Rostliny vhodné na stinná místa
20.05.2012
Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.
Se špatnými podmínkami pro růst rostlin se setkáme především pod dlouhými převisy střech na severních nebo východních stranách budov. Nevhodná jsou také místa pod stromy s mělkým kořenovým systémem či pod stromy s hustou, pro světlo i déšť nepropustnou korunou. Největším problémem je, když se sejdou hned dva problémy naráz – stín a zároveň sucho. Kořeny mnoha stromů, jako je například šácholan, bříza, javor dlanitolistý nebo střemcha, spotřebují většinu vody pro sebe a na další rostliny v okolí už voda zkrátka nezbude. Z ořešáku, lípy a jilmu zase voda stéká po straně a nekape na zem.
Pod hustými korunami stromů a také v půdě, která je prorostlá mělkými kořeny tak mají trvalky dosti ztížené startovní podmínky. Během prvního roku výsadby musíme věnovat pozornost dostatečné a pravidelné zálivce a to i v případě, že sázíme druhy, které dobře snášejí sucho. Jakmile rostliny vytvoří mohutný kořenový systém, zvládnou přečkat horka a sucha bez jakýchkoliv problémů. V těchto dnech už zalévejte záhony jen zřídka, ale zato vydatně. Tím totiž rostliny stimulujete k tvorbě ještě hlubšího kořenového systému. Ani se nenadějete a temný stinný kout pomocí těch správných rostlin proměníte v romantické zákoutí.
Půdopokryvné rostliny
Existují rostliny, které se s problémy jako je sucho a stín dokážou vyrovnat a umístění pod stromy jim nečiní sebemenší problém. Bezkonkurenční jsou v tomto směru silné půdopokryvné dřeviny, které v přírodě objevíte zejména v lesích a hájích. Takový je například břečťan tlustonitník (Pachysandra), barvínek menší nebo odrůda bršlice kozí nohy (Aegopodium podagraria Variegatum). Tyto rostliny se snadno rozrůstají a v případě bršlice dochází i k samovýsevu, který je žádoucí v případě, že se u hustých a mělkých kořenů nedá vyhloubit výsadbová jáma. K nezdolným půdopokryvným rostlinám patří také mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides) s půvabnými květy, kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum) a kamejka (Buglossoides). Kakost je výtečná půdopokryvná rostlina, které se skvěle daří i mezi hustým kořenovým systémem ořešáku. Její květy vám budou zdobit zahradu od května do července.
Břečťan tlustonitník (Pachysandra)
Bršlice kozí nohy (Aegopodium podagraria Variegatum)
Mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides)
Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)
Potulné rostliny
Další možností jak zazelenit stinná místa na zahradě je použití stínomilných „potulných rostlin“ jako je kupříkladu kakost uzlinatý (Geranium nodosum) a mitrovka velkokvětá (Tellima grandiflora). Mitrovka je velmi odolná trvalka, které se dobře daří v polostínu, ale je možné ji vysít také na holých místech kolem kmenů stromů. Světlejší stín dokážou rozzářit orlíčky, náprstníky, dymnivka žlutá (Corydalis lutea) a mákovník velšský (Meconopsis cambrica). Vysazují se ve vzdálenosti dvou až tří metrů od kmene a pokud se zdaří, tak se v následujících letech rozrostou směrem k němu.
Dymnivka žlutá (Corydalis lutea)
Výsadba do prokořeněné půdy
Pod stromy je třeba pečlivě vybrat místa, která nejsou příliš zarostlá kořeny, nebo si pomocí ostrého rýče vytvořte několik volných míst mezi hustými kořeny. Vyhlubte výsadbové jámy a přidejte do nich kompost, který pomáhá zadržovat vodu. Zpětnému prorůstání kořenů zabráníte tak, že postranní stěny jam vyložíte silnou fólií, kterou následně po roce opatrně vytáhnete. Rychle si šířící půdopokryvné rostliny proluky brzy uzavřou. Na hustě prokořeněné půdě si můžete pomoci také vrstvou půdy navršenou na kořeny. Ta by však neměla dosahovat až ke kmeni. Pokud byste ji navršili i na kůru stromu, mohlo by dojít k potížím a následnému odumření stromu. Nejvhodnějším časem pro osazování takovýchto míst jsou měsíce srpen a září, kdy stromy již nepotřebují tolik vody a trvalky mají zároveň ještě dostatek času na zakořenění.
Výsadba do bezkořenné půdy
Pokud v půdě nejsou kořeny stromů, je možné stinné oblasti velmi rozmanitě osázet. Je dobré si vymyslet konkrétní osazovací plán a zvolit takovou výsadbu, při níž zkombinujete rozdílné tvary listů i barvy květů. K trvalkám s ozdobným listem patří pitulník (Lamiastrum), škornice a kopytník. Pitulník žlutý – odrůda Hermann´s Pride dokáže rozzářit stín krásně citrónově žlutými květy a listy se světlou zelenou kresbou. Tyto rostliny dobře snáší sucho, stejně tak jako některé bohyšky, zejména odrůdy s modrozelenými nebo kožovitými listy. Bohyška, někdy nazývaná také hosta či funkie, je ideální rostlinou do stínu, na severní stranu domů a podobně. Setkat se můžete s mnoha variantami, k těm nejkrásnějším však patří světle a šťavnatě zelené kultivary Royal Standard. Rostlinu zdobí bílé květy, které se na jejích dlouhých stoncích udrží od srpna do září. Bohyška je velmi vděčná rostlina, která se vyznačuje dlouhou životností a minimálními nároky na půdu. Je také velmi dekorativní.
Pitulník (Lamiastrum)
Další stínomilci
Dalším typickým zástupcem rostlin, které milují polostín i hluboký stín je kapraď samec. Temná místa krásně prosvětlí svými světle růžovými nebo bílými kvítky na dlouhých stoncích i bergénie (bergenia cordifoliea). Má pěkné kulaté listy, které zdobí zahradu celoročně, i přes zimu. Pokud máte rádi bylinky, nebojte se do polostínu vysadit třeba mátu nebo kerblík. K nenáročným stínomilným rostlinám patří také udatna lesní, pstroček dvoulistý (Maianthemum bifolium) nebo kokoříky (Polygonatum).
- jap -
Článek byl zobrazen 22499 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).
Další články na téma Zahrada

