Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

14.05.2024

Borovice jsou neopadavé, stálezelené a především nenáročné jehličnany, které lze pěstovat v mnoha odrůdách. Můžete začít od semen nebo z malé sazenice. Jakmile se usadí, porostou desítky let. Pojďme se podívat, jak na to.

V českých lesích a zahradách najdeme na 100 druhů borovic. Nenáročné dřeviny jsou typické svým vysokým obsahem pryskyřice, kterou naši předci odedávna využívali jako léčivý prostředek. Z jehličí borovic se dále získává olej, který se užívá jako přísada do koupele. 

Víte, jaké jsou nejoblíbenější jehličnany do menších zahrad

Obecně o borovicích

Borovice mají hluboké kořeny, jsou odolné vůči silnému větru a na svých větvích tvoří úzké jehlice 2-22 cm dlouhé, které dle druhu vyrůstají po dvou až pěti svazcích. Barva jehlic je opět dána druhem, nejčastěji světle či tmavě zelená, nažloutlá či modrozelená. Kromě jehlic jsou na větvích k vidění i šišky kuželovitého tvaru. Na stromě zůstávají několik let. Po dozrávání se otevírají a ihned opadávají. Na koncích loňských větví vyrůstají nové výhony (tzv. svíce), které při pravidelném vyštipování podporují kompaktní růst dřeviny.

Dřevina je rozšířená po celé severní polokouli. Kvete od června do července. Její výška se různí dle druhu, rozpětí od 30 do 2 500 cm je poměrně široké. Hodí se jak do skupinových výsadeb, tak jako solitér. Tato vytrvalá rostlina ocení světlo (nikoliv pařák), ale vydrží i v tuhých mrazech. Snese sušší půdu lépe než přemokření. Je ideální do písčito-hlinité půdy. 

Druhy borovic

V lesích a parcích nejčastěji potkáme borovici lesní (pinus sylvestris), borovici černou (pinus nigra) nebo borovici vejmutovku (pinus strobus). Dosahují výšky až několik desítek metrů, do zahrady se tudíž pro svůj robustní vzrůst nehodí. Zpočátku mají kuželovitý tvar, rostou značně nepravidelně, později vytvoří plochý vrchol.

Do zahrad se hodí zakrslejší druhy, jejichž velikost a tvar pěstitelé vyšlechtili z původních lesních borovic. Tak například borovice kleč (pinus mugo) je kosodřevinou s nízkým, poléhavým růstem. Dorůstá výšky 40-50 cm. V přirozeném prostředí ji můžeme najít ve vysokých nadmořských výškách, kde je zvyklá na ostré slunce a nízké teploty. Mezi nejznámější druhy patří Carsten’s Wintergold, která je pojmenována podle barvy jehlic – od podzimu se zabarvují do žlutých odstínů a na jaře opět přechází do zelené. Další odrůdou je Hesse, pomalu a kompaktně rostoucí druh s tmavě zelenými jehlicemi. Velmi pomalu vyrůstají i druhy Mops a Robusta.

Pěstování borovic

Dalším druhem je borovice drobnokvětá (pinus parviflora). Mezi její druhy patří například Glauca, která dorůstá výšky 120-150 cm a má modrozelené až stříbřitě modré jehlice. Dalším druhem je Meiko, která má velmi nízký vzrůst a modrozelené jehlice. Typ Negishi má kuželovitý tvar a jemně hedvábné jehlice tmavomodré barvy. Schoon’s Bonsai má stříbřitě modrozelené a měkké jehlice.

Typ Glauca japonské zakrslé borovice (pinus pumila) roste keřovitě a do výšky okolo 1 m, jehlice má šedomodré, často se uplatňuje také jako bonsaj.

Borovice černá (pinus nigra) se pro svůj robustní růst hodí pouze do velkých zahrad. Dosahuje výšky okolo 15 m. Tvoří dlouhé tmavě zelené jehlice. Mezi nejznámější druhy borovice černé patří Aurea se zlatožlutými jehlicemi, dále Fastigiata se světle zelenými jehlicemi a Globus, který svůj název získal podle tvaru nepravidelné koule. Jehlice má taktéž světle zelené.

