Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!
17.10.2015
Orchideje patří pro svůj exotický vzhled k nejkrásnějším rostlinám. Mnohé začínající pěstitele možná právě jejich krása a křehký vzhled zrazuje od pěstování. Obavy ale nejsou na místě. Pokud dodržíte několik základních pěstitelských zásad, můžete se z květů orchidejí radovat i vy.
Jak správně zalévat orchideje
Orchidejí existuje mnoho druhů a všechny potřebují k životu světlo, teplo a vodu. Ideální zálivka pro orchideje je voda dešťová. Ovšem pokud nemáte možnost jímat vodu dešťovou, vystačíte si s dostatečně odstátou vodou kohoutkovou. Na zálivku orchidejí je možné použít také vodu destilovanou, která obsahuje minimální množství minerálů, jež ve větším množství orchidejím škodí.
Orchideje potřebují obecně dostatek vody, ale jsou náchylné na přelévání. Jejich kořeny totiž potřebují trvalý přísun vzduchu. Ideální pro pěstování orchidejí je tedy samozavlažovací květináč nebo květináč, který má na dně výstupek ve tvaru kužele a zabrání, aby orchidej stála ve vodě. „Samozavlažovací květináče obstarají dostatečný příjem vody, ale je na rostlině, kolik jí využije. Zavlažování pomocí knotů zároveň ponechá substrát vzdušný a zbytečně z něj nevyplavuje potřebné živiny,“ vysvětluje Lenka Novotná ze společnosti Plastia. Závlaha vydrží dostatečně dlouho a rostlina se tak obejde až 3 týdny bez vaší péče. Nemusíte se tedy bát ani odjet na dovolenou. Pro pěstování orchidejí jsou vhodné například květináče Mimosa. „Mírně kuželovitý tvar těchto květináčů doplněný vložkou zajistí, že kořeny nezůstávají ve vodě na dně květináče. Pěstební vložku lze navíc snadno vyjmout a vložit do obalu jiné barvy,“ doplňuje zahradnice Miroslava Paclová. Velmi užitečnou novinkou jsou průsvitné květináče, které umožní, aby světlo pronikalo přímo ke kořenům.
Při jaké teplotě pěstovat orchideje?
Každý druh orchideje potřebuje jinou teplotu a neexistuje tak univerzální doporučení. Na každé rostlině najdete při nákupu cedulku se všemi potřebnými informacemi včetně optimální teploty pro pěstování. Většina druhů pěstovaných v domácnosti je teplomilných, nejběžnější rod Phalaenopsis má rád pokojovou teplotu, která ani v noci neklesá pod 20 stupňů Celsia. Méně časté jsou takzvané temperované orchideje, u nichž se pohybuje optimální teplota mezi 16–20 °C, či chladné orchideje, kde se toto rozmezí pohybuje mezi 8–15 °C. „Důležité je si uvědomit, že některé druhy orchidejí nepotřebují celý rok stejné teplotní podmínky. Některým prospívá střídání ročních období, jiným zase teplotní rozdíly mezi dnem a nocí,“ podotýká Lenka Novotná. Orchidej tedy vybírejte dle konkrétního umístění – bude orchidej celý rok na jednom místě v obývacím pokoji, nebo v zimní zahradě, nebo ji budete během roku přenášet?
Obal Ola - obal na orchideje, který jim opravdu sluší!
Pozor na sluneční paprsky!
Klíč k úspěchu při pěstování orchidejí tkví v umístění na slunci. Většina orchidejí potřebuje chránit před přímým sluncem, ale zároveň se bez dostatku světla neobejde při kvetení. Vyhněte se tedy umístění u oken na jižní straně. „Sluneční paprsky jsou nebezpečné hlavně v období, kdy se rozbíhá vegetace a začíná vyrůstat květní stvol rostliny,“ doplňuje k pěstování orchidejí Lenka Novotná z Plastie. Nejvíce nebezpečné je pro orchideje zimní slunce, kdy právě v závěru zimy nejčastěji dochází k popálení orchidejí. Paprsky probouzejícího se jarního slunce jsou pro ně totiž extrémně ostré.
Novinkou roku 2015 je interérový truhlík Triola (vlevo) pro orchideje
Další článek o květináčích Plastia
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
- PR čánek -
Článek byl zobrazen 17910 krát.
Diskuze k článku
samozavlažovací květináč
MartinS | 24.10.2015 19:53:50
S tím samozavlažovacím květináčem bych byl opatrný. Běžné domácí orchideje se zalévají ponořením květináče do vody na cca 20 minut a pak nechat týden vysychat. Při stále vlhkém květináči orchidej shnije.
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

Dýchejte lépe: jak doma zlepšit kvalitu vzduchu
Zejména ve městech je důležité pamatovat na kvalitu ovzduší ve vlastním domově a způsoby, jak jeho kvalitu zlepšit – přirozeně nebo za pomocí moderních doplňků do domácnosti. Celá řada bytů a domů ve městech se nachází v bezprostřední blízkosti silničního provozu, který výrazně snižuje kvalitu ovzduší v bytech, kam se dostávají výpary z automobilů, městské hromadné dopravy a dalších prostředků.

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

7 nejoblíbenějších vánočních aranžmá a jak na ně
Je to tady - za dveřmi je ten nejkrásnější čas v roce. Doba, kdy za okny poletují sněhové vločky, které po očku sledujete z vyhřátého a cukrovím provoněného domova. Je nejvyšší čas hodit vánoční shon za hlavu a udělat si pro radost osobitou vánoční dekoraci, která potěší vás, vaše blízké a vytvoří jedinečnou atmosféru Vánoc u vás doma.

Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.

Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.