Podzim na zahrádce
25.09.2010
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Letničkové záhony vyčistíme od zbytků rostlin a zryjeme je. Odkvetlé trvalky ostříháme a choulostivější druhy přihrneme zeminou. I chryzantémy jsou choulostivější, zvláště ty nově vysazené, proto je před mrazem chráníme chvojím či slámou. Během října urychleně dosazujeme nové trvalky a cibuloviny (tulipány a česneky), aby do zimy stačily zakořenit.
Volné záhony zbavíme plevele a zryjeme je. Pokud nás honí čas, můžeme nechat záhony nezryté a osít je hrachem či sójou. Zelené hnojení zaryjeme až na jaře.
V polovině října začínáme s podzimní výsadbou ovocných stromů a okrasných keřů. Včas si připravíme jámy a kůly pro výsadbu. Podzim je také nejvhodnějším časem pro zmlazování keřů kvetoucích v létě a na podzim. Nejdříve prosvětlíme střed koruny a pak větve zkrátíme na třetinu až čtvrtinu původní délky. Po řezu keře přihnojíme kompostem a důkladně je zalijeme. Keřové růže před zimou seřízneme. Výhony zkrátíme ve výšce 30 až 40 centimetrů nad zemí, spodní část přihrneme kompostem nebo zeminou smíchanou se zetlelým chlévským hnojem. Popínavé růže a clematisy chráníme obalem z geotextilie.
O provlhčení kořenových balů dbáme především u jehličnanů a stálezelených keřů, které zřídkakdy zmrznou, ale častěji uschnou. Nové výsadby chráníme vzdušným obalem z bílé netkané textilie, která stromky stíní a chrání je proti mrazovým trhlinám na kůře. Pomáhá i vápenný nátěr, který kmen chrání před slunečními paprsky. Proti promrzání půdy využijeme shrabané listí, které namulčujeme k choulostivějším stálezeleným dřevinám i čerstvě nasázeným ovocným stromkům.
Okrasné trávy se na podzim nezastřihují, ale svazují do jakéhosi „snopu“. Tím zabráníme, aby se voda dostala dovnitř trsu. Také kapradinám listy neodstraňujeme. Přirozený opad listů sám zajistí ochranný kryt kořenů. Vyšší rostliny chráníme spíš před ostrým zimním slunkem než proti mrazu. Nejjednodušší ochranou je přihrnutí zeminou a kryt z jutového pytle, borové kůry nebo rákosové rohože, připevněné motouzem nebo drátem. A jak se postarat o choulostivé skalničky, když jen těžko odhadneme, jaká bude zima? Když přikrývku podceníme, mráz nás připraví o cenné exempláře, a naopak, když péči přeženeme, skalničky pod důkladnou přikrývkou mohou zahnívat nebo předčasně rašit. Jak si tedy poradit? Nikdy rostlinky „nebalíme“ do plastových fólií, které brání proudění vzduchu a za slunečných dní dochází k přehřátí rostlin. Raději skalničky přikrýváme tenkou vrstvou chvojí nebo používáme netkanou textilii.
Koncem října naposledy posečeme trávník a důkladně ho vyhrabeme. Oblíbeným pomocníkem se staly vysavače listí, které trávník zbaví všech zbytků posečené trávy i spadaného listí. Mezi jeho hlavní výhody patří nejen to, že nás nebolí záda, ale především výrazné zmenšení objemu biologického odpadu.
Teprve když skončíme všechny zahradní práce, postaráme se o nářadí. Rýče, motyky a hrábě očistíme od zbytků zeminy a v rámci podzimního úklidu očistíme a uložíme i mobilní zahradní nábytek, necháme vyschnout slunečníky a teprve pak je složíme.
Před příchodem mrazů se postaráme o vodní království. Nejprve systém na zavlažování vypustíme, vyčistíme trysky a závlahovou techniku uklidíme. Určitě nezapomeneme uzavřít hlavní přívod vody. Jezírko nemusíme vypouštět, stačí vyčistit hladinu od spadaného listí a přikrýt. Pokud chováme v jezírku ryby, sledujeme venkovní teplotu a při 12 °C přerušíme krmení.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Listopad na zahradě
Kam dát zeleninu na zimu?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Kompostéry
Příprava zahradního jezírka na zimu
Podzimní úklid listí
Určitě vás zima nepřekvapí?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 20905 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Betonové prvky dodají vaší zahradě novou tvář. PREFA Brno je pro vás vyrábí výrobní závod v Oslavanech
Proměňte vyšlapané trasy po zahradě v krásné cestičky pomocí betonových nášlapů. Vyzkoušejte palisády, které umožňují pracovat s prostorem. Dejte novou tvář zahradě s betonovými květináči nebo designovými betonovými koulemi. Betonové prvky z PREFA BRNO jsou funkční, ale také estetické. Podívejte se na širokou nabídku na webu www.prefa.cz a vyberte si z nabídky zahradní architektury.
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.
Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Jestliže chceme prodloužit vegetační sezónu rostlinám ve skleníku, je třeba vymyslet vhodné zateplení, které to umožní. Možností zateplení se nabízí několik, která varianta bude nakonec vybrána, se odvíjí od toho, co ve skleníku máme, jaké jsou požadavky těchto rostlin a kolik jsme také schopni a ochotni do skleníku investovat.
Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.
Plánujete stavbu plotu? Poradíme, co se hodí na sloupky i protihlukovou zeď.
Ploty nejsou jen hranice rozdělující pozemky. Dobře zvolený plot Vám zajistí bezpečí, soukromý a klid na Vaší zahradě. Ideálním materiálem pro nosnou část plotu je beton. Od základů až po zákrytové desky sloupků. Pro snadnou stavbu a pěkný výsledek je vhodné volit betonové stavební tvarovky, které jsou k dostání v různých tvarech, strukturách i barvách.
Škumpa, jedovatá kráska podzimních zahrad
Možná jste si během podzimních procházek v některých zahradách všimli jednoho zajímavého stromu, jehož listy teď hrají doslova barevné divadlo. Jde o naprosto nenáročnou a velmi odolnou škumpu, která v babím létě díky barevným listům působí velmi dekorativně. Její krása je však něčím vykoupena, proto má nejen své přívržence, ale i odpůrce.
Nejoblíbenější jehličnany do menších zahrad
V prostorné zahradě si můžeme dovolit jehličnany téměř jakéhokoliv vzrůstu, ale jak si poradit s výsadbou v malé zahradě? Pro pozemek s menší výměrou nebo předzahrádku najdeme bohatý sortiment nízkých či poléhavých druhů jehličnanů.