Velkoplodé borůvky pomáhají proti stresu i rakovině
02.09.2012
Máte rádi borůvky? Není divu, borůvky totiž patří mezi nejlahodnější a nejzdravější druhy ovoce. Nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou i prospěšné našemu zdraví. Chtěli byste si je vypěstovat sami, ale nevíte, jak na to? Pěstování borůvek není ve skutečnosti tak složité, jak by se mohlo zdát, stačí dodržovat určitá pravidla.
Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) je rostlina z čeledi vřesovcovitých, rodu brusnice, která je známá spíše pod lidovým názvem borůvka. Souvislý porost je označován jako borůvčí a vyskytuje se ve vlhkých listnatých a smíšených lesích i na pasekách po celé Evropě, v Asii a Severní Americe. Plodem brusnice borůvky jsou modré bobulovité plody mající výraznou chuť.
Odrůdy borůvek
Od roku 1905, kdy začal ve Spojených státech amerických doktor Coville šlechtit divoce rostoucí borůvky, bylo již vyšlechtěno množství odrůd a ještě dnes vznikají nové. Šlechtitelé se snaží dosáhnout výraznější chuti borůvek a větší velikosti plodů. Výběr vhodné odrůdy tak dnes není zrovna snadnou záležitostí. Jednotlivé odrůdy se od sebe liší nejen zmiňovanou chutí a velikostí plodů, ale také velikostí samotných rostlin a třeba dobou zrání.
Vaccinium myrtillus, Foto: http://www.globalherbalsupplies.com
Velmi často se setkáváme s borůvkami kanadskými a americkými, ale málokdo je schopen říct, jaký je mezi nimi rozdíl. Toto rozdělení vzniklo právě v Americe a v Evropě vytvořilo trochu chaos, protože u nás pod pojmem borůvka známe klasickou brusnici borůvku (Vaccinium myrtillus), tedy borůvku obyčejnou, kterou nacházíme v lesích. V Americe však pod pojmem blueberry dostanete borůvku americkou „highbush“, která je pěstována pro přímý konzum a zmrazení. Nikdy se nepoužívá do marmelád, šťáv, džemů apod. Díky své velikosti je ideální na přímou konzumaci. Kdo by za velkou louží zatoužil po evropské brusnici borůvce, najde jí pod názvem billberry.
Keříky borůvky kanadské jsou oproti americkým podstatně nižší a také plody jsou menší, zato však aromatičtější a více barví. Proto se používají v konzervárenství pro výrobu šťáv, džusů, marmelád atd. Aby toho nebylo málo, vyskytují se u nás ještě další, zcela jiné rostlinné druhy, které je možné s borůvkami zaměnit. Jde například o zimolez (Lonicera), který je nazýván také Kamčatská borůvka, nebo s muchovníkem (Amelanchier), jež je známý jako borůvkový stromek, nebo Amelanchierova borůvka.
Na našich zahrádkách se nejčastěji setkáte s borůvkou chocholičnatou (Vaccinium corymbosum), která je známá spíše pod názvem borůvka zahradní či velkoplodá a často je označována také za borůvku kanadskou. Má několik odrůd a při výběru té nejvhodnější se musíte zamyslet nad tím, jestli chcete plody sklízet velmi brzy, nebo upřednostňujete pozdější měsíce. Borůvky je totiž možné zakoupit v několika kultivarech v různé ranosti.
K osvědčeným odrůdám borůvky chocholičnaté patří:
Rané - Earliblue, Duke
Středně rané - Blueray, Bruecrop
Polopozdní - Berkeley
Pozdní - Herbert, Jersey
Jak borůvky pomáhají?
Borůvky jsou již po staletí známy svými léčivými účinky. Jsou bohatým zdrojem antioxidantů (karoten, antokyan, pterostilben, bioflavonoidy, třísloviny) a blahodárně tak působí na lidský organismus. Jsou bohaté na vitamin C, vitamíny skupiny B a provitamin A, obsahují rovněž ovocné cukry a látky jako železo, měď, zinek, chrom, hořčík, draslík a mangan. Díky všem těmto prospěšným látkám pomáhají borůvky posilovat imunitní systém, působí proti volným radikálům, užívají se jako prevence proti některým druhům rakoviny, snižují hladinu cholesterolu v těle, cukry a tuky v krvi, čistí ledviny i močové cesty, pomáhají při střevních obtížích, kolikách i otravách jídlem. Konzumací borůvek zbavujeme tělo škodlivin a zlepšujeme funkci lymfatického systému. Tyto bobule také zlepšují zrak, léčí šeroslepost a pomáhají při hubnutí. Dále mají uklidňující a antistresové účinky. Tělu prospěšné jsou však také listy borůvek, které mají velmi podobné účinky jako plody samotné. Odvar z listů pomáhá tlumit projevy lupénky a různých kožních onemocnění.
Highbush blueberry, Foto: Agriculture and Agri-Food Canada
Pěstování borůvek
Borůvku chocholičnatou pěstujeme na kyselých půdách, dobře se jí daří jak v nížinách, tak i ve výškách do 750 metrů nad mořem. Ve vyšších nadmořských výškách se doporučuje pěstovat jen rané, středné rané a středně pozdní odrůdy s dostatečnou mrazuvzdorností. Pokud myslíte, že vaše půda není dost kyselá, můžete si vhodné podmínky pro pěstování vytvořit pomocí speciálních substrátů, hnojiv, okyselovačů a komplexů enzymů. Aby bylo vaše pěstování borůvek úspěšné, musíte respektovat nároky rostlin na stanoviště, půdu a dodržovat několik zásad pěstování. Borůvky začínají plodit až 3 rok, plná plodnost pak nastupuje v šestém roce. Keře jsou dlouhověké, běžně se dožívají 30 let, výjimkou nejsou ani 60leté keře. Z jednoho keře je možné v období plné plodnosti sklidit 2,5 až 6 kilogramů bobulí.
Výsadba
Borůvka je sice samosprašná rostlina, ale je dobré ji vysazovat ve svou a více rostlinách, protože to pozitivně ovlivní opylení a následnou sklizeň. Nejvhodnější je vysazení několika různých odrůd, které tak budou dozrávat postupně a my si prodloužíme dobu sběru plodů až do pozdního léta. Půda pro borůvky musí mít zvýšenou kyselost (pH kolem 4,5) a zvýšenou vlhkost. Vhodná je rašelina, ne však čistá! Rašelina sice vytváří v půdě kyselou reakci, ale neobsahuje žádné živiny. Ideální je proto speciální substrát, který má vyvážené pH a navíc obsahuje správný poměr živin. Pokud si můžeme vybrat, umístíme rostliny na slunné stanoviště – výsledkem bude ranější sklizeň a aromatičtější plody.
Nejvhodnější dobou pro výsadbu je jaro, protože rostliny budou mít dostatek času na zakořenění. Keříky umisťujeme do jámy o průměru minimálně 0,5 metru. Na dno a na strany dáme ještě netkanou textilii, nebo proděravěnou fólii a jámu zasypeme rašelinou. Před samotnou výsadbou je dobré namočit kořeny rostlin na 2 hodiny do vody. Keře vysazujeme alespoň 1,5 metru od sebe.
Zálivka a hnojení
Jelikož borůvky nesnáší chlor a vápník, je důležité na zalévání používat dešťovou vodu. Voda z kohoutku není vhodná, protože právě tyto dva prvky obsahuje. Na dostatečnou zálivku nezapomínejte zejména v období tvorby plodů. Také při hnojení je nutné se vyvarovat hnojiv s obsahem chloru a vápníku. Nejvhodnější je používat hnojiva určená přímo na borůvky. V prvním roce však ještě nehnojíme, protože kořeny jsou velmi citlivé a mohly by tak být poškozeny. V dalších letech už se nemusíme obávat a dopřejeme rostlinám množství uvedené na návodu daného hnojiva. Hnojivo se rozprostře na povrch půdy a zasype mulčem. Rostlinám se dá také přilepšit komplexem enzymů a huminových kyselin, které jsou hlavní složkou humusu.
Řez pro zdraví borůvek
Pokud chcete dosáhnout co největší sklizně kvalitních plodů, musíte borůvky čas od času prořezat. První roky keříky ještě nepotřebují stříhat, řez stačí provést až po dvou nebo třech letech. Poté pokračujte ve zhruba tříletém intervalu. Řez je vhodné provádět na konci zimy, ideální dobou je únor. V tuto dobu již bezpečně poznáme květní pupeny, které jsou v porovnání s těmi listovými nápadně kulatější. Řezem odstraníme nejstarší větvičky s malými přírůstky, které se nachází až u země, tím podpoříte růst výmladků. Dřevo borůvek je plodné několik let, pokud tedy chcete, můžete rostliny nechat přirozeně růst jako keře.
- jpa -
Článek byl zobrazen 35669 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.

