Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!
17.10.2015
Orchideje patří pro svůj exotický vzhled k nejkrásnějším rostlinám. Mnohé začínající pěstitele možná právě jejich krása a křehký vzhled zrazuje od pěstování. Obavy ale nejsou na místě. Pokud dodržíte několik základních pěstitelských zásad, můžete se z květů orchidejí radovat i vy.
Jak správně zalévat orchideje
Orchidejí existuje mnoho druhů a všechny potřebují k životu světlo, teplo a vodu. Ideální zálivka pro orchideje je voda dešťová. Ovšem pokud nemáte možnost jímat vodu dešťovou, vystačíte si s dostatečně odstátou vodou kohoutkovou. Na zálivku orchidejí je možné použít také vodu destilovanou, která obsahuje minimální množství minerálů, jež ve větším množství orchidejím škodí.
Orchideje potřebují obecně dostatek vody, ale jsou náchylné na přelévání. Jejich kořeny totiž potřebují trvalý přísun vzduchu. Ideální pro pěstování orchidejí je tedy samozavlažovací květináč nebo květináč, který má na dně výstupek ve tvaru kužele a zabrání, aby orchidej stála ve vodě. „Samozavlažovací květináče obstarají dostatečný příjem vody, ale je na rostlině, kolik jí využije. Zavlažování pomocí knotů zároveň ponechá substrát vzdušný a zbytečně z něj nevyplavuje potřebné živiny,“ vysvětluje Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Závlaha vydrží dostatečně dlouho a rostlina se tak obejde až 3 týdny bez vaší péče. Nemusíte se tedy bát ani odjet na dovolenou. Pro pěstování orchidejí jsou vhodné například květináče Mimosa. „Mírně kuželovitý tvar těchto květináčů doplněný vložkou zajistí, že kořeny nezůstávají ve vodě na dně květináče. Pěstební vložku lze navíc snadno vyjmout a vložit do obalu jiné barvy,“ doplňuje zahradnice Miroslava Paclová. Velmi užitečnou novinkou jsou průsvitné květináče, které umožní, aby světlo pronikalo přímo ke kořenům.
Při jaké teplotě pěstovat orchideje?
Každý druh orchideje potřebuje jinou teplotu a neexistuje tak univerzální doporučení. Na každé rostlině najdete při nákupu cedulku se všemi potřebnými informacemi včetně optimální teploty pro pěstování. Většina druhů pěstovaných v domácnosti je teplomilných, nejběžnější rod Phalaenopsis má rád pokojovou teplotu, která ani v noci neklesá pod 20 stupňů Celsia. Méně časté jsou takzvané temperované orchideje, u nichž se pohybuje optimální teplota mezi 16–20 °C, či chladné orchideje, kde se toto rozmezí pohybuje mezi 8–15 °C. „Důležité je si uvědomit, že některé druhy orchidejí nepotřebují celý rok stejné teplotní podmínky. Některým prospívá střídání ročních období, jiným zase teplotní rozdíly mezi dnem a nocí,“ podotýká Lenka Novotná. Orchidej tedy vybírejte dle konkrétního umístění – bude orchidej celý rok na jednom místě v obývacím pokoji, nebo v zimní zahradě, nebo ji budete během roku přenášet?
Obal Ola - obal na orchideje, který jim opravdu sluší!
Pozor na sluneční paprsky!
Klíč k úspěchu při pěstování orchidejí tkví v umístění na slunci. Většina orchidejí potřebuje chránit před přímým sluncem, ale zároveň se bez dostatku světla neobejde při kvetení. Vyhněte se tedy umístění u oken na jižní straně. „Sluneční paprsky jsou nebezpečné hlavně v období, kdy se rozbíhá vegetace a začíná vyrůstat květní stvol rostliny,“ doplňuje k pěstování orchidejí Lenka Novotná z Plastie. Nejvíce nebezpečné je pro orchideje zimní slunce, kdy právě v závěru zimy nejčastěji dochází k popálení orchidejí. Paprsky probouzejícího se jarního slunce jsou pro ně totiž extrémně ostré.
Novinkou roku 2015 je interérový truhlík Triola (vlevo) pro orchideje
Další článek o květináčích Plastia
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
- PR čánek -
Článek byl zobrazen 17453 krát.
Diskuze k článku
samozavlažovací květináč
MartinS | 24.10.2015 19:53:50
S tím samozavlažovacím květináčem bych byl opatrný. Běžné domácí orchideje se zalévají ponořením květináče do vody na cca 20 minut a pak nechat týden vysychat. Při stále vlhkém květináči orchidej shnije.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Bougainvillea – vzpomínka na Středomoří na vaší zahradě
Každý, kdo někdy navštívil některou ze zemí jižní Evropy, nebo se vydal ještě dále, do oblasti tropů, jistě na svých cestách obdivoval rostlinu, která svými nádherně zbarvenými květy navozuje ryze odpočinkovou náladu. Bougainvillea je okrasná rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla pojmenována po francouzském admirálu Louisi de Bougainville.
Jak se budí kaktusy?
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.
Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.
Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?
Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.
Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, a to zejména pro krásu a barevnost svých květů a nádhernou vůni. Mezi růžemi najdeme odrůdy velkokvěté, trpasličí s drobnými kvítky, popínavé i půdopokryvné. Růže jsou vždy ozdobou zahrady, z jejich okvětních lístků si navíc můžete vyrobit 100 % BIO růžovou vodu pro domácí péči o pleť.