Co možná nevíte o orchidejích
26.02.2012
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Asi 90 % z celkového počtu druhů roste v tropech, a zbytek v pásmech ostatních, samozřejmě kromě polárního. Orchideje jsou přizpůsobivé rostliny - vegetují na skalách, na stromech, na zemi a třeba na kaktusech, statečně odolávají enormnímu suchu a slunečnímu svitu či přívalovým dešťům a dokonce rostou i nav místech, kde vůbec neprší a tak jsou nuceny brát vláhu jen z ranní rosy či mlhy.
V mírném pásu rostou pozemní druhy orchidejí na lukách nebo na světlých místech v horských oblastech poblíž bystřin. Zkušení skalničkáři často pěstují orchideje rodu Pleione, které právem považují za perlu všech svých rostlinek na skalce. Někteří se dokonce specializují jen na tyto druhy.
V přírodě se orchideje rozmnožují semeny. Opylování květů se děje převážně blanokřídlým hmyzem, motýly, dvoukřídlým hmyzem a kolibříky. Asi jen 15% druhů je opylováno prachem či větrem a zhruba u 2 % orchidejí dochází k samoopylení. Vyzrávání semeníků trvá až jeden rok. Po uplynutí této doby semeník praskne a vítr roznese semena, která jsou menší než pylová zrnka, do širokého okolí. Ve vhodném prostředí, za přítomnosti symbiotických hub, semena vytvoří po dvou měsících kulovitá tělíska, odborně nazývaná protokormy. Z těch vyraší kořeny a lístečky - základ rostliny. Vývoj semenáčků v květuschopné rostliny je velmi zdlouhavý a vyžaduje pěstitelskou trpělivost. Některým druhům orchidejí stačí období tří let od vyklíčení k vytvoření květů, například Phalaenopsis, jiným druhům to trvá až patnáct let. Proto jsou lokality s orchidejemi ve volné přírodě přísně chráněny, aby tyto krásky zůstaly zachovány i pro příští generace.
Jednu z největších sbírek orchidejí, asi 12 000 druhů z celého světa, lze shlédnout v královské botanické zahradě v Kew-London . U nás v jsou zájemcům k dispozici sbírky v Arboretu při Vysoké škole zemědělské v Brně a v botanických zahradách v Praze-Tróji či v Liberci.
Jak se pěstují epifytické orchideje
V bytě lze dosáhnout pěstitelských úspěchů při dodržení určitých podmínek a nároků podle jednotlivých druhů orchidejí. V tropech, kde je velká konkurence jiných rostlin, jsou orchideje většinou nuceny, z důvodu nedostatku světla, růst na stromech. Tento způsob růstu se nazývá epifytický. Hostitelský strom porostlý společenstvem kapradin, mechorostů, bromélií, tillandsií a jiných pnoucích rostlin slouží jako záchytný bod k vegetaci orchidejí. Kořeny epifytických orchidejí slouží nejen k uchycení a nasávání vláhy, ale i k přijímání výživných látek - asimilaci. Běžně rostliny asimilují jen svými listy, jenže některé orchideje listy a dokonce ani zásobní orgány (pahlízy) nemají. Proto kořeny těchto zvláštních druhů plně převzaly funkci výroby chlorofylu, dýchání a přijímání živin.
Epifytickým orchidejím se nejlépe daří ve vytápěném skleníku s minimální vzdušnou vlhkostí okolo šedesáti procent, a kde teplota ve vegetačním období neklesá pod 25 stupňů Celsia. Protože získat rostlinu ze semene je v bytových podmínkách zdlouhavé a složité, raději požádáme zkušeného pěstitele o sazeničku. Většinou získáme nezakořeněný řízek s listy, pupeny a 2 až 3 hlízami. Umístíme jej do nádoby s vodou tak, aby pupeny byly ponořeny ve vodě. Jakmile se přibližně za 6 týdnů objeví výhony a začnou růst kořeny, přesadíme sazenici do směsi sekaného rašeliníku, drcené borové kůry, zetlelého bukového lisí a kvalitní vláknité rašeliny. Substrát můžeme smísit s kousky dřevěného uhlí nebo molitanovou drtí pro jeho vylehčení a provzdušnění. Hlízky sázíme do košíčků, jejichž dno vyložíme kousky borové kůry a dbáme na to, abychom oddenek nechali asi 2 cm nad okrajem košíčku nezakrytý substrátem. Potom sazenici důkladně zalijeme a substrát udržujeme vlhký. Zálivku omezíme jen v době vegetačního klidu, tedy v zimě a na podzim v období tvoření poupat. Zásadně nehnojíme v době květu a vegetačního klidu.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Nakupujeme pokojové rostliny
Péče o řezané květiny
Přežijí pokojové rostliny vaši dovolenou?
Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Článek byl zobrazen 19035 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Jak vybrat vhodné nůžky na živý plot?
Ať už chcete na své zahradě tvarovat z keřů zajímavé dekorace, nebo jen občas zastřihávat živý plot, budou se vám hodit kvalitní nůžky. Usnadní vám práci a tak ani stříhání nekonečně dlouhého živého plotu nebude utrpením. Kromě mechanických nůžek na živý plot si můžete vybrat také nůžky elektrické, benzinové či akumulátorové.
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.
Zavařování může být také kulinářský zážitek
Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.
Zahradní koupání pro děti
Zahradní bazény jsou v horkých letních dnech příjemným osvěžením nejen pro dospělé, ale ocení je zejména děti, které v nich rády skotačí a vymýšlí nejrůznější vodní radovánky. Dětské bazénky a sprchy jsou malými vodníčky v létě vítány, ale je třeba mít na paměti především jejich bezpečnost.
Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.
Jak poznáme azalku od rododendronu?
Azalky i rododendrony patří jako do jedné rodiny pěnišníků. Mají i stejné požadavky: daří se jim v polostinných partiích, na propustných kyselých půdách s dostatkem vláhy, ale přece jen se od sebe něčím liší.
Užitečná pařeniště do každé zahrádky
Pěstování zeleniny na našich zahradách je velmi často k naší nelibosti ovlivňováno nepříznivými klimatickými podmínkami. Spousta snahy může být v jediné hodině zmařena větrnou smrští, přívalovým deštěm, ale stejně tak i nedostatkem tepla. Proto je vhodné hledat řešení, která tyto nepříznivé vlivy eliminují na minimum. Jednou z nejefektivnějších variant v porovnání se vstupními náklady je právě pařeniště.
Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.