Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
11.03.2014
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Abyste mohli pěstovat doma rostlinky, nepotřebujete ani velký květináč, ani hlínu a už vůbec se nemusíte starat o jejich pravidelné zalévání. Plantarium je zajímavým způsobem minipěstování, do kterého se může pustit opravdu každý a bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Pokud tedy také pravidelně zapomínáte zalévat květiny, nedaří se vám ze semínka nic vypěstovat, nebo se vám zkrátka jen nechce starat o zahradu, může být pro vás plantarium řešením, jak si přinést domů trochu zeleně. Minipěstování je naučnou zábavou, které podlehnout jak dospělí, tak i děti.
Minizahrádku si s použitím vhodné skleněné nádoby a např. mechu můžete vytvořit sami. Foto: BeeSting, Fler.cz
Co je plantarium a z čeho se skládá?
Plantarium je zajímavou novinkou v oblasti pěstování rostlin. Nemusíte si připravovat místo na truhlíky či květináče, abyste se mohli pustit do zahradničení. Rostlina se pěstuje v nádobě či lahvičce, která je velmi nenáročná na prostor a vejde se na každý stůl či okno. Semínka rostou ve speciálním barevném gelu, který vyvinuli vědci v NASA. Jde o netoxické výživné prostředí, v němž semena snadno naklíčí a poté vyrostou v rostlinu. Gel, který je k dostání v různých barvách, jako je zelená, žlutá či načervenalá, rostlinám nahrazuje běžnou půdu. Původně byl tento gel vynalezen proto, aby mohli astronauté ve vesmíru pozorovat, jak příroda pracuje na oběžné dráze. Gel má totiž specifické vlastnosti, díky kterým vydrží i extrémní přetížení, ke kterému dochází při startu kosmických lodí.
Plantarium může být i estetickým doplňkem interiéru. Vázu naplněnou gelem s klíčícími semeny a rostoucími rostlinkami položíte, kam se vám to nejvíce hodí, a můžete sledovat, jak se její obsah každý den mění. Plantarium se prodává jako set, v němž je obsaženo vše, co k takovému minipěstování potřebujete.
Foto: Globus America
Plantarium je tvořeno:
- skleněnou či plastovou nádobou
- sadou na přípravu gelu
- semínky
- dřívkem pro manipulaci se semínky
Jak se pěstuje v plantariu?
Existují plantaria, v nichž se pěstuje pouze jeden druh rostliny, ale také taková, ve kterých je možné pěstovat i více druhů rostlin. A co vše můžeme pěstovat? Záleží jen na nás, zda si chceme vypěstovat v plantariu rajčata, různé bylinky (tymián, petržel, bazalka), slunečnici, rukolu, macešky, sedmikrásky, kukuřici, nebo třeba jen čtyřlístky pro radost.
Semena, která do gelu zasadíte, po nějakém čase vzklíčí a následně vyrostou. Je zajímavé sledovat, co se se semeny děje – když jsou zasazeny v gelu, vidíme jim až na kořeny a pozorovat můžeme všechno to, co je normálně skryto pod hlínou. Každý den je možné sledovat, jak se prodlužují kořeny a zvětšují lístky. Jakmile rostliny dosáhnou až po víko pěstební nádoby, je třeba ji otevřít a rostlinku pomocí malé špachtličky i s gelem vyjmout. Vypěstovanou rostlinu pak můžeme přesadit do květináče se zeminou, nebo na zahradu. Musíme však z jejích kořenů důkladně odstranit všechen gel. Květináč dáme na dobře prosluněné místo a dále již pěstujeme běžným způsobem. Rostlina nakonec dosáhne běžné velikosti.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Pěstování masožravých rostlin v bytě
Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Interiérové květináče pro samozávlahu i okrasu
Článek byl zobrazen 22936 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

Kalendář pro (ne)kaktusáře
Péče o kaktusy je náročný koníček, ale většina z nás je pěstuje spíš doma, jen tak pro potěšení. Zajímá-li vás, co který kaktus potřebuje a co mu prospívá, nemusíte hned hledat radu v odborných příručkách. Nabízíme vám jednoduchou pomůckou jak se o pichlavé květiny starat v chronologicky seřazeném souhrnu rad.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.

Pěstujeme levanduli
Víceletá silně aromatická rostlina je známá svými blahodárnými účinky na naše zdraví, jako výborné koření i jako aromatická rostlina, která dokáže krásně provonět domov. Díky svým fialovým květům a stále zeleným keříčkům je také ozdobou opravdu každé zahrady.

Ochranné pomůcky při práci na zahradě
S dodržováním bezpečnosti práce si většina zahrádkářů hlavu neláme. Proč také, když žádná pokuta nehrozí a obdělávají si své. Jenže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a někdy stačí málo, aby se zabránilo nejhoršímu.

Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.

Jak se budí kaktusy?
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.

Jaro v květináčích a miskách – jarní květiny a cibuloviny
Jak se nejlépe rozloučit se zimou než kyticí pestrých barev! Na terase či balkoně je ještě pro většinu rostlin příliš chladno, o to lépe se však budou jarní květiny vyjímat třeba na stole nebo na okně, za nímž zuří jedna z posledních letošních vánic. Atmosféru jara si můžete navodit doma v podobě různých aranžmá.