Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
08.03.2009
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.
Předností zahrádky na balkóně je možnost aktuální obměny květin během roku. Oblíbenými okrasnými rostlinami jsou především prvosenky (Primula vulgaris), něžné a nenáročné pomněnky (Myosotis alpestris), sedmikrásky (Bellis perennis) a neúnavně kvetoucí macešky (Viola x witrockiana). Výsadbu lze doplnit drobnými cibulovinami, přičemž do vegetačních nádob jsou nejvíce vhodné nízké druhy sněženek (Galanthus nivalis), modřenců (Muscari), kosatců (Iris reticulata), vybrané kultivary narcisů, hyacintů, botanických tulipánů a jarních druhů krokusů. Pokud jste cibulky nestihli vysadit, již na podzim můžete si je koupit v zahradnických centrech již předpěstované v květináči. Nezapomeňte však při jejich výsadbě na výživný substrát s příměsí písku s dávkou pomalu působícího hnojiva a na přiměřeně velkou vegetační nádobu s drenážními otvory. Po odkvětu je pak snadno vyjmete z truhlíku a zasadit na zahradu.
Z kvetoucích jarních trvalek lze na balkoně ve vegetačních nádobách pěstovat velmi pěknou barevnou směs. Svítivě žlutý kamzičník (Doronicum orientale), fialové a karmínově červené floxy (Phlox subulata), růžový koberec z tařiček (Aubretia deltoidea), bergénie s výrazně velkými listy (Bergenia cordifolia), čemeřice purpurovou (Helleborus orientalis), srdcovky (Dicentra) nebo pupkovec s blankytně modrými květy (Omphalodes verna). Doplníte-li pestrou trvalkovou výsadbu miskami s vyklíčeným obilím či svěží trávou, bude jarní nálada na balkóně téměř dokonalá.
Pro všechny na jaře kvetoucí rostliny, ať už cibuloviny, dvouletky nebo trvalky, jsou ideální zejména osluněná až polostinná stanoviště. Aby se rostlinám opravdu dařilo, potřebují pravidelnou zálivku a místo chráněné před silnými jarními větry. Zvlášť křehké stonky vykvétající cibulovin jsou náchylné k polámání větrem a proto je vhodnější nádoby umístit na zem. Jako clona dobře poslouží rákosová rohož. S přihnojováním začneme až za dva týdny po výsadbě a pak již hnojení opakujeme v pravidelném čtrnáctidenním intervalu.
Kromě vyloženě jarních rostlinek může balkón celoročně zdobit některá z okrasných dřevin kompaktního nízkého vzrůstu. Sortiment nabízí několik druhů, kterým se na balkóně či terase daří, neboť jejich pěstování je zcela nenáročné Klasickým zástupcem jarních keřů je zlatice (Forysthia intermedia) a zákula japonská (Keria japonica), později kvetoucí šeřík (Syringa microphyla), kdoulovec (Chaenomeles japonica) a trojpuk (Deutzia gracilis), stále ozdobný janovec (Cytissus x praecox), jasmín nahokvětý s vonnými květy (Jasminum nudiflorum) nebo vděčný, neúnavně kvetoucí pustoryl (Philadelphus virginalis). Většinou jde o keře vysoké jeden až jeden a půl metru, které vyžadují dostatečně velkou vegetační nádobu (alespoň o 10 cm větší než je kořenový bal). Vzrůst snadno po odkvětu keře udržíme „v mezích normy“ řezem. Substrát pro tyto dřeviny by měl být výživný, obohacený hnojivem s postupným uvolňováním živin.
Máte-li nedostatek místa, kombinujte dřeviny s cibulovinami, cibuloviny s trvalkami, zkrátka kombinujte barvy podle chuti, ale nezapomeňte, že drobné rostliny se lépe uplatní ve skupině, což zvlášť platí u sněženek, krokusů a modřenců. Nádoby s větším i a vyššími rostlinami umístěte do pozadí a menší nechte vyniknout. Při troše fantazie a kreativity pak můžete z okna svého obývacího pokoje pozorovat poznenáhlu přicházející vůni jara
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Rajčátka na balkóně
Čím osadit balkón
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Ovocné dřeviny v květináči
Pestré balkóny
Článek byl zobrazen 12909 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem
Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.

Pěstování vrby neboli jívy na zahradě - jaké druhy jsou nejhezčí?
Hřejivé sluneční paprsky přírodu pomalu probouzejí a oblíbené hedvábné kočičky kvetoucích jív neomylně signalizují příchod jara. Nemusíte je hledat jen u potoka, protože některá z odrůd vrb neboli jív si můžete vypěstovat na vaší skalce, zahradě nebo na balkóně.

Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?

Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.

Rostliny vhodné na stinná místa
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.