Pěstujeme stračku
21.08.2011
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.
Starořečtí botanici rostlinu s krásně modrými květy pojmenovali Delphinium, neboť jim tvarem připomínaly tělo delfína. Trochu pravdy na tom je, ale u nás se ujalo jméno stračka nebo ostrožka . Květní kalich má ostruhu, podle které je květina pojmenovaná. Plnokvěté nebo jednoduché květy jsou zbarvené od bílé přes růžovou až po světle či výrazně modrou barvu, s černým nebo bílým očkem, a jsou uspořádané na dlouhých lodyhách v bohatých klasech.
V zahradách se pěstují výhradně šlechtěnci Delphinium x cultorum. U odrůd německého původu převládají jednoduché květy, hrozny jsou řidší, lehčí, kuželovitého tvaru a jejich předností je, že většinou nepotřebují vyvazování.
Rostliny šlechtěné v Anglii mají téměř výhradně velké, plné květy a válcovité, bohaté, těžké hrozny. proto potřebují oporu, aby vysoké a těžké stonky vítr nezlámal. Od kalifornských šlechtitelů pochází odrůdy zařazované do skupiny Pacific. Jsou velmi podobné anglickým odrůdám, které se množí dělením, se na rozdíl od nich, snadno množí semeny. Jejich výhodou je, že vykvetou ještě v roce, kdy byly vysety a po celou dobu kvetení si udržují květ ve stálé barvě, tedy nevyblednou ani při postupném odkvétání.
Na trhu jsou ostrožky-stračky v různých velikostech a barvách. Dorůstají velikosti od osmdesáti centimetrů až jednoho a půl metru. K nejoblíbenějším patří nebesky modrá, ale velký výběr odrůd je i v růžové, bílé a jemně žluté.
Ostrožka - stračka patří k nenáročným trvalkám. Půdu potřebuje hlubokou, kyprou a humózní, což v praxi docílíme přidáním kompostu již při výsadbě. Je vděčná za občasné přihnojení tekutým hnojivem. Vyžaduje dostatek vláhy, slunné stanoviště a chráněnou polohu před větrem. Pro ostrožku-stračku vybereme místo velmi uvážlivě, neboť na jednom stanovišti vydrží dlouhá léta a musíme počítat s tím, že se rozroste v poměrně rozměrnou a vysokou dominantu zahrady. Sázíme ji jako solitéru nebo do volných skupin s nižšími trvalkami, například do společnosti rudbekií, floxů, pivoněk, lupin, žebříčků a vysokých aster. Záhon tak kvete postupně od jara až do podzimu. Pěkně se vyjímá i v pravidelných záhonech či rabátkách, kam ji sázíme vždy do pozadí, aby neutlačovala ostatní trvalky a přitom dostatečně vynikla. Seřízneme-li včas odkvetlá květenství, zpravidla ostrožka-stračka vykvete znovu na podzim.
Delphinium elatum ´Excalibur´ ™
Pokud ostrožku-stračku vysadíme zjara, ještě tentýž rok vykvete. Mezi sazenicemi necháme vzdálenost minimálně osmdesát centimetrů až jeden metr. Do připravené jamky přidáme na dno kompost a rostlinu umístíme tak, aby horní část kořenového balu dosahoval úrovně povrchu půdy. Přitlačíme, obsypeme opět kompostem a důkladně zalijeme. Za suchých dní během léta často zaléváme nebo použijeme mulč, který udrží potřebnou vlhkost a omezí růst plevelů. Ostrožky-stračky nepotřebují téměř žádnou péči, na podzim, když přejde rostliny mráz, stonky seřízneme asi dva centimetry nad zemí, a další rok na jaře jim přidáme trochu kompostu. Trsy rozdělíme jednou za tři až čtyři roky
Autor: Irena Forejtová
Foto: Zahradnictví J. a Z. Krulichovi http://www.zahradnictvikrulichovi.cz, www.calendarcolors.cz
Článek byl zobrazen 52597 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Jak se zbavit sametek podzimních na zahradě? Kousnutí je velmi nepříjemné.
Komáří štípance k létu tak nějak patří a naštěstí existuje spousta možností, jak tyto krvežíznivé potvůrky odehnat. Pokud jste však poštípaní na všech možných i nemožných místech a komáři jsou v tom nevinně, je třeba hledat jiného viníka. Jestliže má tendenci se doslova udrbat i váš pes či kočka, možná vás všechny napadla sametka podzimní, lidově sviluška.
Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!
Jak na pěstování okurek? Vyvarujte se nejčastějším chybám
Některým zahrádkářům se pěstování okurek nedaří. V čem chybují a kde je příčina nezdaru? Na některé otázky, například proč okurky hynou a jak je chránit před plísní, vám nabízíme několik rad.
Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku
Snažíte se vašemu trávníků věnovat veškerou péči, ale přesto je tráva nažloutlá, zplihlá a po bujném zeleném pažitu ani památky? Možná jste po zimě vynechali několik základních úkonů, které jsou půvab trávníku nezbytné. Jak tedy trávníku navrátit život? Důležitá je vertikutace, okysličování a přísun živin.
Je nejvyšší čas na nákup skleníku
Pokud máte rádi čerstvou a šťavnatou zeleninu, baví vás zahrádka a chcete si zeleninu pěstovat sami, pořiďte si skleník. Poradíme vám, jak vybrat ten správný typ skleníku, jaký zvolit materiál, kam skleník umístit a jak postupovat při výsadbě a pěstování.
Dokonalý trávník a vhodné travní osivo
Mít nádherně zelený trávník, po kterém chodit je jako nést se po měkkém koberci je sen každého zahrádkáře i majitele domu či chalupy. Ovšem, jak toho docílit? Základem je dobře založit trávník a především vybrat takový druh osiva, který se hodí právě pro vaše potřeby.
Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.
Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Máte krásnou a pečlivě udržovanou zahradu a přesto vám na ní stále něco chybí? Možná je to zahradní jezírko, které může plnit funkci koupací i okrasnou nebo může být využíváno pro chov ryb. Tato vodní plocha dokáže navodit romantickou atmosféru a pohled na třpytící se vodní hladinu je uklidňující. Se zahradním jezírkem už bude vaše zahrada dokonalá.