Jak se budí kaktusy?
30.03.2011
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.
Životní cyklus neboli vegetační sezóna, se u kaktusů od ostatních pokojových rostlin liší tak, že u některých druhů téměř ani nezaznamenáme počátek růstu. Zjara totiž kaktusy nezačnou tvořit nové listy a ani nezačnou hned kvést, ale začnou se nenápadně a zvolna zelenat od „temene“ a vytvářet nové trny, což je známka toho, že se probudily ze zimního spánku. Donutí je k tomu jen sluníčko.
Budiž světlo, ale s mírou
Stejně tak jako je lidská pokožka citlivá na sluneční paprsky, tak i kaktusy potřebují pozvolný start. Správně se kaktusy přes zimu nesmí zalévat a tak jsou často jejich „těla“ seschlá a jakoby svraštělá, což se netýká listových kaktusů, takzvaných vánočních a velikonočních, které mají trochu jiný vegetační rytmus a zmíníme se o jejich pěstování jindy.
Kaktusy musíme na slunce postupně zvykat a teprve pak je začít zalévat. Období přivykání světlu a teplu trvá zhruba dva týdny. Umístění za oknem může být pro některé, zvláště stínomilné druhy kaktusů smrtelné, protože i kaktus se může spálit. Popáleniny se projeví zhnědnutím části nebo celého kaktusu, což bývá chybně vysvětlováno, jako že kaktus uschl, protože nebyl zalitý.
Ale podle čeho poznat, který kaktus na slunci vydrží a který ne? Univerzální rada neexistuje. Můžeme se řídit jen tím, že čím má kaktus měně trnů a je více „nahatý“ tím méně světla a slunce potřebuje. Jsou to hlavně pralesní druhy kaktusů, které rostou ve stínu jiných rostlin. Jsou to některé druhy kaktusů rodu Gymnocalycium, Rebutia, Melocactus, Lobivia, Notocactus, ale i Mammillaria, Pilosocereus, a listové Rhipsalis, Zygocactus a Epiphyllum. Naopak plný, maximální a nerozptýlený sluneční svit potřebují vysokohorské a pouštní druhy, například známé „biskupské čepičky“ Astrophytum, často pěstované Parodie a Lobivie, hustě ostnité Mammilarie a vousatí dědečci Cephalocereus. Ale i pro tyto druhy platí zásada pomalého přivykání slunci a zvyšující se teplotě.
Chybu nikdy neuděláme, když se budeme řídit pravidlem, že v čím tmavší místnosti jsme kaktusy zimovali, tím déle trvá období přivykání. Pokud máme možnost, můžeme kaktus přemístit někam jinam, kam slunce nesvítí přímo, nebo přistínit kaktus alespoň listem novin (prodávají se ale i malé látkové zástěny za okno).
Se zaléváním začneme pozvolna
Kaktusy zpočátku zaléváme jen velmi mírně a jen za teplého počasí. Prvním signálem kdy kaktus poprvé po zimě zalít je počkat, až se nahoře uprostřed temene začne zelenat nebo se objeví nové trny. Nemusíme se obávat, že promeškáme správný okamžik, neboť u kaktusů platí zásada, že je lépe nechat je žíznit než přelít.
Správně zaléváme tak, že voda má provlhčit celý objem květináče a dostatečně zavlažit celý kořenový systém a dát tak možnost růstu nových kořínků. S další zálivkou počkáme, až je na povrchu zemina zcela suchá.
Potřeba vody je u kaktusů rozdílná. Častěji zaléváme kaktusy, které mají „tělo“ málo pokryté trny, mezi něž například Melocactus, Gymnocalycium, Echinops, Rebutia, Lobivia a některé Mammillaria, (hlavně zelené a žluté). Naopak kaktusy obalené „vatou“ a vyloženě pouštní druhy zaléváme velmi střídmě. V podstatě stačí kaktusy zalévat asi jednou za týden.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv autorky
Předchozí články
Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus
Co možná nevíte o orchidejích
Jak na pěstování kaktusů
Jaký vybrat správný povrch dveří?
Postele, ve kterých se děti nudit nebudou
Dřevěný trámový pohledový strop. Jak vyřešit zvukovou izolaci?
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 28233 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstování angreštu a netradiční angreštové dobroty
Angrešt je běžným lesním a zahradním keřem, který je nenáročný na pěstování. Tyto trnité keře se sladkokyselými plody upadly poslední dobou trochu v zapomnění, přestože ovoce obsahuje mnoho cenných kyselin, vitamínů a má využití jak v kuchyni, tak i léčitelství. Nové odrůdy, které jsou odolné vůči houbovým chorobám, však navrací angrešt do našich zahrad.

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.

Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?
Na zahradě jsou prostě místa, kde se trávníku zkrátka nedaří a místo do zeleně se tak koukáme na nevyužitou hliněnou plochu. Zelený koberec však můžeme nahradit pomocí půdopokryvných rostlin, které plochu elegantně zakryjí. Kromě toho, že s nimi bude naše zahrada krásná, bude také téměř bezúdržbová.

Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.

Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.

Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?

Jak vypadá japonská zahrada?
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.

I beton se může stát dekoračním prvkem v bytě – svícny, svítidla i nábytek z betonu
Většina z nás si pod pojmem beton představí velkou šedou plochu o velké hmotnosti, která vyhlíží poměrně fádně a masivně. Ovšem ne ve všech případech tomu tak opravdu je. Beton může být totiž barevný, vypadat zajímavě a netvořit velké plochy, ale menší předměty, které se stanou nedílnou součástí výzdoby našich interiérů. Pokud se o tom chcete přesvědčit, pak čtěte dále.