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem
Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

Nápadité zahradní dekorace z kamenů a kamínků
Přírodní kámen v mnoha různých podobách funguje spolehlivě jako šperk v každé zahradě. Okrasné kameny v zahradě nemusíme hledat nutně jen na skalkách. Existuje mnoho dalších nápadů, při kterých uplatníme kameny, oblázky a kamínky v zahradě. Pojďte se společně s námi na některé příklad podívat zblízka.

Jak pěstovat vřes
Vřes obecný (Calluna vulgaris) nebo chcete-li břes, břasa, chvojina, hyndavec, to vše jsou názvy pro v posledních letech velmi oblíbenou rostlinu, která kvete od začátku jara až do prosince a po celou tu dobu zdobí svými drobnými kvítky zahrady i skalky.

Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.

Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady
Některé bakterie mohou být užitečné a najít využití např. při úpravě odpadní vody v domácích čistírnách odpadních vod (DČOV). Naučte se využívat biologické procesy, pomocí kterých bez zbytečné chemie vyčistíte odpadní vody a získáte užitkovou vodu k zalévání zahrady.

Pěstování lísky – keř vhodný pro živý plot a zdravá pochoutka pro celou rodinu
Líska obecná a další odrůdy lísky patří mezi stálice našich zahrad. Oblíbený keř se výborně hodí do živých plotů, plody lísky, lískové oříšky, jsou chutnou a hlavně zdravou pochoutkou a nezbytnou surovinou při pečení cukroví. Z lísky však využijeme také dřevo a proutí.

Sukulenty
Ne každý z nás je rodilý zahrádkář a zdatný pěstitel. Ne každý z nás touží po každodenní starosti o své pokojové či zahradní rostlinky. Sukulenty dělají radost právě těm, kteří chtějí přijet po týdnu z dovolené a najít je zdravé a vitální.

Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Vypěstovat chutná rajčátka a papriky můžete nejen na zahrádce, ale bez problémů také v nádobách třeba na balkoně v paneláku či na terase rodinného domu. Právě tato zelenina je pro pěstování v nádobách velmi vhodná. Navíc rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.