Nová generace květináčů
15.09.2005
„Obalů na květiny“ je na trhu tak široká škála, že si může vybrat téměř každý. Použité materiály se neustále zdokonalují, tak aby lahodily oku a zároveň odolávaly co nejvíce povětrnostním i jiným vlivům.
Nejčastěji používanými materiály jsou stále pálená hlína a keramika, ovšem výjimku již netvoří ani květináče z betonu, dřeva, kovu, skla, skelných vláken či umělé pryskyřice. Staletími prověřený materiál terakota je stále „in“, ovšem jeho hmotnost už zase tak moc „in“ není. Nová generace nádob připomínajících terakotu je vyrobena ze superlehkého plastu a unese jej i dítě. Oceníme to zejména při přenosu květináčů na jejich letní či zimní stanoviště. Nemluvě o tom, že nádoby jsou téměř nezničitelné a mrazuvzdorné.
Stále oblíbenější jsou terasy u domu lemovány jehličnany či okrasnými květinami umístěnými právě v květináčích. Okrasný jehličnan ve velké nádobě nezvyklého tvaru je pak nejen kouskem zeleně ale také výrazným estetickým prvkem. Problémem těchto velkým a objemných nádob je bohužel jejich přílišná hmotnost, která v podstatě znemožňuje manipulaci s květináčem. V případech, že chceme květináč někam posunout, musíme volat na pomoc souseda. Část problému vyřešíme, když do třetiny, maximálně do poloviny naplníme nádobu karamzitem nebo jiným vylehčeným materiálem, na něj položíme netkanou textilii a teprve potom nasypeme zeminu. Pokud si dáme záležet a sladíme druhy květin i barvy, zahrada či terasa zcela změní svůj ráz a získá si obdiv sousedů i přátel.
Při rozhodování o nákupu vhodné nádoby na květiny mnohé napoví prostředí zahrady i styl domu. Na venkovskou chalupu se hodí téměř vše a je zde také prostor pro fantazii i vlastní umělecké ambice. Nic nebrání tomu namalovat si květináč podle vlastního návrhu, použít ubrouskovou metodu či květináč ozdobit třeba mozaikou ze starých dlaždiček.
Na terasu novém domu s futuristickými prvky sáhneme spíše po nádobách z kovu, skla, umělého leštěného kamene nebo nádobách s čistou linií a glazurou.
Při výběru konkrétní nádoby však neřešíme pouze použitý materiál, ale také barvy, vzory a povrchovou úpravu květináče. Některé nádoby působí natolik okázalým a originálním dojmem, že jsou samy o sobě uměleckým dílem, aniž bychom do nich museli umísťovat květiny. Barvu květináče lze sladit také s barvou listů, květů nebo jehličí
Články s podonou tématikou
Zahradní jezírka
Kouzlo osvětlené zahrady
Článek byl zobrazen 12172 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.

Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?

Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.

Nové odrůdy velkokvětých růží pro vaši růžovou zahradu
Když se řekne „růže“, většina z nás si okamžitě vybaví krásný, sytě červený květ na dlouhém trnitém stonku s charakteristickou vůní. Ale růže není jenom červená, tyto rostliny se vyskytují v mnoha rozmanitých barvách, velikostech květů, tvarech, výškách i počtech květů v květenství. V nových velkokvětých odrůdách se spojuje krása, vůně i odolnost.

Nová generace květináčů
„Obalů na květiny“ je na trhu tak široká škála, že si může vybrat téměř každý. Použité materiály se neustále zdokonalují, tak aby lahodily oku a zároveň odolávaly co nejvíce povětrnostním i jiným vlivům.

Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.