Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
04.08.2017
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.
Exotický vzhled těchto skromných rostlin přináší nejrůznější tvary a velikost listů, spoustu barev a také doslova bizarní způsoby růstu. Vzhledem k obvyklým malým rozměrům jednotlivých rostlin není nikterak problematické jejich přenášení. Dají se tedy umístit prakticky kamkoli.
I v dřevěných krabičkách na kusu staré překližky se vyjímají velmi dobře nejrůznější tlustice, sedum, echeverie a malé aloe. Velmi inspirativní nápad nabízejí sukulentní rostliny vysazené ve starých plechovkách od anglických čajů.
Jaké způsoby pěstování se nabízí?
Vystavit a pěstovat můžete sukulenty v malých porcelánových hrníčcích, v korkových zátkách, v závěsných nádobách, v mechových věncích, v obřích číších, v mísách a miskách, v kouscích vyplaveného dřeva, v pařezech, v samorostech, v kamenech, v plechovkách od sypaných čajů, v různě tvarovaném králičím pletivu, v proutěných košících atd.
Jaké rostliny se zde uplatní
Při výsadbách se uplatní hlavně nejrůznější druhy a kultivary netřesků (Sempervivum) a rozchodníků (Sedum). Poskytnou do výsadeb odlišné barvy i tvary. Patří zároveň k těm levnějším rostlinám na rozdíl například od aloe nebo agave, případně pachypodia. Mají také odlišnou rychlost růstu jednotlivých růžic a navíc se liší i podle průměru růžic.
• Pachypodium
• Echeveria secunda
• Aloe vera
• Sedum morganianum
• Sedum dasyphyllum
• Sedum rubrotinctum
• Sedum oreganum
• Crassula hotentot
• Agave potatorum
• Senecio Rowleyanus
• Sempervivum calcareum
• Sempervivum arachnoideum
• Sempervivum tectorum
• Sempervivum globiferum
Jak se o ně správně starat
Co se zálivky týče, je nutné jim dopřávat jedině odstátou vodu, a to s minimálním obsahem vápníku. Plochy jejich listů odpařují naprosté minimum vody, se kterým si vystačí po dlouhou dobu. Jejich hloubkové kořeny dosahují v přírodě do velké hloubky a jsou schopny si díky velké sací síle vytáhnout vodu i mezi skalisky, v úžlabinách či z hlubokého štěrku a písku. Ani pěstované v umělém prostředí tedy nepotřebují velké množství zálivkové vody. Nutnost vody je přímo závislá na ročním období, na umístění rostlin a také na velikosti samotných rostlin. Nikdy nesmí stát ve vodě. K zemině pro výsadbu se doporučuje přimíchat po hrsti jílu a hrsti listovky. Některé druhy, jako například agáve snesou plné slunce. Většina sukulentních rostlin je skromnější a postačují jim i chladné místnosti, ovšem světlé, s teplotou okolo 10°C.
V miniaturních košíčcích se velmi dobře uplatní i miniaturní rostlinky. Skladba výsadby je pouze minimálně obměňována. Základ tvoří krasuly čili tlustice různých velikostí a barev.
Senecio rowleyanus – podobá se hrášku na zelené niti, dále méně obvyklý typ aloe vera a echeveria, právě tyto tři rostliny kombinované s kouskem svěže zeleného mechu a kratší větvičky s bílým lišejníkem, daly vzniknout netradičnímu aranžmá v dřevěném hranolu ze střešního trámu. Stačilo jej opatřit patřičným otvorem a vystlat zeminou.
Okouzlující věnec ze směsi rostlin je vytvořen na základu z drátěného králičího pletiva vyplněného substrátem a obaleného v mechu.
Sukulenty v baňkách, skvělý nápad, čisté provedení, fantastický efekt. Takovémuto řešení není co vytknout. Rozličnost tvarů rostlin a nestejné velikosti čirých baněk jsou naprosto postačující pro předvedení úžasného nápadu.
Aranžmá ve tvaru stromku bude možná poněkud náročnější na výrobu, ale důležitý je homolovitý podstavec jako základ. Jednotlivé rostliny do něj upevníte drátkem ve tvaru písmene U. Jedná se o klasické aranžovací sponky, které seženete v hobby obchodech, nebo ve specializovaných aranžérských prodejnách. Můžete si je vyrobit i sami ohnutím nasekaných kousků drátků. Jakmile jednotlivé rostliny a rostlinky zakoření, máte vyhráno.
Malé sukulentní terárium. Těmto typům objektů to sluší ve skupině. Při aranžování rostlin do objektů geometrických tvarů můžete využít i barevný písek nebo mech, případně kombinaci těchto materiálů.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: gardeners.com, homedit.com, scoutmob.com, duitang.com, thesucculentperch.com, etsy.com, bloglovin.com, thegardenlove.com
Další články z rubriky Zahrada
5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Článek byl zobrazen 39800 krát.
Diskuze k článku
Lucie | 07.08.2016 09:56:15
Dobrý den, jak je to s množením kaktusů? Dočetla jsem se, že nejvhodnějším obdobím je jaro, znamená to tedy, že v jiném období to možné není nebo je to stížené? A jak je to s hnojením? Jak často a jakým typem hnojiva by se měly sukulenty hnojit? Děkuji
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.

Jak pěstovat chřest?
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.

Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Máte krásnou a pečlivě udržovanou zahradu a přesto vám na ní stále něco chybí? Možná je to zahradní jezírko, které může plnit funkci koupací i okrasnou nebo může být využíváno pro chov ryb. Tato vodní plocha dokáže navodit romantickou atmosféru a pohled na třpytící se vodní hladinu je uklidňující. Se zahradním jezírkem už bude vaše zahrada dokonalá.

Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.

Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!

Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?

Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?

Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Pointsettie, neboli Vánoční hvězda, je nejoblíbenější vánoční pokojová květina, která se s úspěchem uplatňuje i v nejrůznějších dekoracích a aranžmá. Poinsettii můžeme použít na slavnostní tabuli nebo při výrobě originálních adventních dekorací.