Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?
21.01.2015
Jsou na tom vaše pokojové rostliny tak špatně, že potřebují okamžitý zásah? Vyzkoušejte některé z doporučení odborníků, jak postupovat při jejich záchraně.
Když jsem konečně zabila svou nenáročnou zamijovku (Zamioculcas zamiifolia), věděla jsem, že pokojovky zřejmě nejsou mou parketou. Během mého posledního zoufalého pokusu zachránit zbytek mé pokojové zahrádky, jsem vyzkoušela tipy a rady odborníků, které dle jejich ujištění mohou zachránit smutně vypadající rostliny od jisté smrti. Jako je například zálivka minerálkou.
Skutečně jednoduché doporučení jako je naplnění zalévací konvičky minerálkou nebo sodovkou může vaše rostliny vzpružit. Na rozdíl od vody z kohoutku jsou tyto nápoje obohaceny o minerály, které podporují růst rostlin. Musíte ovšem počkat, až ze sodovky vyprchají bublinky, které by na rostlinu totiž měly opačný efekt a růst by zpomalily. Pokud vašim rostlinkám ke zdravějšímu vzhledu pouhá sedovka nedopomůže, zkuste následující tipy:
1. Prvním krokem ke zdravým rostlinám je jejich koupě. Pořizujte si tedy jen zdravě vypadající rostliny. A jak na to? Nakupujte pouze v zahradnictvích s dobrou reputací, jejichž zaměstnanci vám dokáží poradit. Rostliny nakupujte osobně, abyste si mohli vybrat ten nejlepší kousek a nebojte se zeptat, jakou péči daná rostlina vyžaduje. Hodně zahradnictví má zásoby pokojových rostlin, dobrá zahradnictví jsou zásobena certifikovanými rostlinami a zaměstnanci jsou schopni zodpovědět vám jakoukoliv otázku.
2. Když najdete svou oblíbenou rostlinu, zkontrolujte ji, zda nemá suché nebo poničené listy, není napadená hmyzem a nenese jakékoliv známky napadení škůdci (černé skvrny, žloutnoucí listy). Povadlé a usychají listy jsou spíše než napadení chorobou znamením, že rostlina potřebuje zalít.
3. Žádná z pokojových rostlin, kterou si pořídíte, nebude v biokvalitě. Všechny pokojové rostliny jsou vypěstovány ve sklenících, což je ideální prostředí pro škůdce a choroby a žádný skleník by obchodně nepřežil, kdyby nepoužíval pesticidy. Nikdy byste si přeci nepořídili rostlinu napadenou škůdci nebo chorobou.
4. Pokud zjistíte, jakou rostlinu chcete, zjistěte si předem, jakou péči bude vyžadovat. Pozor na nákupy rostlin an internetu. Mohou být sice neobyčejné nebo vzácné, ale také menšího vzrůstu. A pozor na vzácné rostliny, kterým se obyčejně daří pouze ve sklenících a se speciální péčí. Pokud jste začátečníky, zcela se nákupu na internetu vyvarujte, nebo alespoň do té doby, než budete vědět, co přesně chcete a budete mít patřičné dovednosti se o danou rostlinu starat.
5. Po návratu domů rostlinu omyjte. Rostliny mají póry jako lidská kůže a je důležité udržovat je v čistotě a chránit je před prachem. Rostliny omývejte každé dva měsíce. Pro rostliny s pevnými listy je nejlepší použít měkkou houbičku, rozhodně nepoužívejte tvrdé z lufy. Stejně dobře poslouží i staré bílé tričko. Navlhčete tričko nebo houbičku vlažnou vodou a listy omývejte směrem od středu rostliny ven.
6. Svého času se pro lesk používalo mléko. To ovšem spolu s rostlinnými oleji a i komerčně prodávanými spreji dodávající rostlinám lesk, rostlinám ucpává póry, takže pozor na něj. Hodně vyschlým rostlinám vrátí lesk kapka neinvazivního mýdla.
7. Většina pokojových rostlin pochází z tropů, proto milují rosení. Dobré rosení dokáže zabránit usazování prachu a rostliny chrání před usycháním.
8. Pro rostliny s tenčími listy používejte měkký kosmetický nebo dětský kartáč. Jinak se osvědčuje prachovka z peří, kterou můžete prach na rostlinách jemně odstraňovat.
9. Největším tajemstvím pro zdravé pokojové květiny zní: lokace nebo-li umístění. Zahradní designérka Bridget Skinner říká, že základem úspěchu je vybrání té pravé rostliny pro to pravé místo. Důležité je množství světla, které se jim dostává. Nejběžnější chybou při domácím pěstování je světelná expozice. Rostliny jsou živí tvorové a vyžadují vaši pozornost. Dobře se osvědčuje i kontejner s vodou.
Autor: Jana Tržilová
Související články
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie
Vybíráme vhodné rostliny do koupelny
Pěstování masožravých rostlin v bytě
Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“
Článek byl zobrazen 10687 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.
Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, a to zejména pro krásu a barevnost svých květů a nádhernou vůni. Mezi růžemi najdeme odrůdy velkokvěté, trpasličí s drobnými kvítky, popínavé i půdopokryvné. Růže jsou vždy ozdobou zahrady, z jejich okvětních lístků si navíc můžete vyrobit 100 % BIO růžovou vodu pro domácí péči o pleť.
Nová generace květináčů
„Obalů na květiny“ je na trhu tak široká škála, že si může vybrat téměř každý. Použité materiály se neustále zdokonalují, tak aby lahodily oku a zároveň odolávaly co nejvíce povětrnostním i jiným vlivům.
Nejpopulárnější skalničky našich zahrad
Skalničky nebo také alpínky jsou rostliny původem z horských oblastí. Z vyšších poloh se postupně dostaly i k nám do nížin. Pojďme se společně podívat, které z nich nejčastěji potkáváme na domácích skalkách.
Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry
Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.
Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.
Podzimní interiérové dekorace z vřesů
Vytvořit poutavou dekoraci z vřesů je velmi snadné. Vřesy a vřesovce jsou totiž velmi zajímavé jak barevně, tak svým netradičním květenstvím. Navíc se dají velmi dobře kombinovat jak s podzimním ovocem, tak s různými druhy ozdobných i funkčních nádob anebo jednoduše zpracovat do okouzlujících miniaturních či o něco větších věnečků.