělají hnízda v myších dírách a tento tunýlek by jim měl podmínky v myší díře nasimulovat. Přestože není nutný, čmeláčí královna díky němu váš čmelín mnohem raději přijme. Čmeláčí domov by měl být vybaven také nožičkami, které slouží k tomu, aby se dospod dostával vzduch a čmelín nehnil a také jako ochrana proti mravencům. Před mravenci je však možné jej ochránit také netoxickým repelentem proti mravencům. Střechu úlu by měla tvořit dobře přiléhající dřevěná deska. Pro lepší izolaci je vhodné pod ni vložit ještě silnou látku.

Kam čmelín umístit?

Čmeláčí úl by měl být především dobře chráněn před severními a západními větry a také by neměl být na přímém slunci. Velká zima, ale i horko je pro čmeláky nebezpečné, proto je třeba udržet v hnízdě pokud možno stabilní teplotu. Ideálním místem pro čmelín je tak polostín, případně stín pod listnatými stromy. Možné je také umístění do zemědělské budovy či kůlny u zdi, na balkon, pod pergolu atd. Vyberte klidnou místo s maximálně ranním sluncem. Na přímé slunce domeček nikdy neumisťujte – jakmile teplota stoupne na 35 stupňů, hynou larvy i kukly, samotní čmeláci pak umírají při 45 stupních Celsia.

Jak čmeláky “ubytovat”?

Pokud si pořídíme čmelín, budeme pravděpodobně jako první řešit otázku, jak na jaře dostat do čmelína čmeláčí královnu? Máme v podstatě dvě možnosti. Tou první je, počkat si, zda si čmelín sama nenajde a neubytuje se v něm, druhou možností pak je zakoupení laboratorně odchovaných čmeláků i s královnou a do čmelína je nasadit. Pokud jste se rozhodli pořídit si hned více úlů pro čmeláky, měli byste mezi nimi nechat mezeru alespoň 20 cm. Vhodné je rovněž jednotlivé úly od sebe barevně rozlišit, protože čmeláci mají výbornou orientační schopnost a dokáží rozlišit barvy – modrou, žlutou, bílou i fialovou.

- jpa -
 

Článek byl zobrazen 54267 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9

Další články na téma Zahrada

Je nejvyšší čas na nákup skleníku

Je nejvyšší čas na nákup skleníku

Pokud máte rádi čerstvou a šťavnatou zeleninu, baví vás zahrádka a chcete si zeleninu pěstovat sami, pořiďte si skleník. Poradíme vám, jak vybrat ten správný typ skleníku, jaký zvolit materiál, kam skleník umístit a jak postupovat při výsadbě a pěstování.

 
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci

Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci

Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.

 
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno

Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno

Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?

 
Stavební jednotka – kámen

Stavební jednotka – kámen

Umělecký nástroj nejen do interiérů, ale hlavně do zahrad – tím se stává drť z kamene v rukou plných nápadů. Probuďte v sobě hravé já a dejte se do díla. Budete překvapeni, čeho všeho jste schopni.

 
Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst

Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst

Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.

 
Rychlíme puky čekanky

Rychlíme puky čekanky

Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

 
Maliny zvládne vypěstovat úplně každý

Maliny zvládne vypěstovat úplně každý

A opravdu, maliník je poměrně nenáročnou rostlinou, která se nezalekne ani vyšších nadmořských výšek. A co víc, dává nám opravdu lahodné, krásně červené plody, které se hodí nejen k přímé konzumaci, ale také k výrobě marmelád, domácích sirupů nebo třeba chutného likéru, hojně se též využívá v léčitelství.

 
Podzim na zahrádce

Podzim na zahrádce

Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.

 

Zpět na předchozí stránku

AKU sekačka Riwall

Reklama

Náš tip

Aku vyvětvovací pila a plotostřih

Husqvarna 120i. Vyvětvovací pila a plotostřih s dosahem až 4 metry s výkonem benzinového stroje.

 

MARKÝZY WEINOR

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor.

 

PLASTOVÉ VYVÝŠENÉ ZÁHONY Z „TRAPLASTU“

Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je jejich výška a také bezúdržbovost. Při sázení, okopávání, trhání plevele nebo sklizni se nemusíte ohýbat, dřepět nebo dokonce klečet. Vyvýšený záhon v několika provedeních.

 

Umělé stromy FLORUM

Přemýšlíte nad úpravou vašeho interiéru, terasy nebo zahrady? Chtěli byste ji dopřát něco netradičního, avšak nemáte mnoho času na její opečovávání? Využijte naši nabídku na umělé stromy.

 

MAMUT GLUE TOTAL

Hlavní devizou MAMUT GLUE Total je konečná pevnost 50 kg/cm2. Nejvíc se tedy hodí na místa, kde potřebujete pružný spoj s maximální pevností.

 

MULTIFUNKČNÍ ZAHRADNÍ TYČ

Multifunkční tyče jsou kouzelným a praktickým doplňkem Vašich relaxačních a pěstebních ploch. Nejčastěji se používá jako stojan na krmítko, ptačí budku nebo pro maketu havrana, který plaší ptactvo od vašich ovocných stromů a keřů.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Kvalitní WPC terasy

WPC terasová prkna BambooGard, různé šířky, přírodní dekory, prodej, realizace, vyměření terasy zdarma, skladové zásoby.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.

 

Další z této rubriky

Houpací sítě pro zábavu i relaxaci

Houpací sítě pro zábavu i relaxaci

Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.

 

Zdravá a krásná dýně

Zdravá a krásná dýně

Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.

 

Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry

Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry

Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.

 

Zahrada podle počítače

Zahrada podle počítače

Nechat si zpracovat projekt od zahradního architekta není umění a něco to stojí. Co takhle navrhnout si zahradu podle svého, aby vypadala tak, jak si ji představujete, abyste se v ní dobře cítili a aby vůbec vyhlížela tak jak má.

 

Pěstujeme okrasné trávy

Pěstujeme okrasné trávy

Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.

 

Slunečník je nuda? Přivítejte jaro a léto s originálními slunečníky a baldachýny

Slunečník je nuda? Přivítejte jaro a léto s originálními slunečníky a baldachýny

Setkání s rodinou či přáteli na zahradě je ideálním řešením, jak si zpříjemnit začínající léto a možná se i zbavit stresu. Ideální je mít možnost zastínit stoly i židle, a to nejen kvůli hostům, ale především s ohledem na servírované pokrmy a nápoje. Těm přímé slunce příliš nesvědčí.

 

Jak připravit robotickou sekačku na jaro?

Jak připravit robotickou sekačku na jaro?

Jaro je tady a na zahradě nás kromě radostí čeká i několik měsíců sekání trávy. Pokud jste si pořídili robotickou sekačku, máte práci o zelený pažit částečně vyřešenou. Ovšem i robotickou sekačku je potřeba na jaro připravit. Jak tedy postupovat, co zvládnete sami a s čím jet raději do servisu? A jakých chyb se majitelé robotických sekaček nejčastěji dopouštějí?

 

Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus

Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus

Další pokojovou rostlinou, která je spojena s obdobím Vánoc, je vedle Vánoční hvězdy Vánoční kaktus. Exotická ozdoba interiéru si vysloužila svůj název z toho důvodu, že právě na přelomu podzimu a zimy výrazně kvete.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.