Přečtěte si také, jak pěstovat bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním

Jak správně borovice množit

Množit borovice můžete buď ze semen, nebo z kvalitní rostliny, což je výrazně jednodušší. Kultivary lze množit roubováním. ¨

Co budete potřebovat:
- mulčovací směs (stačí piliny)
- lopata
- klacky, provazy
- stínidlo (pokud nemáte k dispozici přirozený stín)
- pletivo (pokud je třeba strom chránit před zvířaty)

Pěstování sazenic

1. Prvním a nejdůležitějším krokem je výběr správné sazenice. Takové, které se bude ve vašem klimatu dařit. Poraďte se v zahradnictví, kde borovici zakoupíte, zda je zrovna tento druh vhodný na vaši zahradu.

2. Vyberte si, jakým způsobem a kde budete borovici pěstovat. Můžete použít sazenice v květináči nebo bez. Volné se sází na podzim a v zimě, tedy v době, kdy borovice hibernují. Sazenice v obalu můžete zasadit prakticky kdykoli, jen v letních měsících vyžadují dostatek vody a stín.

3. Kořeny zalívejte lehce. Ano, měly by být stále vlhké, ale ne ulité. Pokud jsou kořeny zapleteny do sebe, rozpleťte je, aby byly co nejvíce roztažené.

4. Vyberte vhodné místo pro zasazení. Pamatujte, že borovice potřebuje hodně prostoru. Okolo nesmějí být žádné malé rostliny a pod zemí žádné další kořeny. Ideálně by měla růst na místě, kam svítí slunce pouze v chladnějších hodinách dne.

5. Vyberte den vhodný pro sázení. Vyhněte se větru, suchému až parnému počasí. Hlína by neměla být mokrá, ledová či naopak příliš suchá. Všechny tyto extrémy borovicím škodí.

6. Díru pro borovici kopejte větší, než je její kořenový systém. Díru poté vyplňte horní hlínou, je nejkvalitnější, čili dnu dopřejte alespoň 10 cm. Kořeny se do díry musejí vejít i po přidání hlíny, navíc musejí mít prostor, aby hlavně zezačátku měly kam růst a nemusely se probojovávat okolní nezrytou zeminou.

7. Odstraňte ze sazenice všechny přebytečné materiály, zejména plátno či květináč. Jedná-li se o odbouratelné materiály, můžete je sice sázet do země spolu s rostlinou, ale pro rostoucí borovici je lepší, nemá-li žádné nastražené překážky.

8. Kořeny borovice vkládejte na dno díry opatrně a přikrývejte je hlínou. Zaplňte tak celou díru a jemně hlínu udusávejte lopatou (ne nohou). Po naplnění by hlína měla být srovnaná s okolní hlínou eventuálně o něco nižší, máte-li převážně suchou zeminu. Voda se tak dostane až ke kořenům.

9. V případě, že borovice nebude sama stát rovně, jemně ji podepřete. Většinou je nutné tento krok udělat ve větrných oblastech. Pokud se bojíte, že strom přepadne, podepřete ho prkny přivázanými provazy. Dráty by neměly být navázány přímo na strom. Pamatujte, že borovice potřebují svobodu, musejí mít i po podepření možnost, kývat se ve větru.

10. Mladé borovice se musejí chránit před sluncem pomocí sítěk nebo pláten. Nejlepší je zasadit je na místo, kde budou mít stín od jiného stromu či budovy. Stín by měl být na západní straně stromu, kde slunce během dne svítí nejsilněji.

Jak správně pečovat o sazenici borovice

Okolo stromu by měl být neustálý dostatek mulče. Ideální jsou dřevěné piliny, které jsou levné a k borovicím se hodí. Dávejte je do hloubky několika centimetrů, ale kolem kmene nechejte kousek volného místa. Mulč brání bujení plevele a zároveň poskytuje borovici vhodné podmínky pro růst. Pokud borovice přesto neporoste, je třeba vytrhat veškerou trávu a plevel z jejího okolí. Mulčem musí projít voda i vzduch, nedávejte pod něj žádnou plastovou bariéru.

Nezapomínejte borovici zalévat. Náročnost na vodu se liší podle odrůdy, použité hlíny a samozřejmě podle počasí. Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty. Ochranná vrstva z překližky vám na zahradě postačí.
Rostoucí větve borovice je třeba pravidelně prořezávat. Odstraňujte pouze mrtvé a nemocné konce větví, neodřezávejte je od kmene celé.

Pěstování ze semen

1. Tato metoda zabírá víc času než sazenice. Pravděpodobnost úspěchu je menší než u sazenic. Semena shánějte v době, kdy jsou borovice zralé, čili na podzim. Semena je nutné připravit 30-60 dnů před zasazením do květináčů. Jejich růst je velmi pomalý a může trvat i rok, než je budete moci přesadit do země. Většina odrůd zraje mezi srpnem a říjnem, ale některé (například borovice skotská) se dají použít až do března. Velmi záleží na klimatu.

