Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Mochyně – k dekoraci i k jídlu

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

20.10.2012

Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.

Mochyně je rozložitá rostlina dorůstající asi metrové výšky. Je nenáročná, snadno se pěstuje i množí. Na jaře ji zdobí nenápadné kvítky, později jsou květy nahrazeny nafouknutými měchýřky, jejichž barva přechází ze šťavnatě zelené, přes žlutou až do svítivě oranžové a červené. Měchýřky se podobají lampiónkům a ukrývají malé kulovité plody, které mají červenou, oranžovou, případně žlutou barvu. Podle toho, o který druh mochyně se jedná, jsou vhodné pro konzumaci, nebo nikoliv. Mochyně se snadno množí nejlépe odkopky nebo semeny. Dnes na světě roste asi 100 druhů mochyně, která patří do čeledi lilkovitých.

Mochyně židovská (Physalis alkekengii)

Tento druh mochyně nejčastěji vídáme na českých zahradách, najít ji můžeme také na rumištích, vinicích i neudržovaných pustých místech. Pěstuje se hlavně jako dekorativní rostlina, ale může se pochlubit také léčivými účinky. Mochyně židovská, často nazývaná také židovská třešeň, je okrasná nenáročná trvalka, které se nejlépe daří v cestujícím polostínu. Na jaře kvete bílými kvítky a na podzim nás zasype sytě oranžovými lampionky. Nevyžaduje žádnou speciální půdu, ale nejvhodnější je výživný, propustný, vlhký substrát s mírně zásaditou reakcí.


Foto: wendys.cz

Mnozí lidé si myslí, že jsou cca 2 cm veliké plody mochyně židovské jedlé, ale není tomu tak. Nejsou sice prudce jedovaté, ale ke konzumaci se nehodí. Příliš byste si na nich nepochutnali, jsou totiž dosti kyselé a trpké. Navíc tato lilkovitá rostlina obsahuje i jisté alkaloidy, které by nám při vysokých dávkách mohly způsobit lehčí otravu, doprovázenou zvracením apod. Proto se z léčebných důvodů doporučuje užívat spíše jen přípravky s výtažkem z mochyně. Tyto přípravky pak mají na lidské tělo blahodárný účinek.

Plody mochyně židovské jsou bohaté na vitamín C, kterého mají dokonce více než citróny. Dále se mohou pochlubit látkami se silně detoxikačním účinkem, plody obsahují flavonoidy a minerální soli. Mochyně dokáže rozpouštět a odvádět nebezpečné soli kyseliny močové, usazené v kloubech a tkáních a proto je dokonalým přírodním prostředkem pro léčbu dny, revmatu a kloubních potíží. Dále jsou přípravky z mochyně vhodné pro léčbu otoků a potíží s močovým měchýřem, ale mohou vám i v případě, že trpíte zadržováním vody v těle. Má močopudný účinek, čistí tak ledviny od solných a dalších usazenin. Plody mochyně také obsahují physalin, což je přírodní složka, která aktivně bojuje proti většině typů leukémie a přípravky s výtažkem z mochyně se předepisují i pro léčbu žloutenky.

Díky barvě svých podzimních plodů patří mochyně židovská mezi nejvyhledávanější dekorativní rostliny. Jen málo rostlin dokáže vytvořit tak originální a sytě barevné plody, které až do zimy stále mění barvu. V době, kdy už ostatní květiny dávno ztratily svůj dekorativní vzhled, květní kalichy mochyně si stále zachovávají tvar i výraznou barvu. Právě ony lampionky je možné využít k nejrůznější tvůrčí činnosti. Je možné je nechat na stonku a jednoduše z nich udělat suchou vazbu do vázy, případně je otrhat a zakomponovat do podzimního věnce, nebo je oloupat a vytvořit z nich hvězdičky, které dáte do mísy, nebo jimi doplníte pot pourri. Mnozí používají mochyni také jako ozdobu na vánoční stromeček.

Mochyně peruánská (Physalis peruviana)

Blízkou příbuznou okrasné mochyně židovské je mochyně peruánská, která ačkoliv je ve své jihoamerické domovině trvalkou, u nás vymrzá a je tak pouze jednoletou rostlinou. Tato letnička se dá také pěstovat jako okrasná rostlina, ale byla by to věčná škoda, v řadě zemí je dnes pěstována jako ovocedárná rostlina.

Tuto mochyni si snadno vypěstujeme se semínek, které vysazujeme v březnu, nebo si můžeme koupit již vzrostlé sazenice – ty na stanoviště vysazujeme až v květnu po třech zmrzlých. Stanoviště by mělo být slunnější a s výživnou půdou. Pro jednu sazenici je dobré nechat prostor asi 0,5 x 0,5 m a také je dobré rostliny vybavit oporou. Mochyně peruánská snáší teplejší podzim, nevadí jí kolísání teplot, ale pokud hrozí přízemní mrazíky, měli byste jí pořídit textilní ochranu. Dorůstá 60 až 120 cm, kvete hnědožlutě a doroste na ní 60 až 70 plodů. Oproti mochyni židovské nejsou její lampionky sytě oranžové, ale spíše jemně žluté.

