Zelené stěny v interiéru – hydroponie místo obývací stěny
10.07.2015
Hydroponie patří k modernímu způsobu pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Dalo by se říct, že taková vertikální zahrada vytváří uvnitř budov harmonické spojení člověka a přírody. Obyčejná stěna v interiéru se může za pár chvil změnit v nevšední skvost, na něhož bude radost pohledět.
Tato metoda pěstování rostlin není prakticky žádnou velkou novinkou. Znali ji již staří Egypťané, kteří se na ni museli spoléhat, protože nebylo možné pěstovat plodiny v neúrodném písku.
Vertikální hydroponie jsou výrazný designový prvek, který přinese do místnosti nádech luxusu i přirozené krásy. Zelené hydroponické stěny můžete umisťovat na libovolně velkou plochu různých tvarů nebo je zakomponovat mezi stávající nábytek. To, co dodává hydroponii její šmrnc a originalitu, je volba vsazených rostlin. Můžete vybírat z velké škály pestrobarevné kvetoucí i zelené nekvetoucí flory s malými či většími listy. Výsledný vzhled lze rovněž ovlivnit výběrem okrasných dekorativních obalů, do nichž jsou uloženy jednotlivé pěstební nádoby.
Obaly nemusí být pokaždé vidět, ale je-li to výsada zákazníka, existují v několika různých provedeních. Na výběr jsou moderní materiály, například plast, laminát nebo kov, nebo klasické materiály pro přirozenější vzhled, kam spadá keramika, porcelán, dřevo či terracotta. Mezi nádobou a obalem však musí být dostatek místa pro růst kořenů. Výjimečnou atmosféru hotové stěny můžete dokreslit dodatečným osvětlením, které ještě více zvýrazní plastičnost a umocní celkový dojem z prostoru.
Vhodné hydroponické rostliny
Technologie se používá pro pěstování téměř všech druhů okrasných pokojových rostlin, ale je možné jej v případě potřeby využít i na zeleninu. Je pravidlem, že většinu rostlin, jež je možné pěstovat hydroponicky, lze pěstovat také v půdě a naopak. Vertikální stěna může být jednodruhová nebo pestrá s několika různými odrůdami rostlin. Nejznámější rostlinou využívanou pro hydroponické pěstování je voděnka, latinský název Tradescantia zebrina. K dalším typickým adeptům řadíme dračinec, břečťan, azalku, vřes, begonii, žumen, monsteru, vepřinec, kolopejku a mnohé další, netradičně také palmy či kaktusy. S dostatkem znalostí jsou možnosti prakticky neomezené.
Druhy a pěstování hydroponií
V současné době můžeme hydroponické pěstování rozdělit na dva odlišné druhy a to hydroponie, kde jsou kořeny rostlin ponořeny v živném roztoku, a hydrokortizon, u něhož jsou kořeny květin umístěny v květináči s granulemi a v živném roztoku plavou jen jejich konce.
U hydroponických zahrad jsou na pohled vidět zpravidla pouze květy a listy. Kořeny jsou schovány za pěstební tkaninou ve vnitřních pěstebních nádobách. O upevnění rostlinek v nádobě se stará expandovaný jílový granulát zvaný keramzit, který slouží jako náhrada půdy. Mnohdy se setkáme také s perlitem nebo obyčejným štěrkem.
Potřebnou vodu a živiny si rostliny berou z živného roztoku, který se přidává ke každé zálivce jako zředěné tekuté hnojivo nebo jednou za šest měsíců v podobě iontovýměnného hnojiva LEWATIT HD5. Jestliže zjistíme, že je roztok chemicky špatně namíchán, je možné jej vyměnit takřka okamžitě. Aby bylo možné zjistit, jaký je stav živného roztoku v nádobách, v každé z nich je prohlubeň pro umístění měřiče s pohyblivým ukazatelem, jenž je označován jako vodoznak.
Výhody a nevýhody
Mezi výhody hydroponického pěstování patří jednoduché obhospodařovávání a snadná péče. Nádoby jsou přizpůsobeny k automatickému zalévání, takže mohou vydržet bez dozoru i několik měsíců, což je skvělá zpráva pro všechny nadšené cestovatele. Ruční zalévání stačí v průměru jednou za dva až tři týdny, stačí se řídit hladinou vodoznaku. Pokud si však nejste jistí, zda květinám poskytujete potřebnou péči, můžete tuto práci přenechat odborníkům.