2. Najděte si, jak vypadají zralé šišky „vaší“ borovice a posbírejte velké šišky. Semena jsou pouze v samičích šiškách, které na stromech bývají hodně vysoko, čili budete muset použít žebřík. Vyberte si hnědé a nafialovělé šišky, to dokazuje, že jsou zralé. Dávejte pozor, aby byly uzavřené; to znamená, že semena ještě neměla šanci vypadnout. Borovice, které mají hodně šišek, mají kvalitnější semena.

3. Rozložte šišky na suché a teplé místo, ideálně na přímé slunce a nechejte je vyschnout. Tím otevřete šupiny.

4. Vytáhněte semena, práci si můžete usnadnit pinzetou. Pod každou šupinou šišky by mělo být jedno nebo dvě. Vyklepejte je na tác.

5. Připravte nádobu s čirou vodou a na 24-48 hodin sem semena uložte. Použijte vodu o pokojové teplotě. Kvalitní semena se potopí na dno nádoby. Prázdná se budou vznášet na hladině, můžete je směle vyhodit.

6. Určete si, kde budete semena skladovat. Čerstvá byste měli zasadit hned, ale samozřejmě jim prospěje, když jim připravíte prostředí vhodné k vyklíčení. Informujte se v zahrádkářství, jaká půda a jaké podmínky jsou ideální přímo pro váš druh borovice.

7. Malé množství semen můžete skladovat mezi vlhkými papírovými ubrousky, ideálně v lednici. Hodně semen lze skladovat taktéž v lednici v sáčku z jemné látky. Ten musí být zavěšen tak, aby z něj mohla odkapávat přebytečná voda.

8. Pravidelně kontrolujte, zda semena klíčí. Semena by se měla otevřít a měl by vyrůst malý kořínek. Proces obvykle trvá tři týdny.

9. Zasaďte semena do květináče a použijte hlínu určenou pro váš typ borovice. Zatlačte semena těsně pod povrch hlíny špičatým kořenem směrem dolů. Pokud borovice pěstujete v interiéru, dejte je do bezpečné vzdálenosti od dětí a zvířat.

10. O sazenice pečujte dle pokynů výše. Za jeden nebo dva roky by sazenice měla být připravena k přesazení.

Než začnete borovice sázet...

Zakoupíte-li sazenici s malým množstvím hlíny okolo kořenů, snažte se zajistit, aby hlína na kořenech zůstala. Budou tak přirozeně a dlouho chráněné. Podloží by mělo být spíše písčité. Pokud je hlína spíše jílovitá, doporučujeme míchat pouze s organickým mulčem. Vyberte takové místo, kde je hlína dobře odvodňována, aby borovice v díře neplavala. Dávejte pozor, abyste při kopání do země nenarazili na podzemní kabely či potrubí. Pokud si nejste jistí, jak hluboko borovici zasadit, zvolte variantu výše než níže. Poproste někoho ze svého okolí, aby vám sazenici při udusávání hlíny přidržoval rovně.

Poraďte se se zkušenějšími zahradníky či v obchodě. Ideální je zaměřit se přesně na váš druh borovice, zejména co se týče péče. I neopadavé borovice na podzim pustí trochu jehličí. Nemusí vás to znepokojovat.

Autor: Martina Gillichová

Foto: gardenweb.com

Článek byl zobrazen 73972 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

dandelion | 12.06.2017 07:48:23

Já jsem si rovnou koupila vzrostlou borovici :) Až donedávna jsem totiž nevěděla, že existuje prodej vzrostlých stromů.

Odpovědět

 

pěstování borovic ze semen

ALENA | 10.10.2016 12:50:18

nikde jsem nenašla, kde květináče se zasazenými semeny mají přezimovat a jak. Promrznou venku a bude jim to vadit?

Odpovědět

 

Re: pěstování borovic ze semen

Blanka | 18.03.2022 07:30:29

Soused má borovice v květináčích a už jsou venku 3 zimy a vydržely. Jsou krásné pořád. B

Odpovědět

 

Kontextová reklama

  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Balkon obsypaný muškáty

Balkon obsypaný muškáty

Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?

 
Bonsaje můžete pěstovat i doma

Bonsaje můžete pěstovat i doma

Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.

 
Je libo masožravou rostlinu?

