V samozavlažovacích truhlících lze pěstovat bylinky, ovoce i okrasné květiny a keře
18.05.2017
Pokud už na vás přišla ta pravá jarní nálada a chystáte se sadit na terase, balkóně nebo kolem domu vaše oblíbené bylinky nebo květiny, vězte, že nejlépe jim bude v samozavlažovacích květináčích a truhlících. Vybírat samozřejmě můžete z celé řady barev, tvarů a velikostí.
V truhlících a květináčích na terase, balkóně nebo na parapetu lze pěstovat spoustu oblíbených rostlin. Na venkovním parapetu se budou krásně vyjímat kvetoucí rostliny (pelargonie, begonie fuchsie, surfinie, million bells), na vnitřním parapetu, např. v kuchyni, bylinky (bazalka, pažitka, máta, rozmarýn, řeřicha), které budete mít vždy po ruce a čerstvé.
Truhlík Bergamot
V truhlících nebo větších květináčích na terase pak můžete pěstovat okrasné druhy, ale také ovoce a zeleninu, pokud jste příznivci spíše užitné jedlé zahrady. V truhlících se úspěšně dají pěstovat rajčata, papriky, ředkvičky, salát, borůvky, jahody, citrusy a mnoho dalších rostlin, které zdobí a dobře chutnají.
Přečtěte si také: Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
Samozavlažovací květináč Bergamot
Zelenina v truhlících Berberis
Ať už se tedy chcete pustit do pěstování ryze okrasných květin, nebo chutné zeleniny a ovoce, musíte vybrat vhodné stanoviště a tomu přizpůsobit výběr rostlin. Pokud chcete mít kvetoucí parapety kolem celého domu, docílíte toho jedině tak, že na jednotlivé světové strany vysadíte různé rostliny. Základní otázka zní: kolik hodin denně na vybrané stanoviště svítí slunce. Některé rostliny vyžadují slunce celý den, jiné jsou naopak spokojenější ve stínu. Na slunném místě se bude dobře dařit zelenině, pelargoniím, surfiniím, million bells, petuniím, hledíkům, sluncovkám apod. Do stínu můžeme umístit funchsie a begonie.
Truhlík Siesta
Truhlík Mareta
Pokud máte vybrané stanoviště i rostliny, měli byste zvolit vhodný substrát, truhlíky a květináče. Na parapety jsou nejvhodnější lehké plastové samozavlažovací truhlíky, které zařídí část péče o květiny za vás. Sáhnout můžete po praktickém samozavlažovacím truhlíku Bergamot, hravé Maretě, kterou lze zkombinovat podle chuti, nebo luxusní Siestě se zvýšeným objemem substrátu i vody. Truhlíky samozřejmě nejsou zcela bezúdržbové, vodu do nich musíte pravidelně dolévat, ale zajistí rostlinám optimální vláhu po několik dní. Truhlík nebo květináč by měl být dostatečně velký, aby poskytoval rostlinám dostatek prostoru pro jejich kořenový bal. Pokud jde o objem vody, například truhlík Siesta Lux dlouhý 60 cm má zásobník vody na 3,5 litru, což rostlinám bohatě vystačí na celý týden i během parného léta. Pokud jsou truhlíky umístěny na nekrytém místě, během deštivého období může být naopak vody až moc. Samozavlažovací truhlíky Plastia mají vyřešen i odtokový otvor umístěný tak, aby voda nikdy nedosáhla až k substrátu, který by mohl začít zahnívat. Voda může tímto otvorem volně odtékat. Díky samozavlažovacím truhlíkům, můžete úspěšně pěstovat květiny a zeleninu i na chalupě nebo zahrádce, kam jezdíte pouze na víkend.
Přečtěte si také: Neviditelný držák truhlíků na parapet
Truhlík Siesta
Samozavlažovací truhlík Berberis
Další výhodou samozavlažovacích truhlíků je ochrana kořenů rostlin před spálením. U běžných tenkostěnných truhlíků umístěných na plechových parapetech se může stát, že se během suchého parného léta parapet, truhlík i voda v něm ohřeje natolik, že se kořeny rostlin uvaří. U samozavlažovacích truhlíků Plastia k tomuto nedochází, protože mezi parapetem a dnem je izolační mezera.
Samozavlažovací květináče umožňují také přístup vzduchu ke kořenům.
Samozavlažovací květináče a design
Už jsme zmínili, že květináče a truhlíky mají mnoho podob, nabídka na trhu je velmi široká a také mezi těmi samozavlažovacími je z čeho vybírat. Truhlíky můžou mít klasickou terakotovou barvu a další odstíny hnědé nebo šedé, ale mohou být také zelené, bílé, krémové, fialové nebo dvoubarevné. Pro jehličnany nebo borůvky jsou velmi oblíbené velkoobjemové truhlíky Berberis (Uno/Duo/Trio), které pojmou až 54 litrů substrátu a 27 litrů vody.
Samozavlažovací truhlík Berberis
Samozavlažovací květináče Plastia do interiéru vynikají neobvyklými barvami i možnostmi barevných kombinací a designu. Stejný typ květináče si můžete pořídit v několika barvách nebo vlastních barevných kombinacích.
Rady a tipy na pěstování v samozavlažovacích truhlících najdete také na www.plastia.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12916 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jaké keře zvolit do zahrady?
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.

