Pěstujeme listnaté stromy
13.06.2008
Pěstujeme listnaté stromy Okřídlené rčení „zasaď strom a postav dům“ stále platí a dlouho ještě bude. Dívat se na malé semínko v dlani, které pak v zemi začne klíčit a vyroste z něho krasavec s nádhernými listy nebo zvrásněnou kůrou – to je zázrak, co člověku bere dech. Chcete si něco takového vyzkoušet?
Prospěšná zima
Každý ze stromů má své typické znaky, (jen rodů je na tisíce, o výšce, tvaru koruny a barvě listů ani nemluvě), a přesto se pěstování listnáčů od sebe příliš neliší. Rozmnožování listnatých stromů je možné v zásadě dvěma způsoby. První možností je výsev semen. Některá klíčí pomalu, někdy trvá řadu měsíců, než se semínko probudí k životu. Existuje řada druhů, u nichž musí semeno projít zvláštním cyklem. Jsou to například semena dřevin s tvrdým osemením (dřezovec – Gleditsia, akáty, kaštan, ořech), které se před výsevem přelijí vroucí vodou a teprve potom se vysévají do bedničky nebo květináče v dubnu až květnu. V zemi pak přežijí zimu, kde musí semínka přemrznout. Pro listnáče se míchá směs zeminy z běžného zahradnického substrátu a rašeliny v poměru 1 až 4:1. Hloubka výsevu závisí na velikosti semen. Kaštany a semena podobné velikosti potřebují hloubku pět až deset centimetrů, pro menší (žaludy, olivy) stačí tři až pět centimetrů. Drobná semínka se, ostatně jako u letniček, zasypávají jen malou vrstvičkou nebo vůbec ne. Pouze se mírně zatlačí do půdy a opatrně rosí. To je případ spíše teplomilných a exotických listnáčů s drobnými semeny jako jsou eukalyptus, akácie či vavřín. Semena těchto druhů se sejí do půdy po polovině května do květináčů, kde při teplotě 20 až 25 oC vyklíčí ještě téhož roku.
Strom bez plodů a semen?
Ano, i s takovým stromem se setkáme, ale jak získat semenáčky, když není z čeho? Některé druhy stromů v našich podmínkách vůbec nevytváří plody nebo až ve velmi vysokém věku. Tehdy se strom množí vegetativně, například řízkováním. Tento způsob je pro začínající pěstitele výhodnější co do úspěšnosti a také rychlejší. Řízek dlouhý patnáct až dvacet centimetrů se z mateřského stromu odebírá koncem října až do začátku března. Sází se do půdy dolním koncem dolů tak, aby vrchní pupen zůstal v úrovni půdy nebo těsně pod povrchem. Květináč s řízky se umístí do polostínu a pravidelně zalévá. Když vyraší výhon a květináč prokoření, přesadí se řízek do volné půdy.
Pro přesazování listnatých dřevin je nejvhodnější dobou říjen, kdy opadají listy. Teplomilné druhy přesadíme na jaře (v březnu), protože by nestačily do zimy zakořenit a zmrzly by nebo uschly.
Život jako v bavlnce
Stromek, který koupíme v kontejneru, můžeme vysadit kdykoliv. Jak postupovat, aby se brzy ujal? V jámě pečlivě rozprostřeme kořeny, sazenici umístíme rovně a současně zatlučeme opěrný kůl. Na kořeny pak postupně vrstvíme kompost, kolem dokola přišlápneme, zalijeme a celý postup opakujeme až do zaplnění jámy. Vykopanou zeminou pokryjeme povrch a upravíme mísu. Po výsadbě stromek vydatně zalijeme. Tím ale péče o stromek ještě nekončí. Důkladně a pravidelně stromek zaléváme několik dalších týdnů, aby zakořenil. Opěrný kůl můžeme odstranit asi za půl roku. V drsnějších a větrných polohách oporu ponecháváme u stromku déle a bedlivě sledujeme, aby se úchyt (provázek či fólie) nezařezávaly do kmínku.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Zahradní postřikovače
Pěstování švestek a dalších slivoní
Třešně
Článek byl zobrazen 18812 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Cissus čili žumen – pokojová rostlina, která rychle roste a skvěle vypadá
Cissus rhombifolia - žumen je oblíbenou pokojovou rostlinou již celé desítky let. Roste rychle, vypadá skvěle, dá se pěstovat i v závěsu. Jeho výhony mohou přepadávat dolů, nebo se namotávat na oporu. Pokud si zakoupíte menší rostliny, můžete je podle libosti tvarovat. Jedná se o rostlinu liánovitého typu. Pěstování žumenu není složitou záležitostí, a tak není divu, že si tato pokojová rostlina získala tolik příznivců.

Když umělé květiny vypadají jako živé
Živé květiny mají svůj půvab a často i příjemnou vůni. O tom není sporu. Vyžadují ale pravidelnou a odbornou péči a ne vždy se jejich pěstování daří. Umělé květiny jsou proto vítanou alternativou všude tam, kde pro růst živých rostlin nejsou optimální podmínky a péče o ně je problematická. Umělé květiny nové generace navíc vypadají jako živé a od živých rostlin jsou na první pohled k nerozeznání.

Adventní věnce tentokrát netradičně
Vánoční čas má své tajemné a neopakovatelné kouzlo, které si již tradičně umocňujeme vánoční výzdobou, které vévodí adventní věnec. Vyzkoušejte si letos adventní věnec trošku netradičně.

Rostliny vhodné na stinná místa
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.

Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Chybí vám prostor pro pěstování květin či bylinek? Chtěli byste nějak ozvláštnit svou zahradu, verandu či balkón? Je pro vaše záda stále namáhavější sklánět se k nízko položeným záhonům? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, pak je tento článek určen právě pro vás. Vyvýšené záhony mají své nesporné výhody, které jistě ocení zkušení zahrádkáři i hobby nadšenci.

Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.

Jak se budí kaktusy?
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.

Bonsaje – když se pěstitelství spojí s uměním
Mnoho lidí si myslí, že bonsaj je určitý druh rostliny, ale není tomu tak. Jde pouze o specifický způsob pěstování rostlin – zjednodušeně řečeno o pěstování malých stromů v miskách. Přestože to vypadá složitě, není třeba se tohoto způsobu miniaturizace stromů bát. Jako začátečník můžete začít pěstovat například bonsaje fíkusů.