Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
25.02.2019
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.
Předpokládá se, že zázvor pochází z jižní Asie, kde tento keř dodnes roste ve volné přírodě. Používal se už odpradávna. Už před 3 000 let je známo jeho pěstování a užívání v Indii a v teplejších oblastech Číny. Do Evropy se dostal zásluhou arabských obchodníků. Stal se tak oblíbeným, že ve středověku se používal stejně běžně jako sůl.
Zázvor v květináči či na zahradě
Zázvor lékařský, Zingiber officinale, potřebuje tropické klima, tzn. stejnoměrnou teplotu, dostatek vláhy, patřičně vysokou vlhkost vzduchu a přímé sluneční záření. Daří se jí v lehké půdě bohaté na živiny. Květináč pro zázvorovník by měl být dost velký, protože z oddenků vyrůstají vysoké rozložité stonky. Zázvor se může pěstovat i ve větších kořenáčích a nádobách nebo v polyetylénových pytlích. Vzrůstem se podobá okrasné trávě, kterou jako zajímavost můžeme pěstovat například u bazénu či jezírka.
Větší květináč se naplní substrátem složeným ze 2 dílů rašeliny, 1 dílu písčitohlinité půdy smíchané s hrubým pískem nebo štěrkem. Asi 1 cm pod povrch se uloží část oddenku s výrazným pupenem tak, aby „očko“ směřovalo vzhůru. Zalévá se pouze vlažnou vodou, nejlépe měkkou, dešťovou. Oddenky v květináči, které se umístí do světlé a teplé místnosti, brzy vyraší. Zálivku je nutno provádět denně do misky pod květináčem, aby byla půda stále vlhká. Zázvor nesnáší přímé slunce, proto jej po vyrašení umístíme do stínu.
Na podzim začnou rostlině žloutnout a zasychat listy, později odpadnou a zbylý oddenek v květináči umístíme do bezmrazého prostoru (stačí 2 - 5°C), kde absolvuje vegetační klid. V době zimování jej vůbec nezaléváme. Na jaře můžeme oddenek rozdělit, nebo celý očistit a zasadit do nové zeminy a začít opatrně zalévat. Oddenek zakoření, začne rašit, a jakmile pomine nebezpečí mrazů, vysadíme jej opět do zahrady.
Pokud je zázvor pěstován v květináči, pravděpodobně nebude produkovat oddenky vhodné pro kuchyňské upotřebení. Je pěstován pro atraktivní list, a bohužel, ani květů se nedočkáme. Atraktivní žluto fialová „šiška“ zázvorovníku se občas objeví v luxusních květinových aranžmá v těch nejlepších květinářstvích.
Kořen štěstí i a věčného mládí
Zázvor je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Používá se jako přísada do sladkých i slaných pokrmů: do cukrovinek, například do zázvorek – staročeského vánočního cukroví, do krupicové kaše, perníku, do kečupů, kompotů, do kořenících směsí (např. kari), do rýže, a zeleninových jídel. Velmi je oblíbený zázvorový čaj, pivo, limonáda nebo víno. Kombinuje se s citronem, paprikou, feferonkami, česnekem, chilli, skořicí, hřebíčkem a chuťově doplňuje sójovou omáčku. Plátky čerstvého zázvoru se pro jeho aroma hodí do ovocných mís, zálivek a omáček.
V Číně zázvoru říkají kořen, co přináší štěstí; na Filipínách se má za to, že má omlazující účinky. Zázvor je též klasickým léčebným prostředkem. Jeho hlavní schopností je dodávání energie, kterou prohřívá tělo a celkově uklidňuje. Využívá se sušený i čerstvý, v plátcích i jako prášek. Je výraznou součástí orientálních pokrmů, jinde se používá do cukrovinek a nápojů. Výhonky, květenství a listy se jedí čerstvé a vařené. Odvar nebo kandovaný oddenek potlačují nevolnost. Inhalací se léčí kašel a plicní infekce. Zázvorový čaj zmírňuje poruchy trávení a nadýmání, redukuje horečku. Kapka éterického oleje z kořene v masážní směsi pomáhá odstraňovat svalové a revmatické bolesti, bolesti v kříži a únavu. Když vás přepadne chřipka nebo se cítíte vyčerpaní a zimomřiví, uvařte si zázvorový čaj, nejlépe z čerstvého zázvoru, s medem a citrónem. Získáte hřejivou vitaminovou bombu, která vás zaručeně postaví na nohy.
Autor: Irena Forejtová
Přečtěte si také
Zpříjemněte si podzim relaxačními čaji, domácími nebo koupenými
Zázvorový čaj zažene chřipku i další neduhy
Účinné domácí recepty proti nachlazení
Článek byl zobrazen 16721 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Okrasné trávy – skvosty babího léta
Okrasné trávy doplňují trvalkové záhony po celý rok, ale teprve na sklonku léta a na podzim naplno vynikne jejich půvab. A zdobí i v zimě. Jsou oblíbené zejména pro svou jednoduchost a přirozenost, navíc se hodí na každou zahradu – u venkovského stavení i v moderní městské zástavbě.

Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?

Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?

Pěstování melounu cukrového
Meloun cukrový mnozí nesprávně označují za ovoce, přitom ve skutečnosti jde o druh plodové zeleniny. Plody jsou sice menší a ne tak šťavnaté, jako u známějšího vodního melounu, ale jsou taktéž velmi chutné a značně aromatické. Meloun cukrový má původ v subtropické Africe a patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae).

Tipy na pracovní oděvy, které se hodí (nejen) na podzimní práce na zahradě
Podzim klepe na dveře a s ním se blíží i sázení, přesazování a prořezávání rostlin i dřevin, stříhání živých plotů a podzimní péče o trávník. I sebevíc otravné nebo zdlouhavé podzimní zahradní práce jdou lépe od ruky, když má člověk k dispozici kvalitní pracovní oděvy a pracovní obuv. Pamatujte, že i při zahradničení a běžné údržbě domu se zahradou musí být ochrana zdraví na prvním místě.

„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.

Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.

Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.