Rostliny rostou mnohem rychleji než v půdě, takže u zelené zahrádky můžete počítat s dřívější sklizní i několikrát do roka. Jelikož je bezpůdní pěstování rostlin charakteristické absencí zeminy, je vhodné zejména pro alergiky, neboť optimální růst květin je zajištěn v hygienickém prostředí. Hydroponie ani není nutné často přesazovat, obvykle stačí jednou za tři až čtyři roky. Navíc nezabírají moc místa, jelikož jejich prostor je přesně vymezen.
Co se týče umístění, hydroponiím svědčí dostatek světla, nesmíme však zapomínat, že se nesmí vystavovat přímým slunečním paprskům, aby nedošlo k popálení listů. Hydroponie se hodí pro ozvláštnění jako dekorativní prvek do veřejných prostor, jako jsou obchodní centra, nemocnice, čekárny, letištní haly, banky, hotely atd. Navíc jsou v místnosti přirozeným zdrojem vlhkosti vzduchu.
Květiny pěstované uvedeným způsobem jsou o něco citlivější na průvan a studený vzduch, proto je nutné v jejich blízkosti dbát na opatrné větrání. Hydroponie nejsou až tak obvyklé, jedná se o novodobou technologii, která je sice efektivní, ale také něco stojí. Majitel musí systém udržovat a pravidelně kontrolovat hodnotu kyselosti a živin použitého roztoku.
Paraziti a choroby
Hydroponie jsou sice méně náchylné na choroby a škůdce, ale při nesprávném umístění a výživě se můžete setkat s několika různými nepříjemnostmi. Příliš teplé a suché prostředí nahrává množení parazitů, jako jsou mšice, molice, svilušky, červci a štítenky. Naopak vlivem nízké teploty a nadměrné vlhkosti se mohou objevit plísně.
Problémy mohou nastat také v případě nadměrné anebo nedostatečné zálivky. Kontrolní indikátory nám sice pomáhají tento jev snadno odhalit, ale i přes to se může stát, že rostlina začne schnout nebo uhnívat. Příliš silná zálivka způsobuje uhnívání koření a žloutnutí listů. Znakem nezalité rostliny je zase hnědnutí špiček listů.
Autor: Olga Kolková
Foto: hydroponie.cz, evergreendirect.co.uk, livingwallart.com
Další články z rubriky
Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Přírodní hnojiva a insekticidy – zapomeňte na hnůj, vyzkoušejte extrakt z kopřivy nebo česnekový sprej
Zachraňujeme pokojové rostliny – jaká je účinná první pomoc?
Článek byl zobrazen 24238 krát.
Diskuze k článku
MartinB | 31.05.2016 17:35:01
Źivé stěny jsou super. Sousedi ji také mají a vypadá to skvěle. Hodně důležité je prý ale vybat si správný samozavlažovací systém. Ty levné toho moc nevydrží a pak se hodně divíte, proč polovina stěny zvadla, nebo uschla. Pokud by vás zajímalo, jak hydroponie funguje, můžete si stáhnout naši knížku o hydroponii zdarma zde http://magazin.specialnizahradnictvi.cz/…-hydroponie/. Myslím, že díky pochopení principů a jak se o rostliny starat, když nejsou v půdě, si ušetříte mnoho problémů s živou stěnou.
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstujeme okrasné trávy
Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.
Jak správně pečovat o Vánoční hvězdu?
Nevíte, proč vaše Vánoční hvězda ztrácí listy a jak se o ni správně starat? Praktické tipy na výběr čerstvé rostliny, zálivku i umístění vám pomohou uchovat její krásu co nejdéle.
Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.
Pěstování exotických rostlin na balkóně a na terase
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.
Hnojiva pro záplavu květů a bohatou úrodu
Rostliny přinášejí do života potěšení, radost a odměňují nás pěstitele za to, jak se o ně s láskou pečujeme. Každý pěstitel usiluje o to, aby jeho rostliny byly silné, co nejzdravější, aby rychle rostly, měly mnoho krásně vybarvených květů a hodně šťavnatých plodů.