Vodní grily – zahradní grilování s vodní lázní
24.07.2014
Slyšeli jste někdy pojem vodní gril? Pokud patříte mezi milovníky grilování a chcete jíst navíc i zdravě, měli byste zpozornět. Vodní grily, nebo též grily s vodní lázní, jsou hitem v oblasti zahradního grilování. Pokrm je připravován ve směsi horkého vzduchu, dýmu a vodní páry. Kdo jednou zkusí maso z vodního grilu, už nebude chtít žádné jiné.
Vodní grily patří mezi novější typy grilů a u nás nejsou tolik rozšířené. Mnoho lidí k nim totiž nemá důvěru, protože mají pocit, že se v nich maso spíše dusí, než griluje. To však zdaleka není pravda. Pokud si pořídíte kvalitní vodní gril, můžete si být jisti, že si připravíte chutné, křehké a voňavé grilované pokrmy.
Jak vodní grily fungují?
Při běžném grilování odkapává tuk a šťávy z masa do ohně a ve formě kouře se na grilované potraviny vrací. Látky, které při tomto spalování vznikají, jsou zdraví škodlivé. Ve vodním grilu je však pokrm tepelně upravován pomocí vodní páry, tepla a dýmu. Mezi ohništěm a grilovacím roštem je umístěna vodní lázeň. Plamen vodu zahřívá a ta ve formě vodní páry stoupá vzhůru. Pod grilovaným pokrmem tak nedochází ke spalování koření ani oleje. Tím je zabráněno vzniku zdraví škodlivých látek, které by se jinak dostávaly zpět do pokrmu. Tuk a šťáva odkapávají do nádoby s vařící vodou a tím nedochází k přepalování. Vodní grily si tak oblíbili zejména milovníci zdravého životního stylu.
Na čem grilujeme?
Pro grilování ve vodním grilu se nejlépe hodí suché dřevo z ovocných (ideálně švestka), případně i jiných listnatých stromů (buk, bříza, olše apod.). Jehličnaté dřevo není vhodné proto, že obsahuje pryskyřici, která mění chuť potravin a navíc způsobuje nežádoucí kouř. U vodního grilu tak odpadá poměrně zdlouhavé a pracné roztápění dřevěného uhlí, které je dražší a spotřebuje se ho ještě podstatně více. Nízká spotřeba dřeva je pro každého uživatele vodního grilu jistě příjemným překvapením.
Grilování bez otáčení
Pokrm je ve vodním grilu připraven poměrně rychle a nemusíme si dělat starosti s jeho otáčením během grilování, což je jistě velká výhoda. Není třeba se tak obávat, že by se nám pokrm připálil. Horký vzduch, který je prosycen vodními parami a ovoněn kouřem z hořícího dřeva, působí na pokrm ze všech stran rovnoměrně. Maso se tak na povrchu zatáhne, čímž si uchová svou šťavnatost a je velmi chutné a křupavé. Ideální teplota pro grilování je 150–200 °C, teplota každého plamene je však mnohem vyšší, až 500 stupňů Celsia. Vodní lázeň však teplotu plamene sníží na správnou hodnotu – slouží jako jakýsi chladič.
Maso se položí na rošt a přikryje se poklicí. Tím vznikne prakticky horkovzdušná trouba. Ryby, steaky či klobásy připravíme za 10 až 40 minut. Pokud chceme kuřecí plátky v dietní formě, stačí počkat 7 až 8 minut, po 10 až 15 minutách pak získají křupavou kůrčičku. Nic se nestane ani v případě, že na maso zapomenete a necháte jej na grilu třeba půl hodiny. Díky vodní páře se nevysuší a zůstává šťavnaté. Ve vodním grilu lze však ugrilovat také celá kuřata či vepřové koleno (v závislosti na velikosti grilu i několik), což zabere asi hodinu a půl. Ve vodním grilu nedochází k mísení vůní a tak je možné grilovat zeleninu i maso současně. Při delším grilování je třeba si dávat pozor, aby se nám voda z lázně nevypařila. V případě, že ano, je nutné ji v průběhu grilování doplnit.