Rakytník – bohatý zdroj vitamínů na vlastní zahradě
Pravděpodobně znáte rakytník z lékáren jako potravinový doplněk nebo jako součást bylinných čajů. Pro vysoký obsah vitamínu C a dalších zdraví prospěšných látek je velmi oblíbený zejména v podzimním a zimním období. Rakytník si však můžete úspěšně vypěstovat i doma na zahradě. Jak na to?

Pozor na jedovaté jehličnany ve vánoční výzdobě
K Vánocům, adventu a vánočním dekoracím neodmyslitelně patří větvičky z nejrůznějších jehličnanů. Většina z nich je neškodná, ale může se stát, že jste si do vázy dali i takové, u nichž hrozí riziko otravy a vy o tom ani nevíte. Některé druhy mohou být i smrtelně nebezpečné! Pojďme tedy zjistit, jakých větviček bychom se měli doma raději vyvarovat.

Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.

Jak se zbavit mechu a plevele v zámkové dlažbě?
Vaše zámková dlažba bude neustále v kondici a plně funkční, pokud se jí budete věnovat. Potřebuje zkrátka údržbu, ať už v létě nebo v zimě. Ošetřená dlažba má několikanásobně vyšší životnost a při pravidelném ošetřování se sníží i náklady na její údržbu. Neudržovaná dlažba zarůstá plevelem a mechem, a v zimě díky náročným povětrnostním podmínkách přibude ztráta barvy a často i tvaru. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zámkovou dlažbu udržovat, aby stále dobře vypadala a byla plně funkční.

Kaki neboli tomel japonský – exotické ovoce, které si vypěstujete i na zahradě
Kaki (Diospyros Kaki) je ovoce původem z Asie, které asi znáte převážně z pultů supermarketů. Díky jeho otužilosti si tuto subtropickou rostlinu můžete vypěstovat i na vlastní zahradě. Dařit se jí bude hlavně v oblastech, kde se pěstuje vinná réva a broskve.

Pěstování epifytických kaktusů
Zvláštní skupina kaktusů, do které patří velikonoční a vánoční kaktus, patří u nás k běžně pěstovaným pokojovým květinám. Často se tyto dva druhy zaměňují - a možná právě proto - někdy nedočkavě čekáme, kdy vykvetou. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného.

Živá zelená zahradní architektura - postavte si živý altán nebo skrýš pro děti
Některé užitkové rostliny, jako například vrba, se od pradávna používaly k výrobě pomůcek v domácnosti a v hospodářství. Současná doba se k přírodním materiálům vrací ve velmi specifické oblasti, nazývané živá architektura.