Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
14.11.2022
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?
Nejen zvířata se připravují na zimu a zimní spánek, také rostliny potřebují důkladnou péči předtím, než se ztratí pod sněhovou pokrývkou.
Rostliny v květináčích
Některé květiny a stromky, které máme zasazeny v květináčích, je nejlepší přemístit na zimu dovnitř domu nebo do zimních zahrad. Bohužel ne všechny se nám do interiéru vejdou, proto je můžeme buď zasadit do země, nebo jsme nuceni je nechat po celý rok venku na zahradě, na terase či balkoně v květináči. Aby nám rostliny, které zůstaly v květináčích, nepromrzly, je třeba jim zajistit dostatečnou ochranu proti promrznutí, ke kterému jsou dost náchylné.
Nejdříve je nutné se ujistit, zda jsou rostliny zasazeny v mrazuvzdorných nádobách, pokud ne, je třeba je ještě přesadit. Mohlo by se totiž stát, že by květináče a truhlíky vlivem zmrzlé vody popraskaly. Také je důležité rostliny zazimovat dříve, než teploty klesnou pod bod mrazu. Dále je třeba je přikrýt ochrannou látkou, předtím, než tak učiníme, musíme z listů důkladně odstranit vlhkost. Pokud bychom to neudělali, hrozilo by, že by k látce přimrzly.
Koruny stromů a keřů
Pokud chceme před zimou ochránit koruny stromů a keřů, přetáhneme přes ně jutový pytel nebo vak z netkané textilie. Ještě předtím však musíme zkontrolovat mladé výhony a svázat je lýkem. Jutový pytel poté zajistíme jutovou páskou nebo motouzem. Pokud zazimováváme nádobové rostliny, je postup stejný jako u stromů a keřů, které jsou zasazeny v zemi. Pokud je máme v květináčích, musíme izolovat také květináč bublinkovou fólií, jutovým pytlem, nebo slaměnou rohoží. Květináč je dobré také podložit například kokosovou podložkou.
Záhony
Než přijde opravdová zima, musíme zrýt na zahradě veškeré záhony. Půdu po zrytí necháme otočenou a neuhrabanou, protože voda tak lépe pronikne do půdy a bude dostatečně provětraná, což usnadní rozkládání organické hmoty. Musíme také odstranit ze země veškeré cibuloviny nesnášející mráz, nařízkovat muškáty a sestříhat keře růží. Na záhony, kde jsou mrazuvzdorné trvalky, položíme chvojí, víceleté rostliny a bylinky ostříháme. Tak je báječně připravíme na jaro, kdy budou lépe rašit a zároveň se vyhneme houbovým chorobám a plísním.
Trávník
Užitkový trávník není nutné před příchodem zimy nijak zvlášť řešit, ale ten okrasný už potřebuje jistou péči. Naposledy jej proto posekáme na cca 4-5cm, čímž jej zbavíme uhynulých částí, díky čemuž bude lépe přečkávat tuhý mráz. Na podzim také použijeme vertikutátor, kterým trávník provzdušníme a pročistíme od všeho nežádoucího. Obnoví se tak přívod vody, vzduchu a živin až ke kořenovému systému. Pokud jste na trávníku objevili holá místa, dosejte je travním semenem a pohnojte speciální podzimní směsí obsahující minerální látky a podporující přezimování. Významným prvkem v tomto hnojivu je draslík, který posiluje pletiva rostlin a ty jsou pak odolnější vůči drsným zimním podmínkám. Použít je možné také přípravky s vyšším obsahem fosforu, které jsou zase vhodné pro posílení kořenů trávníku.
- jpa -
Foto: Hornbach
Další články z rubriky Zahrada
Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Chryzantémy jsou královny podzimních záhonů
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
Článek byl zobrazen 31158 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?
Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.

Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.

Jaké travní osivo je vhodné pro vaši zahradu?
Nákup travní směsi je zodpovědný úkol, neboť je potřeba vědět k jakému účelu má trávník sloužit: k rekreaci u bazénu, jako plocha pro dětské hry nebo chcete mít jen kousek zeleně před domem?

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.

Jednoduše na zahradní odpad
Zahradní odpad je v podstatě jakýkoliv odpad ze zahrady, který je dál schopen rozkladu. Aby ovšem rozklad mohl proběhnout, je potřeba s ním správně nakládat. Úplně nejjednodušší způsob je jej zkompostovat.

Japonská bakterie Bokashi – domácí kompost za pouhé 2 týdny
Stále více lidí si uvědomuje, jak je důležité třídit a zpracovávat bioodpad z domácnosti. I lidé žijící v bytech dnes mají možnost ukládat odpad z kuchyně do speciálních domácích kompostérů. Jedním z nich je kompostér s bakterií Bokashi, která pomáhá vytvořit velmi účinné a efektivní hnojivo ve formě šťávy či kompostu.

Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Chybí vám prostor pro pěstování květin či bylinek? Chtěli byste nějak ozvláštnit svou zahradu, verandu či balkón? Je pro vaše záda stále namáhavější sklánět se k nízko položeným záhonům? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, pak je tento článek určen právě pro vás. Vyvýšené záhony mají své nesporné výhody, které jistě ocení zkušení zahrádkáři i hobby nadšenci.