Listopad na zahradě
Než začneme užívat pohodlí domova pěkně v teple, měli bychom sklidit poslední zbytky úrody a zahradu uklidit, aby nás paní Zima nepříjemně nepřekvapila.

Rychlíme puky čekanky
Čekanka salátová, Cichorium intybus, byla již ve starověku a středověku léčivou rostlinou, a zůstala jí dodnes. V naší kuchyni je známá spíše jako náhražka kávy, cikorka, ale čekankové puky se využívají stále jen sporadicky, přesto, že rychlení čekanky je poměrně snadné.

Zahradní osvětlení a solární svítidla
Solární osvětlení zahrad je v současné době hitem. Solární světla fungují totiž bez zdroje elektřiny. Stačí je nechat v průběhu dne dobít na sluníčku a se západem slunce se rozsvítí. Venkovní solární svítidla jsou vhodná pro dekorativní osvětlení zahrad rodinných domů, chat a chalup nebo pro reprezentativní prostranství firem či jiné venkovní prostory.

Zahradní schody z kamene, betonu nebo cihel?
Jestliže chceme, aby naše zahrada měla unikátní atmosféru a získala jedinečný styl, měli bychom do ní zakomponovat také schodiště. Schody fungují jako pojítko mezi jednotlivými úrovněmi a vytvářejí dynamiku exteriéru. Jsou velmi praktické, jelikož předělují terén, oddělují jednotlivé sekce zahrady a samozřejmě také překonávají výškové rozdíly.

Posviťme si stylově i na zahradu - venkovní i solární svítidla Eglo
EGLO, přední světový výrobce a dodavatel svítidel, představil novinky v programu venkovního a solárního osvětlení pro sezónu 2012.

Kořenová čistírna odpadních vod
Koho by při pohledu na zarostlý rybníček napadlo, že se nekochá pohledem na úchvatné přírodní jezírko, ale dívá se na čističku odpadních vod. Výraz „ekologický“ nelze vyjádřit jedním slovem. V překladu to znamená „v souladu s přírodou“. Přesně na tomto principu kořenová čistírna odpadních vod pracuje.