Hosta, rostlina pro každou zahradu
05.06.2023
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.
I když hosta pochází z Číny, většina jejích druhů byla do Evropy dovezena z Japonska. Na přírodní podmínky není náročná, proto se dobře uplatňuje v stinných zákoutích zahrad. Mezi neoblíbenější patří rostliny se žlutým, krémovým či bílým okrajem listů, jakož i některé s modravým nádechem. V létě navíc hosta zkrášlí zahradu květenstvím malých bílých až fialových kvítků, rostoucích na téměř metr dlouhé stonku. Ani na podzim se tato trvalka nedá zahanbit a před tím, než její listy zaschnou, vybarví se do intenzivní žluté barvy.
Listy, od úzce kopinatých až po srdčité či široce oválné, mají namodralou, šedou, žlutou, zelenou a bílou barvu v závislosti na druhu a kultivaru. Na trhu je více než sto kultivarů a orientace mezi nimi je velmi komplikovaná. Mezi nejhodnotnější druhy, z nichž bylo vyšlechtěno mnoho kvalitních kultivarů, patří Hosta sieboldiana s velkými, šedomodrými listy, Hosta fortunei s kompaktním vzrůstem, Hosta crispula se srdčitými, na okraji zvlněnými listy, dále Hosta undulata s fialovými květy a také Hosta plantaginea, která, na rozdíl od ostatních druhů, dobře roste na osluněných místech. Navíc v době květu host, což je v červenci až srpnu, bohatě kvete velmi příjemně vonícími sněhobílými květy.
Ideálním místem na výsadbu je světlý stín až stín. V polostínu se na rostlině vyvinou větší listy v menším počtu, při přílišném zastínění pestře zbarvené listy zezelenají - některé novější odrůdy při dostatku vláhy dobře prosperují i na slunném stanovišti. Jejím jediným negativem je snad jen oblíbenost u šneků a plzáků. Všechny funkie jsou nenáročné. Když půdu před jejich sázením hluboce prokypříme a slabý písek trochu zlepšíme, vydrží na stanovišti 20 let.
V minulosti byla velmi žádaným doplňkem zahrad a parků, ale s postupem času se stala staromódní trvalkou, která se v několika druzích nacházela téměř v každé předzahrádce. Dnes je opět středem zájmu zahradních architektů, zákazníků i náruživých sběratelů, kteří mohou směle konkurovat příznivcům růží či kosatců.
Hosty se hodí k výsadbě na okraje vodních ploch, na přistíněné záhony, jako podrost pod dřeviny či k osázení terakotových nádob umístěných na stinné terase. Ideální je kombinace tvarově i barevně různorodých funkií, velmi pěkně vyniknou i ve společnosti kapradin, okrasných trav a také trvalek s podobnými nároky, jako jsou například Astilbe, Aruncus, Campanula macrantha a Pulmonaria.
Zkuste svou zahradu obohatit o tuto atraktivní trvalku a vrátit tak hostám čili funkiím místo, které jim mezi okrasnými rostlinami právem náleží.
Autor: Irena Forejtová
Další články z rubriky Zahrada
Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Vodní stěny v zahradách lahodí oku i duši
Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací
Článek byl zobrazen 15577 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Umělé zelené stropy - nový rozměr interiérového designu
V moderním interiérovém designu roste zájem o přirozené a ekologické prvky, které přinášejí kousek přírody do vnitřních prostor. Značka Florum tento trend posouvá na zcela novou úroveň díky svým umělým zeleným stropům. Tyto designové instalace nabízejí estetický a funkční přínos a vnášejí do interiérů svěžest přírody bez nutnosti údržby.
Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.
Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.
Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.
Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.
Čím osadit balkón
Květiny vnášejí do domu život a působí příjemně na terase či balkonu. Volbou vhodných květin či rostlin můžete vytvořit kouzelnou oázu uklidňujících barev, tvarů a vůní. Jaké možností trh nabízí a které rostliny vybrat?