Také uvnitř lampionku je o mnoho větší plod, kulička má v průměru cca 5 cm. Plody jsou krásně šťavnaté, chutné a stejně jako u předešlé mochyně i léčivé. Sklízí se od září do října a jejich zralost poznáme podle nahnědlé barvy lampiónku. Otrhává se i s kalichem, který je však nutné po sklizni odstranit, aby plody nezhořkly. Před mrazem otrhané a nedozrálé kalichy s plody bez problémů v teple dozrají, aniž by bobule ztratily chuť. Kuličky jsou zdravé, mají sladkokyselou chuť připomínající kiwi a vůni blízkou ananasu. Obsahují velké množství vitamínu C a také další důležité vitamíny, jako A a B, spoustu minerálů a rutin. Díky této kombinaci působí jako silné antioxidanty a ochraňují buňky před stárnutím. Dále působí stimulačně na imunitní systém a mají dezinfekční účinek na trávicí trakt a vylučovací systém.

Díky své exotické chuti a příjemnému aroma si plody mochyně peruánské oblíbili gurmáni po celém světě. Pojídají se většinou oloupané čerstvé, ale výborné jsou i kandované, nebo sušené jako rozinky. Často se přidávají do ovocných salátů, slouží ke zdobení masových a sýrových předkrmů a nejrůznějších dalších kulinářských specialit. Možné je také jejich použití coby ozdob alkoholických i nealkoholických koktejlů. Vyrábí se z nich rovněž marmeláda, kompoty nebo želé. S plody mochyně peruánské se můžete setkat v nejrůznějších cukrovinkách nebo na dortech.

Ve světě se pěstují i jiné, netradiční druhy mochyní, jako třeba mochyně dužnoplodá/mexická (Physalis Ixocarpa). Ve Střední Americe se jí říká milttomato a pěstuje se jako zelenina. Jde o jednoletý druh mochyně, který dorůstá výšky 1 metru a má světle žluté, zelené či fialové plody vážící 30 až 60 g. Tento druh mochyně je oblíbený také v Anglii, kde je známý jako Husk tomato.

Dalším exotickým druhem je mochyně Ground cherry (Physalis pruinosa), která se velké oblibě těší především v Japonsku, jihovýchodní Asii, Africe nebo východní Evropě. Plody se vzhledem podobají mochyni peruánské, ale jsou o něco menší. Chuť je velmi specifická, bývá přirovnávána k něčemu mezi rajčetem a ananasem.

- jpa -
 

Článek byl zobrazen 26023 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.

Další články na téma Zahrada

Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec

Pokojové rostliny III. – Spatifylum neboli Lopatkovec

Oblíbenou pokojovou rostlinou, zejména díky jejímu zajímavému vzhledu, je spatifylum neboli lopatkovec. Na první pohled vás upoutají zvláštní bílé květy na dlouhých stopkách vyrůstající z hustého porostu tmavě zelených špičatých listů.

 
Výsadba zeleniny v dubnu: S čím do skleníku a co patří na záhon?

Výsadba zeleniny v dubnu: S čím do skleníku a co patří na záhon?

Zatímco některé druhy zeleniny je třeba začít vysévat do truhlíků už od února, s jinými druhy můžete v dubnu rovnou na venkovní záhonek. Svou roli sehrají také skleníky, například pro již předpěstované sazeničky rajčat. Kam a co v dubnu vysévat a sázet?

 
Jak správně připravit sekačku na jaro

Jak správně připravit sekačku na jaro

„Odzimování“ sekačky je pravidelnou jarní povinností každého zahrádkáře. Co je třeba zkontrolovat, doplnit a na co si dát pozor? Pojďme se společně podívat, jak se správně připravit na první sečení.

 
Zahradní květiny IX. – Lilie

Zahradní květiny IX. – Lilie

Lilie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny zejména pro svou barevnost, rozmanitost a vůni. S kvetoucí cibulovinou, které je doposud známo více než 90 druhů, se na zahrádkách můžeme setkávat od poloviny června do poloviny července.

 
Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku

Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku

Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.

 
Udělejte si doma Hawai

Udělejte si doma Hawai

Zahrada se využívá nejvíce v létě. Slunce doslova láká na venkovní párty, opalování a zábavu. Jak dlouho ale na výhni vydržíte? Bazény a vířivky vám poskytnou nejen okamžité osvěžení, ale i dlouhodobé sportovní a zábavní využití. Konečně můžete pracovat na své kondici, dovádět s vašimi dětmi a relaxovat po náročném týdnu. Dopřejete si přitom pohodu a luxus v domácím prostředí.

 
Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií

Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií

Možná právě uvažujete o pořízení zahradního jezírka a přemýšlíte, jak se vlastně takové jezírko čistí. Pokud má být jezírko čistě přírodní, mají v něm růst rostliny a plavat rybičky, musí se čistění obejít bez chemie.

