Co možná nevíte o orchidejích
26.02.2012
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Asi 90 % z celkového počtu druhů roste v tropech, a zbytek v pásmech ostatních, samozřejmě kromě polárního. Orchideje jsou přizpůsobivé rostliny - vegetují na skalách, na stromech, na zemi a třeba na kaktusech, statečně odolávají enormnímu suchu a slunečnímu svitu či přívalovým dešťům a dokonce rostou i nav místech, kde vůbec neprší a tak jsou nuceny brát vláhu jen z ranní rosy či mlhy.
V mírném pásu rostou pozemní druhy orchidejí na lukách nebo na světlých místech v horských oblastech poblíž bystřin. Zkušení skalničkáři často pěstují orchideje rodu Pleione, které právem považují za perlu všech svých rostlinek na skalce. Někteří se dokonce specializují jen na tyto druhy.
V přírodě se orchideje rozmnožují semeny. Opylování květů se děje převážně blanokřídlým hmyzem, motýly, dvoukřídlým hmyzem a kolibříky. Asi jen 15% druhů je opylováno prachem či větrem a zhruba u 2 % orchidejí dochází k samoopylení. Vyzrávání semeníků trvá až jeden rok. Po uplynutí této doby semeník praskne a vítr roznese semena, která jsou menší než pylová zrnka, do širokého okolí. Ve vhodném prostředí, za přítomnosti symbiotických hub, semena vytvoří po dvou měsících kulovitá tělíska, odborně nazývaná protokormy. Z těch vyraší kořeny a lístečky - základ rostliny. Vývoj semenáčků v květuschopné rostliny je velmi zdlouhavý a vyžaduje pěstitelskou trpělivost. Některým druhům orchidejí stačí období tří let od vyklíčení k vytvoření květů, například Phalaenopsis, jiným druhům to trvá až patnáct let. Proto jsou lokality s orchidejemi ve volné přírodě přísně chráněny, aby tyto krásky zůstaly zachovány i pro příští generace.
Jednu z největších sbírek orchidejí, asi 12 000 druhů z celého světa, lze shlédnout v královské botanické zahradě v Kew-London . U nás v jsou zájemcům k dispozici sbírky v Arboretu při Vysoké škole zemědělské v Brně a v botanických zahradách v Praze-Tróji či v Liberci.
Jak se pěstují epifytické orchideje
V bytě lze dosáhnout pěstitelských úspěchů při dodržení určitých podmínek a nároků podle jednotlivých druhů orchidejí. V tropech, kde je velká konkurence jiných rostlin, jsou orchideje většinou nuceny, z důvodu nedostatku světla, růst na stromech. Tento způsob růstu se nazývá epifytický. Hostitelský strom porostlý společenstvem kapradin, mechorostů, bromélií, tillandsií a jiných pnoucích rostlin slouží jako záchytný bod k vegetaci orchidejí. Kořeny epifytických orchidejí slouží nejen k uchycení a nasávání vláhy, ale i k přijímání výživných látek - asimilaci. Běžně rostliny asimilují jen svými listy, jenže některé orchideje listy a dokonce ani zásobní orgány (pahlízy) nemají. Proto kořeny těchto zvláštních druhů plně převzaly funkci výroby chlorofylu, dýchání a přijímání živin.
Epifytickým orchidejím se nejlépe daří ve vytápěném skleníku s minimální vzdušnou vlhkostí okolo šedesáti procent, a kde teplota ve vegetačním období neklesá pod 25 stupňů Celsia. Protože získat rostlinu ze semene je v bytových podmínkách zdlouhavé a složité, raději požádáme zkušeného pěstitele o sazeničku. Většinou získáme nezakořeněný řízek s listy, pupeny a 2 až 3 hlízami. Umístíme jej do nádoby s vodou tak, aby pupeny byly ponořeny ve vodě. Jakmile se přibližně za 6 týdnů objeví výhony a začnou růst kořeny, přesadíme sazenici do směsi sekaného rašeliníku, drcené borové kůry, zetlelého bukového lisí a kvalitní vláknité rašeliny. Substrát můžeme smísit s kousky dřevěného uhlí nebo molitanovou drtí pro jeho vylehčení a provzdušnění. Hlízky sázíme do košíčků, jejichž dno vyložíme kousky borové kůry a dbáme na to, abychom oddenek nechali asi 2 cm nad okrajem košíčku nezakrytý substrátem. Potom sazenici důkladně zalijeme a substrát udržujeme vlhký. Zálivku omezíme jen v době vegetačního klidu, tedy v zimě a na podzim v období tvoření poupat. Zásadně nehnojíme v době květu a vegetačního klidu.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Nakupujeme pokojové rostliny
Péče o řezané květiny
Přežijí pokojové rostliny vaši dovolenou?
Pokojové rostliny XXIV. – Bromélie
Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
Článek byl zobrazen 19478 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Jak správně pěstovat košťáloviny
Košťáloviny jsou všechny rostliny, které se pyšní silnou lodyhou, takzvaným košťálem. Jsou velmi oblíbené jak zahrádkáři, tak i milovníky dobrého jídla a není divu, patří mezi ně totiž zelí, kapusta, kedluben, kadeřávek, brokolice nebo květák.

