Zdravá a krásná dýně
06.12.2008
Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.
Proč je každá tykev jiná?
Tykev pochází z Ameriky, kde ji znaly a využívaly už nejstarší indiánské kulturní národy. Na světě se nejvíce pěstuje v Jižní a Severní Americe v mnoha druzích. Podle použití se dělí na dýně zeleninové (tykev obecná, velkoplodá a muškátová) a okrasné s nepřeberným výběrem tvarů a barev. Mezi nejznámější patří tykev obecná, jejíž váha plodů se pohybuje od několika gramů až po stokilové výpěstky. Kromě kulaté, velké dýně se žlutou dužninou se pěstují ještě její další druhy – kabačky, cukety, diskovité patizóny nebo také tykve banánové, olejné a špagetové, jejichž dužinu lze po uvaření vidličkou vyškrábat a získat tak zeleninové špagety. Jako rarita na zahrádkách se v menší míře pěstuje tykev lahvovitá – lagenárie – takzvaná dýně na pokračování, neboť po ukrojení dále roste.
Okrasné dýně různých barev a roztodivných tvarů jsou v zimním měsících vítaným zpestřením domácí květinové výzdoby. K tomu jsou ideální různé druhy tykviček typu „Miniturban“, bradavičnaté kultivary a drobnoplodé tykvičky. A dýňová strašidýlka? Ta jsou nejen dobrou zábavou pro děti i dospělé, ale jejich svítící oči a nosy zkrášlí setmělou podzimní zahradu.
Pozor! Dýně nikdy nesázejte na kompost
Tykev je značně náročná na teplo a živiny. Rostliny snesou i částečné zastínění, ale v úplném stínu nekvetou samozřejmě méně plodí.V teplých oblastech se semeno vysévá do volné půdy mezi patnáctým až dvacátým. květnem. K setí se podobně jako u okurek používají dvou až tříletá semena, která nejlépe klíčí. Pro předpěstování se připravují sazenice v polovině dubna. Do květináče se vysévají dvě až tři semena na stanoviště se pak vysazují koncem května.
Pro tykev na zahrádce je dobré vybrat místo, dobře vyhnojené chlévským hnojem i průmyslovými hnojivy, chráněné před větrem, tak, aby se rostliny mohly volně rozrůstat. Sázet tykev na kompost není moc vhodné. Bujné rostliny z něho totiž odčerpají mnoho živin a kromě toho, kompost nelze ani ošetřovat ani v případě potřeby odebrat půdu, aniž bychom nepoškodili kořeny dýně.
Během vegetace můžeme přihnojit plnými hnojivy i zředěnou močůvkou, a při velkém suchu, občas zalít. První plody sklízíme podle odrůdy přibližně za dva měsíce. Odřezáváme je i se stopkou a pravidelně sklízíme, neboť častá sklizeň přispívá k tvorbě nových plodů.
Dýně v kuchyni
Z tykve se kromě slupky nevyhodí nic. Plody tykví mají značný dietetický význam, neboť obsahují určité množství pektinových látek, které snižují obsah cholesterolu v krvi. Zdraví prospěšnými látkami jsou tykve doslova nacpané, neboť jsou bohaté na cukry, bílkoviny, vitaminy A, B a E, nenasycené kyseliny, draslík, zinek, hořčík, vápník a železo, a v menší míře obsahují vitamín C a karoten. Semena navíc obsahují velmi zdravý olej s vysokým podílem zinku, kterého je všeobecně v naší potravě nedostatek. S loupanými semínky se už běžně setkáme v obchodech, kde se prodávají balené jako oříšky, solené či nesolené, přidávají se do celozrnných chlebů nebo se sypou na povrch. Jako pochutina k televizi jsou dýňová semínka jsou určitě zdravější než tradiční buráky.
Plod dýně se vždy loupe, neboť slupka je velmi tvrdá, krájí na kostičky, dusí, smaží, a dokonce i griluje. Nejčastěji se zpracovává proslazováním, kandováním nebo zavařováním mladých plodů do sladkých i sladkokyselých nálevů. Netradiční recepty lze nalézt v mexické kuchyni, kde se dýně kombinuje s masem a pikantní omáčkou.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 18783 krát.
Diskuze k článku
Okrasné dýně
Jana | 29.09.2020 04:49:20
Na fotografii jsou ale dýně nejen njedlé, ale dokonce jedovaté. Naštěstí odjejich konzumace odradí příšerně hořká chuť.
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Jistě každý touží po rostlině, kterou nemá každý a na jejíž růst nemusí čekat léta. Takovou vděčnou rostlinou je reveň, více známou pod jménem rebarbora, kterou zvládne pěstovat i méně zkušený zahrádkář. Tento živý zázrak vypěstuje i ten, kdo nemá žádné zahradnické zkušenosti a nemá na zahradě „extra“ půdu.

Pěstování hroznového vína
Zasadit vinnou révu je totéž jako bychom zasadili strom. Při dobré péči může keř na zahrádce vydržet nejméně čtvrt století, ale nejsou výjimkou ani starší rostliny. Dokladem toho jsou zdi starých stodol a chalup dodnes porostlé mohutnými révovými keři.

Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?

Kompost, kompostování a ekozahrádka
Kompostování je v podstatě ekologické zpracování biologického odpadu ze zahrady i kuchyně. Pravda, poněkud časově náročnější, avšak na jeho konci čeká na zahradníka kvalitní humus, který lze použít ke hnojení půdy. Humus totiž obsahuje minerální látky a důležité živiny, dokáže také zvýšit vzdušnost půdy a zabránit propustnosti vody.

Umělé zelené stropy - nový rozměr interiérového designu
V moderním interiérovém designu roste zájem o přirozené a ekologické prvky, které přinášejí kousek přírody do vnitřních prostor. Značka Florum tento trend posouvá na zcela novou úroveň díky svým umělým zeleným stropům. Tyto designové instalace nabízejí estetický a funkční přínos a vnášejí do interiérů svěžest přírody bez nutnosti údržby.

Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií
Možná právě uvažujete o pořízení zahradního jezírka a přemýšlíte, jak se vlastně takové jezírko čistí. Pokud má být jezírko čistě přírodní, mají v něm růst rostliny a plavat rybičky, musí se čistění obejít bez chemie.

Zahradní květiny III. – Tulipány
Rostlina, která pochází původně ze střední Asie, je dnes téměř holandskou národní chloubou. Své místo má po mnoho let také v českých zahradách. Tulipány jsou velmi oblíbené zejména pro svou nenáročnost a nezaměnitelný vzhled.

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.