 
Zásady uzení a často kladené dotazy

Zásady uzení a často kladené dotazy

V dnešním článku o uzení si zopakujeme základy uzení a nejčastější otázky, které se kolem uzení objevují. Jakým dřevem topit, jak připravit udírnu, jak připravit maso na uzení nebo jak dlouho udit.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Kompost

Reklama

Náš tip

Výrobník rostlinného mléka

Vyrobte si domácí rostlinné mléko za pouhé 2 minuty z jakýchkoliv semen, ořechů nebo obilovin (kokos, oves, soja, pistácie, mandle).

 

PŘIKRÝVKA CAMEL – TERMOREGULAČNÍ

Přikrývka Camel zajišťuje klidný spánek bez teplotních výkyvů. Kolekce Camel má díky velbloudí srsti vynikající termostatické vlastnosti – v létě příjemně chladí a v zimě spolehlivě zahřeje.

 

UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMKY FLORUM

Umělé vánoční stromky FLORUM jsou dokonalou imitací živých vánočních stromků - jsou krásné, neopadávají a vypadají jako živé.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

MANŽELSKÁ POSTEL

Kvalitní manželská postel je zárukou ničím nerušeného spánku. Prohlédněte si nabídku našich manželských postelí.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Pěstujeme ženšen pětilistý

Pěstujeme ženšen pětilistý

Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), někdy nazývaný také jiaogulan, znali již staří Číňané. Již po tisíce let je pro své jedinečné účinky používán v tradiční čínské medicíně. Je přírodním prostředkem zpomalujícím stárnutí a s jeho pomocí lze údajně dosáhnout dlouhověkosti.

 

Pergoly – luxusní odpočinek na zahradě

Pergoly – luxusní odpočinek na zahradě

Společnost ISOTRA a.s. připravila pro své zákazníky na začátek sezóny rozšíření sortimentu především venkovního stínění. Se svou rodinou či přáteli strávíte příjemné chvíle ve stínu zahradních pergol. Vybrat si můžete ze dvou typů: samonosná pergola MIRA 4 nebo pergola MIRA 2 ukotvená do stěny budovy.

 

Zimní zahrada

Zimní zahrada

Zimní zahrady se pod nejrůznějšími názvy objevovaly již v 17. století. Dřívější skleníky pro exotické rostliny se stávají zajímavým architektonickým prvkem dnešních novostaveb i rekonstruovaných objektů.

 

Využití studniční a dešťové vody šetří přírodu i peníze

Využití studniční a dešťové vody šetří přírodu i peníze

Vodu z vodáren nemají k dispozici zdaleka všichni majitelé zahrádek a rodinných domů. Cena vody se navíc neustále zvyšuje a její kvalita je s ohledem na vysoký obsah dezinfekcí mnohdy nízká. Zdroje kvalitní vody zcela zdarma mají přitom všichni přímo na zahradě – v podobě vlastní studny nebo jímky na dešťovou vodu. Jak čerpat a upravit tuto vodu pro různé účely?

 

Likvidace vánočního stromku

Likvidace vánočního stromku

Letošní Vánoce jsou již minulostí, ale ještě nám je doma připomínají vyhořelé svíčky adventního věnce, nesnědené cukroví, nějaké ty dekorace a samozřejmě vánoční stromek. Tomu už se také pod tíhou baněk a kolekcí pomalu svěšují větve a za chvíli bude doma dělat více nepořádku než krásy a radosti. Co si tedy s vysloužilým vánočním stromečkem počít?

 

Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí

Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí

Borovice jsou neopadavé, stálezelené a především nenáročné jehličnany, které lze pěstovat v mnoha odrůdách. Můžete začít od semen nebo z malé sazenice. Jakmile se usadí, porostou desítky let. Pojďme se podívat, jak na to.

 

Jak se v zimě postarat o akumulátory ze zahradní techniky?

Jak se v zimě postarat o akumulátory ze zahradní techniky?

Nejen v zahradní technice jsou stále častěji využívány různé typy akumulátorů. Nalezneme je i v elektrokolech, slouží i k pohonu elektrických skútrů nebo čtyřkolek. Akumulátory pohánějí některé elektrické sekačky, pily a další nářadí. Často se jedná o stroje více či méně sezónní, které na zimu uklidíte do garáže nebo kůlny a znovu slouží až na jaře. Jestliže se však zapomenete patřičně postarat o akumulátor, je více než pravděpodobné, že ho zima poškodí.

 

Trnkobraní, jak je neznáte aneb dvířka (nejen) kuchyňská

Trnkobraní, jak je neznáte aneb dvířka (nejen) kuchyňská

Společnost Trachea je předním domácím výrobcem nábytkových dvířek. Nyní přichází s novým atraktivním dekorem nazvaným „trnka světlá“. O trnkách, Valaších, ekologii (a spoustě dalšího) čtěte v následujícím článku.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.