Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
11.03.2014
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Abyste mohli pěstovat doma rostlinky, nepotřebujete ani velký květináč, ani hlínu a už vůbec se nemusíte starat o jejich pravidelné zalévání. Plantarium je zajímavým způsobem minipěstování, do kterého se může pustit opravdu každý a bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Pokud tedy také pravidelně zapomínáte zalévat květiny, nedaří se vám ze semínka nic vypěstovat, nebo se vám zkrátka jen nechce starat o zahradu, může být pro vás plantarium řešením, jak si přinést domů trochu zeleně. Minipěstování je naučnou zábavou, které podlehnout jak dospělí, tak i děti.
Minizahrádku si s použitím vhodné skleněné nádoby a např. mechu můžete vytvořit sami. Foto: BeeSting, Fler.cz
Co je plantarium a z čeho se skládá?
Plantarium je zajímavou novinkou v oblasti pěstování rostlin. Nemusíte si připravovat místo na truhlíky či květináče, abyste se mohli pustit do zahradničení. Rostlina se pěstuje v nádobě či lahvičce, která je velmi nenáročná na prostor a vejde se na každý stůl či okno. Semínka rostou ve speciálním barevném gelu, který vyvinuli vědci v NASA. Jde o netoxické výživné prostředí, v němž semena snadno naklíčí a poté vyrostou v rostlinu. Gel, který je k dostání v různých barvách, jako je zelená, žlutá či načervenalá, rostlinám nahrazuje běžnou půdu. Původně byl tento gel vynalezen proto, aby mohli astronauté ve vesmíru pozorovat, jak příroda pracuje na oběžné dráze. Gel má totiž specifické vlastnosti, díky kterým vydrží i extrémní přetížení, ke kterému dochází při startu kosmických lodí.
Plantarium může být i estetickým doplňkem interiéru. Vázu naplněnou gelem s klíčícími semeny a rostoucími rostlinkami položíte, kam se vám to nejvíce hodí, a můžete sledovat, jak se její obsah každý den mění. Plantarium se prodává jako set, v němž je obsaženo vše, co k takovému minipěstování potřebujete.
Foto: Globus America
Plantarium je tvořeno:
- skleněnou či plastovou nádobou
- sadou na přípravu gelu
- semínky
- dřívkem pro manipulaci se semínky
Jak se pěstuje v plantariu?
Existují plantaria, v nichž se pěstuje pouze jeden druh rostliny, ale také taková, ve kterých je možné pěstovat i více druhů rostlin. A co vše můžeme pěstovat? Záleží jen na nás, zda si chceme vypěstovat v plantariu rajčata, různé bylinky (tymián, petržel, bazalka), slunečnici, rukolu, macešky, sedmikrásky, kukuřici, nebo třeba jen čtyřlístky pro radost.
Semena, která do gelu zasadíte, po nějakém čase vzklíčí a následně vyrostou. Je zajímavé sledovat, co se se semeny děje – když jsou zasazeny v gelu, vidíme jim až na kořeny a pozorovat můžeme všechno to, co je normálně skryto pod hlínou. Každý den je možné sledovat, jak se prodlužují kořeny a zvětšují lístky. Jakmile rostliny dosáhnou až po víko pěstební nádoby, je třeba ji otevřít a rostlinku pomocí malé špachtličky i s gelem vyjmout. Vypěstovanou rostlinu pak můžeme přesadit do květináče se zeminou, nebo na zahradu. Musíme však z jejích kořenů důkladně odstranit všechen gel. Květináč dáme na dobře prosluněné místo a dále již pěstujeme běžným způsobem. Rostlina nakonec dosáhne běžné velikosti.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Pěstování masožravých rostlin v bytě
Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Interiérové květináče pro samozávlahu i okrasu
Článek byl zobrazen 22333 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst
Jaro je tady a za pár týdnů nás čeká výsadba balkónovek do truhlíků. Pro správný růst a zdraví rostlin je dobré zvolit vhodný substrát a také je pravidelně přihnojovat. Zálivku můžeme doplnit o růstový stimulátor nebo mykorhizní houby.
Nebojte se tvarování živých plotů
Živý plot ohraničující vaši zahradu je skvělým řešením, jak zamezit zvědavým pohledům kolemjdoucích. Než se jej však rozhodnete založit, měli byste mít představu o tom, jaké má výhody i nevýhody a jakou péči bude nutné mu věnovat. Jedině díky pravidelnému zastřihávání a tvarování se vám z něj nestane nezvladatelná houština.
Pěstujeme okrasné trávy
Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.
Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.
Inspirace - vánoční hvězda jako dekorace na jídelním stole
Poinsettie neboli Vánoční hvězda je snad nejoblíbenější vánoční květinou a díky její kráse stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací na jídelních stolech. Inspirujte se prací profesionálů a vytvořte si doma neopakovatelný sváteční stůl.
Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.
Péče a údržba živých plotů
Mnoho lidí si pořizuje živé ploty hlavně pro ohraničení svého pozemku, k tomu, aby od sebe oddělili pracovní a rekreační části zahrady nebo ochránili zahradu před nezvanými návštěvníky. Živé ploty však mohou plnit také funkci estetickou, být okrasným prvkem a výrazně tak přispívat k celkovému vzhledu zahrady.
Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.