Vsaďte na kvalitu
Vodní grily různých velikostí a značek dnes seženete v každém obchodě s tímto vybavením. Přestože se dají koupit v akci za pár stovek, nevyplatí se na nich šetřit. Pokud chcete, aby si maso a další připravované pokrmy zachovaly vlastnosti klasického grilování, vyplatí se si za vodní gril připlatit. Plášť grilu by měl být vyroben ze zdravotně nezávadného potravinářského nerezového plechu, grilovací mřížka (rošt) by měla být galvanicky upravená a nádoba na vodu nejlépe smaltovaná. Vše by mělo projít atestem pro styk s potravinami. Ohniště vodního grilu by mělo být odnímatelné. Nádoba na vodu i rošť by měly jít jednoduše vyjmout, aby bylo možné je po každém grilování vyčistit. Také topeniště by mělo být snadno vyjímatelné, aby se dal popel vysypat a nebylo nutné jej vybírat. Údržba vodního grilu není nijak složitá, použít můžeme běžně dostupné čisticí prostředky, které jsou určeny k čištění kovu. Vzhledem k tomu, že nedochází k přepalování pokrmů, tak se rošt dobře čistí.
- jpa -
Foto: vodnigril.cz, archiv firem
Článek byl zobrazen 14329 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Malé motorové pily STIHL zastanou spoustu práce na zahradě i na stavbě
Motorová pila patří do běžné výbavy majitelů zahrad. Velké a výkonné profesionální pily STIHL doplňují i menší modely pro občasné použití. Tyto pily jsou snadno ovladatelné a lehké. Díky své osvědčené odolnosti, nacházejí své využití i u firemních zákazníků na stavbách nebo u firem zabývajících se údržbou parků a zahrad.
Sněhové frézy pro snadné odklízení sněhu
Každý, kdo má rodinný dům nebo chalupu v horské oblasti se každoročně potýká s přívaly sněhu a jejich odklízením. Jednou z možností je velmi pracné ruční odklízení pomocí lopaty a hrabla na sníh. Mnohdy jsou ale přívaly sněhu takové, že úklid sněhu bez pomocí sněhové frézy je prakticky nemožný. Na co se zaměřit při výběru sněhové frézy?
Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky
Určitě vám už někdy vrtalo v hlavě, jak by se daly některé práce na zahradě provádět snadněji než doposud. Co například takové sázení stromků a keřů? Pokud máte dost namáhavé práce s rýčem a lopatou, zkuste si pořídit ruční zemní vrták. S tímto nářadím vám práce půjde lépe od ruky a rozhodně se tolik nenadřete. S ručními zemními vrtáky zkrátka ušetříte spoustu drahocenného času a sil.
I v zimě je na zahradě co dělat
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…
Uzení netradičních pokrmů - vyzkoušejte vejce, papriku nebo brambory
Domácí uzené maso, ryby, klobásy na mnoho způsobů nebo uzený sýr, to vše běžně vyrábí každý majitel udírny. Co ale zkusit vyudit i méně tradiční potraviny? Pár zajímavých tipů na netradiční uzení přinášíme v dnešním článku.
Kupujeme zahradní hadici a příslušenství
Zahrada by měla být ozdobou každého domu, proto je třeba jí dopřát dostatek vláhy, aby byly rostlinky a trávník krásně zelené a svěží. Ke správnému zavlažování je dobré mít po ruce pár užitečných nástrojů. Nejvýraznějším pomocníkem jsou zahradní hadice, které dnes můžete nakoupit se spoustou zajímavého příslušenství, jež nám ulehčí práci.
Zahradnické nůžky vám musí sedět: Podle čeho vybrat tohoto nezbytného pomocníka?
Tak jako se kuchař neobejde bez kvalitního nože nebo zedník bez zednické lžíce, neobejde se správný zahradník bez zahradnických nůžek. Ty jsou totiž pro údržbu zahrady nepostradatelné. Někdy je třeba zastřihnout živý plot, jindy vystříhat suché větve nebo květiny do vázy. Jak ale vybrat ty nejvhodnější nůžky a budou vůbec stačit jen jedny?
Zahradní meteostanice ocení nejen zahrádkáři
Ideálním pomocníkem každého zahrádkáře jsou zahradní meteostanice. Díky nim pěstiteli odpadá starost o to, zda by neměl zalít své kytičky nebo jestli zahrádce něco nechybí. Zahradní meteostanice totiž dokážou poměrně přesně předpovědět vývoj počasí. Navíc také měří teplotu vzduchu, tlak a další údaje pro lokalitu, v níž se nachází.