Bezpečná zahrada
I místo plné dětského smíchu a radovánek se může v jedné vteřině proměnit v místo dětského pláče. Abychom tomu alespoň z části předešli, je nezbytné už při rozvržení zahrady potenciální hrozbu nebezpečí eliminovat.

Barvami hýřící gerbery
Gerbery zná každý spíše řezané z květinářství. Málokdo ví, že je možné některé její odrůdy pěstovat doma klasicky v květináči, přičemž své majitele od května do srpna oblažují zářivými barvami hrajícími květy. Nyní společně s přicházejícím podzimem gerbery sice odkvétají, pokud se však o ně budeme dobře starat i přes zimu, koncem jara opět krásně vykvetou.

Likvidace vánočního stromku
Letošní Vánoce jsou již minulostí, ale ještě nám je doma připomínají vyhořelé svíčky adventního věnce, nesnědené cukroví, nějaké ty dekorace a samozřejmě vánoční stromek. Tomu už se také pod tíhou baněk a kolekcí pomalu svěšují větve a za chvíli bude doma dělat více nepořádku než krásy a radosti. Co si tedy s vysloužilým vánočním stromečkem počít?

Vrtané studny vám zajistí dostatek kvalitní vody po celý rok
Mít na pozemku vlastní studnu je výhoda nejen pro zahrádkáře a pěstitele, ale vlastně pro všechny, kteří nechtějí plýtvat vodou, chtějí se chovat ekologicky a ještě ušetřit náklady na vodné a stočné. Pokud je voda ze studny kvalitní a pitná, lze jí použít i na vaření. Většinou se ale voda využívá jako užitková, tedy ke splachování, sprchování a praní.

Dřevěné terasy s neviditelným uchycením pod prkny
Dřevěné terasy z tropických dřevin s unikátním patentovaným systémem uchycení pod prkny Softline® jsou ideální volbou pro všechny, kdo hledají kvalitní, krásnou a bezpečnou terasu s jednoduchou, rychlou a přesnou montáží.

Jak pěstovat pivoňky – voňavé krásky pestrých barev?
Nejen v zámeckých parcích, ale také v běžných zahradách můžeme obdivovat pivoňky, jejichž pronikavá charakteristická vůně se line z nepřehlédnutelných a pestře zbarvených květů. Tyto dlouholeté okrasné trvalky jsou velmi oblíbené pro svou nenáročnost. Navíc tyto květiny ozdobí nejen vaši zahradu, ale skvěle vypadají také řezané ve váze.

Čarověník
Takové zvláštní slovo, co asi znamená? Má něco společného s magií nebo folklórními zvyky? Neuhodli jste. Neobvyklý výraz znají jen pěstitelé bonsají, odborně vzdělaní skalničkáři a pár zasvěcenců.