V samozavlažovacích truhlících lze pěstovat bylinky, ovoce i okrasné květiny a keře
18.05.2017
Pokud už na vás přišla ta pravá jarní nálada a chystáte se sadit na terase, balkóně nebo kolem domu vaše oblíbené bylinky nebo květiny, vězte, že nejlépe jim bude v samozavlažovacích květináčích a truhlících. Vybírat samozřejmě můžete z celé řady barev, tvarů a velikostí.
V truhlících a květináčích na terase, balkóně nebo na parapetu lze pěstovat spoustu oblíbených rostlin. Na venkovním parapetu se budou krásně vyjímat kvetoucí rostliny (pelargonie, begonie fuchsie, surfinie, million bells), na vnitřním parapetu, např. v kuchyni, bylinky (bazalka, pažitka, máta, rozmarýn, řeřicha), které budete mít vždy po ruce a čerstvé.
Truhlík Bergamot
V truhlících nebo větších květináčích na terase pak můžete pěstovat okrasné druhy, ale také ovoce a zeleninu, pokud jste příznivci spíše užitné jedlé zahrady. V truhlících se úspěšně dají pěstovat rajčata, papriky, ředkvičky, salát, borůvky, jahody, citrusy a mnoho dalších rostlin, které zdobí a dobře chutnají.
Přečtěte si také: Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
Samozavlažovací květináč Bergamot
Zelenina v truhlících Berberis
Ať už se tedy chcete pustit do pěstování ryze okrasných květin, nebo chutné zeleniny a ovoce, musíte vybrat vhodné stanoviště a tomu přizpůsobit výběr rostlin. Pokud chcete mít kvetoucí parapety kolem celého domu, docílíte toho jedině tak, že na jednotlivé světové strany vysadíte různé rostliny. Základní otázka zní: kolik hodin denně na vybrané stanoviště svítí slunce. Některé rostliny vyžadují slunce celý den, jiné jsou naopak spokojenější ve stínu. Na slunném místě se bude dobře dařit zelenině, pelargoniím, surfiniím, million bells, petuniím, hledíkům, sluncovkám apod. Do stínu můžeme umístit funchsie a begonie.
Truhlík Siesta
Truhlík Mareta
Pokud máte vybrané stanoviště i rostliny, měli byste zvolit vhodný substrát, truhlíky a květináče. Na parapety jsou nejvhodnější lehké plastové samozavlažovací truhlíky, které zařídí část péče o květiny za vás. Sáhnout můžete po praktickém samozavlažovacím truhlíku Bergamot, hravé Maretě, kterou lze zkombinovat podle chuti, nebo luxusní Siestě se zvýšeným objemem substrátu i vody. Truhlíky samozřejmě nejsou zcela bezúdržbové, vodu do nich musíte pravidelně dolévat, ale zajistí rostlinám optimální vláhu po několik dní. Truhlík nebo květináč by měl být dostatečně velký, aby poskytoval rostlinám dostatek prostoru pro jejich kořenový bal. Pokud jde o objem vody, například truhlík Siesta Lux dlouhý 60 cm má zásobník vody na 3,5 litru, což rostlinám bohatě vystačí na celý týden i během parného léta. Pokud jsou truhlíky umístěny na nekrytém místě, během deštivého období může být naopak vody až moc. Samozavlažovací truhlíky Plastia mají vyřešen i odtokový otvor umístěný tak, aby voda nikdy nedosáhla až k substrátu, který by mohl začít zahnívat. Voda může tímto otvorem volně odtékat. Díky samozavlažovacím truhlíkům, můžete úspěšně pěstovat květiny a zeleninu i na chalupě nebo zahrádce, kam jezdíte pouze na víkend.
Přečtěte si také: Neviditelný držák truhlíků na parapet
Truhlík Siesta
Samozavlažovací truhlík Berberis
Další výhodou samozavlažovacích truhlíků je ochrana kořenů rostlin před spálením. U běžných tenkostěnných truhlíků umístěných na plechových parapetech se může stát, že se během suchého parného léta parapet, truhlík i voda v něm ohřeje natolik, že se kořeny rostlin uvaří. U samozavlažovacích truhlíků Plastia k tomuto nedochází, protože mezi parapetem a dnem je izolační mezera.
Samozavlažovací květináče umožňují také přístup vzduchu ke kořenům.
Samozavlažovací květináče a design
Už jsme zmínili, že květináče a truhlíky mají mnoho podob, nabídka na trhu je velmi široká a také mezi těmi samozavlažovacími je z čeho vybírat. Truhlíky můžou mít klasickou terakotovou barvu a další odstíny hnědé nebo šedé, ale mohou být také zelené, bílé, krémové, fialové nebo dvoubarevné. Pro jehličnany nebo borůvky jsou velmi oblíbené velkoobjemové truhlíky Berberis (Uno/Duo/Trio), které pojmou až 54 litrů substrátu a 27 litrů vody.
Samozavlažovací truhlík Berberis
Samozavlažovací květináče Plastia do interiéru vynikají neobvyklými barvami i možnostmi barevných kombinací a designu. Stejný typ květináče si můžete pořídit v několika barvách nebo vlastních barevných kombinacích.
Rady a tipy na pěstování v samozavlažovacích truhlících najdete také na www.plastia.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 12497 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Většina stromů a keřů kvete na jaře, dokáže-li ale některý z nich svými květy opravdu okouzlit, pak je to magnolie. Její květy, nejčastěji růžové barvy, zdobí zahradu dříve než ostatní dřeviny a také dříve, než samotná magnolie rozvine listy.
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?
Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.
5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.
Pěstování pěnišníků neboli azalek
Možná se vám pod pojmem pěnišník žádná konkrétní rostlinka hned nevybaví, ale když vám povíme, že se jedná o azalku nebo chcete-li rododendron, určitě už budete vědět, o které kvetoucí okrasné dřevině je řeč. Pokud si pěnišníky vyzdobíte zahradu, jistě přilákáte spoustu zvědavých pohledů a sousedé vám budou bohatou záplavu květů tiše závidět.
Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.
Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.
Pěstujeme palmy
V moderním interiéru se palmy objevily stejně rychle jako fíkusy a monstery. Ty se exotickým kráskám tropů a velehor nemohou odolností rovnat. Proto palmy slaví svůj návrat nejen v bytech, ale vysazují se dokonce i do zahrad.