Je libo masožravou rostlinu?

Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.

 
Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?

Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?

Máte krásnou a pečlivě udržovanou zahradu a přesto vám na ní stále něco chybí? Možná je to zahradní jezírko, které může plnit funkci koupací i okrasnou nebo může být využíváno pro chov ryb. Tato vodní plocha dokáže navodit romantickou atmosféru a pohled na třpytící se vodní hladinu je uklidňující. Se zahradním jezírkem už bude vaše zahrada dokonalá.

 
Zelené stěny v interiéru – hydroponie místo obývací stěny

Zelené stěny v interiéru – hydroponie místo obývací stěny

Hydroponie patří k modernímu způsobu pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Dalo by se říct, že taková vertikální zahrada vytváří uvnitř budov harmonické spojení člověka a přírody. Obyčejná stěna v interiéru se může za pár chvil změnit v nevšední skvost, na něhož bude radost pohledět.

 
Pěstování hroznového vína

Pěstování hroznového vína

Zasadit vinnou révu je totéž jako bychom zasadili strom. Při dobré péči může keř na zahrádce vydržet nejméně čtvrt století, ale nejsou výjimkou ani starší rostliny. Dokladem toho jsou zdi starých stodol a chalup dodnes porostlé mohutnými révovými keři.

 
5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.

5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.

Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.

 
Luční kvítí na zahradě

Luční kvítí na zahradě

Představte si voňavý koberec plný kopretin, modrých zvonků, žebříčku a něžných hvozdíků. Že už jste dlouho nic takového neviděli? Není divu, vždyť na horskou louku se moc často nedostanete a kolem dálnic se mezi břízami jen občas uchytí houževnatá lupina. Jestliže však chcete představu uvést ve skutečnost, máte možnost si založit louku vlastní.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Kompost

Reklama

Náš tip

Terakotový pomalý hrnec JATA JEOL2145

Užijte si chutné a pomalé vaření v pomalém hrnci JATA JEOL2145. Jednoduše zvládnete zdravě připravit pokrm pro 5 až 6 osob. Zvládne přípravu jídla na nízkou i vysokou teplotu, i udržování teploty vařeného jídla.

 

Přikrývka Aloe Vera – duté vlákno

Potah přikrývky je vyroben z tkaniny z 100% mikrovlákna s výtažkem z Aloe Vera, které má mimořádně příznivé působení na lidskou pokožku, schopnost zmírňovat bolesti svalů a kloubů, jakož i redukce výskytu bakterií a hub.

 

UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMKY FLORUM

Umělé vánoční stromky FLORUM jsou dokonalou imitací živých vánočních stromků - jsou krásné, neopadávají a vypadají jako živé.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

MANŽELSKÁ POSTEL

Kvalitní manželská postel je zárukou ničím nerušeného spánku. Prohlédněte si nabídku našich manželských postelí.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny

Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny

Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.

 

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér

S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.

 

Bezpečná zahrada

Bezpečná zahrada

I místo plné dětského smíchu a radovánek se může v jedné vteřině proměnit v místo dětského pláče. Abychom tomu alespoň z části předešli, je nezbytné už při rozvržení zahrady potenciální hrozbu nebezpečí eliminovat.

 

Dětský ráj může vyrůst i na vaší na zahradě

Dětský ráj může vyrůst i na vaší na zahradě

Každý rodič je jistě rád, když jeho dítě nesedí doma u televize nebo počítače a svůj volný čas tráví venku, na čerstvém vzduchu. Některé děti pobyt venku milují a vyhledávají, jiné je třeba trošku motivovat. Co takhle jim na zahradě vyhradit jejich koutek, kam by si chodily hrát? Atrakcí, jaké by se daly dětem na zahradu pořídit, je celá řada. Pamatujte na to, že kdo si hraje, nezlobí.

 

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.

Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.

 

Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob

Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob

V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.

 

Využití studniční a dešťové vody šetří přírodu i peníze

Využití studniční a dešťové vody šetří přírodu i peníze

Vodu z vodáren nemají k dispozici zdaleka všichni majitelé zahrádek a rodinných domů. Cena vody se navíc neustále zvyšuje a její kvalita je s ohledem na vysoký obsah dezinfekcí mnohdy nízká. Zdroje kvalitní vody zcela zdarma mají přitom všichni přímo na zahradě – v podobě vlastní studny nebo jímky na dešťovou vodu. Jak čerpat a upravit tuto vodu pro různé účely?

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.