Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
12.02.2023
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.
Ibišek, který je velice rozmanitou rostlinou různých tvarů i barev květů, pochází z Asie, odkud k nám byl přivezen v první třetině 18. století. Dá se pěstovat nejen jako pokojová květina, ale i venku na zahradě, neboť se jedná o keříkový typ rostliny a hojně se využívá i jako živý plot.
Rostlina může dorůst až do výšky půldruhého metru. K tomu však potřebuje dostatek světla (nejlépe u severovýchodního nebo severozápadního okna), ovšem ne přímé slunce, a pravidelnou zálivku.
Zemina v květináči by nikdy neměla vyschnout, v zimě zalévání trochu omezíme, ale stále musíme dbát na udržení vlhké zeminy. V horkých letních dnech je dobré ibišek rosit, neboť má rád dostatečnou vlhkost vzduchu. Pozor dávejte zejména na průvan.
Důležité je květinu pravidelně seřezávat. Mladé rostliny dvakrát ročně v létě, starší jednou na jaře. Ibišek tak zkošatí a stane se z něj vzhledný stromek. Od června do září navíc rostlina, pokud se o ni dobře staráme, kvete. Tvorbu květů podporuje umístění rostliny do menšího květináče. Pozoruhodným faktem je, že květ vydrží pouhý jeden den.
Ibišek nemá rád změny a proto jej, pokud možno, nepřemísťujte z místa na místo. Když nastane větší změna intenzity světla a vzdušné vlhkosti, reaguje velmi rychle opadáváním poupat, květů a listů. Neznamená to, že rostlina uhynula, ale musí si zvyknout na nové prostředí.
Během letních měsíců můžeme ibišek přemístit na zahradu nebo balkón. Zpočátku ho chráníme před větrem a přímým sluncem, po zhruba 3 týdnech si zvykne a snese i drsnější počasí.
Ibišek můžeme rychle a jednoduše rozmnožovat stonkovými řízky, které necháme zakořenit ve vodě. Nové rostlinky posléze sázíme do vlhkého substrátu, přičemž teplota v místnosti by se měla pohybovat od 15 do 21 stupňů Celsia. Pokud teplota poklesne pod 10 °C, začnou mu padat listy a uhyne.
Květiny hnojíme jednou za dva týdny.
Autor: Efa
Článek byl zobrazen 32836 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstujeme hvězdnice
Hledáte tip pro pestrou podzimní zahradu, kdy ostatní trvalky již nekvetou a která bude krásná až do doby než první květy spálí mráz? Nenahraditelným favoritem podzimních záhonů jsou hvězdnice čili astry, které kvetou od srpna až do zámrazu. Můžete si vybrat z mnoha barev a odrůd, nízkých či vysokých, vhodných pro výsadbu na záhony všech možných typů I velikostí.
Květinové dekorace pro dušičkové dny – hřbitovní kvítí a vázy
Začátek listopadu je nedílně spjat s Památkou zesnulých, lidově zvanou Dušičky, kdy se hřbitovy po celé zemi rozzáří nejen světlem svíček, ale také květinami, věnci a dekoracemi. Zvláště pokud máme hrob svých blízkých daleko a jezdíme tak doslova jednou za rok, měli bychom vybrat odpovídající květiny a dekorace, které vydrží co nejdéle.
Hosta, rostlina pro každou zahradu
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.
Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.
Jaké trvalky vysazovat na podzim?
Bohatě kvetoucí jiřiny a pozdní letničky nahradily podzimní trvalky a pestrou paletu barev a tvarů nabízejí i chryzantémy. Ještě je pár dní času na doplnění či na novou výsadbu trvalek.
Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.
5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin
Jednou z největších frustrací spojenou s životem v prostoru s limitovaným světlem je, zdá se, dosáhnout toho, aby se pokojovým rostlinám dařilo a rostly „jako z vody“. Zatímco všechny rostliny potřebují ke svému přežití světlo, v tom, jaké množství potřebují, se však liší. Pokud se světlem doma bojujete, pořiďte si rostliny stínomilné, které po plném slunečním svitu tak neprahnou.