Podzim na zahrádce
25.09.2010
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Letničkové záhony vyčistíme od zbytků rostlin a zryjeme je. Odkvetlé trvalky ostříháme a choulostivější druhy přihrneme zeminou. I chryzantémy jsou choulostivější, zvláště ty nově vysazené, proto je před mrazem chráníme chvojím či slámou. Během října urychleně dosazujeme nové trvalky a cibuloviny (tulipány a česneky), aby do zimy stačily zakořenit.
Volné záhony zbavíme plevele a zryjeme je. Pokud nás honí čas, můžeme nechat záhony nezryté a osít je hrachem či sójou. Zelené hnojení zaryjeme až na jaře.
V polovině října začínáme s podzimní výsadbou ovocných stromů a okrasných keřů. Včas si připravíme jámy a kůly pro výsadbu. Podzim je také nejvhodnějším časem pro zmlazování keřů kvetoucích v létě a na podzim. Nejdříve prosvětlíme střed koruny a pak větve zkrátíme na třetinu až čtvrtinu původní délky. Po řezu keře přihnojíme kompostem a důkladně je zalijeme. Keřové růže před zimou seřízneme. Výhony zkrátíme ve výšce 30 až 40 centimetrů nad zemí, spodní část přihrneme kompostem nebo zeminou smíchanou se zetlelým chlévským hnojem. Popínavé růže a clematisy chráníme obalem z geotextilie.
O provlhčení kořenových balů dbáme především u jehličnanů a stálezelených keřů, které zřídkakdy zmrznou, ale častěji uschnou. Nové výsadby chráníme vzdušným obalem z bílé netkané textilie, která stromky stíní a chrání je proti mrazovým trhlinám na kůře. Pomáhá i vápenný nátěr, který kmen chrání před slunečními paprsky. Proti promrzání půdy využijeme shrabané listí, které namulčujeme k choulostivějším stálezeleným dřevinám i čerstvě nasázeným ovocným stromkům.
Okrasné trávy se na podzim nezastřihují, ale svazují do jakéhosi „snopu“. Tím zabráníme, aby se voda dostala dovnitř trsu. Také kapradinám listy neodstraňujeme. Přirozený opad listů sám zajistí ochranný kryt kořenů. Vyšší rostliny chráníme spíš před ostrým zimním slunkem než proti mrazu. Nejjednodušší ochranou je přihrnutí zeminou a kryt z jutového pytle, borové kůry nebo rákosové rohože, připevněné motouzem nebo drátem. A jak se postarat o choulostivé skalničky, když jen těžko odhadneme, jaká bude zima? Když přikrývku podceníme, mráz nás připraví o cenné exempláře, a naopak, když péči přeženeme, skalničky pod důkladnou přikrývkou mohou zahnívat nebo předčasně rašit. Jak si tedy poradit? Nikdy rostlinky „nebalíme“ do plastových fólií, které brání proudění vzduchu a za slunečných dní dochází k přehřátí rostlin. Raději skalničky přikrýváme tenkou vrstvou chvojí nebo používáme netkanou textilii.
Koncem října naposledy posečeme trávník a důkladně ho vyhrabeme. Oblíbeným pomocníkem se staly vysavače listí, které trávník zbaví všech zbytků posečené trávy i spadaného listí. Mezi jeho hlavní výhody patří nejen to, že nás nebolí záda, ale především výrazné zmenšení objemu biologického odpadu.
Teprve když skončíme všechny zahradní práce, postaráme se o nářadí. Rýče, motyky a hrábě očistíme od zbytků zeminy a v rámci podzimního úklidu očistíme a uložíme i mobilní zahradní nábytek, necháme vyschnout slunečníky a teprve pak je složíme.
Před příchodem mrazů se postaráme o vodní království. Nejprve systém na zavlažování vypustíme, vyčistíme trysky a závlahovou techniku uklidíme. Určitě nezapomeneme uzavřít hlavní přívod vody. Jezírko nemusíme vypouštět, stačí vyčistit hladinu od spadaného listí a přikrýt. Pokud chováme v jezírku ryby, sledujeme venkovní teplotu a při 12 °C přerušíme krmení.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Listopad na zahradě
Kam dát zeleninu na zimu?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Kompostéry
Příprava zahradního jezírka na zimu
Podzimní úklid listí
Určitě vás zima nepřekvapí?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 21554 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Pěstujeme kamélie japonské, královny východu
Kamélie japonská, někdy též nazývaná „sestra čaje“ či „růže východu“, je rostlinou z čeledi čajovníkovitých. Jak její název napovídá, pochází z Japonska a původně se vyskytovala také na území Číny. Kamélie má ve své domovině, stejně jako u nás růže, výsostní postavení. Je velmi ceněnou rostlinou a je považována za královnu východních květin.

Září na zahradě ve znamení sklizně ovoce i kvetoucích trvalek
I na podzim zahrada nabízí spoustu radosti. Na ovocných stromech dozrávají plody, květiny ještě kvetou a slunce stále hřeje. Září je klíčovým obdobím pro zahradníky – rozhoduje o úrodě příštího roku. Co je tedy potřeba udělat v září na zahradě?

Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.

Studna jako domácí zásobárna voda
Voda je pro většinu z nás samozřejmostí, ovšem stále jsou na našem území místa, kde lidé bojují o každičký litr vody, neboť sem nedosahují veřejné vodovody. Potom logicky vyvstává otázka, jak dostat k domu nebo k chalupě vodu? Jednoduše, pokuste se najít na svém pozemku podzemní zdroj vody a pořídit si vlastní studnu.

Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Chybí vám prostor pro pěstování květin či bylinek? Chtěli byste nějak ozvláštnit svou zahradu, verandu či balkón? Je pro vaše záda stále namáhavější sklánět se k nízko položeným záhonům? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, pak je tento článek určen právě pro vás. Vyvýšené záhony mají své nesporné výhody, které jistě ocení zkušení zahrádkáři i hobby nadšenci.

Chodníky a cesty v zahradě
Každý majitel zahrady si určitě přeje aby po chodnících prošel suchou nohou. Proto se vyplatí trasy často používaných cestiček pečlivě naplánovat dříve, než je začneme dláždit.

Rostliny vhodné na stinná místa
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.

Hravé léto v zahradě
Možná právě vaše děti dorostly do věku, kdy si začínají hrát samy na zahradě, možná chcete jen větším dětem udělat radost za vysvědčení. Co všechno lze vymyslet a umístit na zahradu?