Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
30.03.2018
Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.
Existuje základní pravidlo – aby půda mohla obnovit svou přirozenou úrodnost a sílu, potřebuje doplnit živiny. A právě ty jim můžete pomoct do půdy vpravit. Zbývá už jen otázka, jaké hnojivo na povzbuzení trávníku zvolit.
Přečtěte si také
Přírodní hnojiva a insekticidy – zapomeňte na hnůj, vyzkoušejte extrakt z kopřivy nebo česnekový sprej
Životně důležité prvky pro trávník
A jaké živiny si krásný trávník především žádá? Účinná hnojiva by měla obsahovat tyto prvky - dusík, fosfor a draslík. Dusík patří mezi základní prvky důležité pro výživu trávníku, podporuje jeho růst a regeneraci. Fosfor je důležitou živinou pro tvorbu a růst kořenového systému. Draslík zase podporuje odolnost trav vůči suchu, vymrzání a chorobám. Bez těchto prvků se žádná rostlina rozhodně neobejde.
Přečtěte si také
Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Pokud tedy povzbudíte váš trávník hnojivem se správným poměrem živin, rozhodně neprohloupíte. Použít můžete například hnojiva Agro Start, Forestina Expert Start, Green Comfort Krásný Trávník, Grass Expert Plus apod. Na extrémně zvadlý a po zimě zmožený trávník můžete použít například multi-minerální hnojivo Bopon určené speciálně pro jeho regeneraci. Díky vysokému obsahu dusíku navíc urychluje pokrytí prázdných míst trávníkem a vytvoření jednotné zelené plochy.
Tip pro domácí kutily
Hnojivo si můžete "vyrobit" také sami doma, počítejte však s vyšší časovou náročností. Například kopřivový výluh prospívá kromě trávníku i zelenině a okrasným rostlinám. Obsahuje totiž mnoho dusíku, vhodný je především v období růstu. Vyrobíte ho tak, že nasekané rostliny vložíte do nekovové nádoby, zalijete vodou a necháte asi dva až čtyři týdny kvasit. Až přestane tekutina pěnit a ztmavne, je výluh připraven k použití. Pokud do směsi přidáte nehašené vápno, zmizí zápach, který tento proces provází.
No a teď, ať už jste zvolili jakýkoliv postup, se můžete už jen dívat, jak váš trávník prospívá :)
Autor: Lucie Paseková
Článek byl zobrazen 13281 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Trnkobraní, jak je neznáte aneb dvířka (nejen) kuchyňská
Společnost Trachea je předním domácím výrobcem nábytkových dvířek. Nyní přichází s novým atraktivním dekorem nazvaným „trnka světlá“. O trnkách, Valaších, ekologii (a spoustě dalšího) čtěte v následujícím článku.
Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.
Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.
Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
Zahrada se probouzí ze zimního spánku
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.
Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem
Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?
Lesní Vánoce s vánočními hvězdami aneb tipy na sváteční výzdobu s využitím poinsettií a přírodních materiálů
Jedlové a borovicové větvičky, šišky, mech a bobule jsou typické dekorativní doplňky, které snadno najdete v lese a které jsou zejména na podzim a v zimě velmi oblíbené pro tvoření a dekorace. Ideálním způsobem, jak tyto přírodní materiály na dekorace nasbírat a vnést přírodu do svého domova, jsou dlouhé podzimní procházky.