Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
08.10.2024
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Poctivá příprava před výsevem
Nejprve se pusťte do úklidu skleníku. V zimě je krátký den a málo slunečního svitu. Proto umyjte okna, aby k rostlinám proudilo co nejvíc světla.
Záhony ve skleníku zbavte rostlinných zbytků z ukončené sezóny a zlehka zryjte.
Pokud ještě neproběhlo podzimní hnojení, vpravte do půdy vyzrálý kompost a organické hnojivo. Vrátíte tím půdě odčerpané živiny.
Jak zajistit funkční ohřev? Do půdy zapracujte vrstvu nevyzrálého kompostu a na něj nasypte zhruba 20 cm zeminy, aby vám nehotový kompost přemírou živin nespálil budoucí křehounké rostliny. Nevyzrálý a dosud pracující kompost umí zahřát sám sebe a teplo z rozkladu organické hmoty se uvolňuje do okolí až po dobu tří týdnů.
Připravené záhony se zarytým kompostem nebo hnojivem zalijte odstátou vodou s probiotiky pro rostliny. Užitečné bakterie nově získané živiny naporcují na sousta, která jsou pro rostliny vstřebatelná i tím nejmenším kořínkem. Semínka a rostliny také ochrání před útoky patogenů.
Odolné zimní odrůdy, základ úspěchu
Nízké teploty a krátký den nejsou zrovna ideální životní podmínky pro většinu rostlin. Přesto je dost skromných otužilců, kteří na pozvánku do zimního skleníku rádi kývnou. Patří mezi ně:
- kořenová zelenina – ozimé odrůdy mrkve a petržele (kořenové i naťové)
- kapusta – hlávková, růžičková i kadeřávek
- cibuloviny – ozimé odrůdy cibule i česneku, šalotka
- hrách – na podzim nebo začátku zimy zasadíte, na jaře sklízíte sladké lusky (odrůda Meteor)
- fazole – mezi ověřené přezimující odrůdy patří Aquadulce Claudia a Super Aquadulce
- listová zelenina – špenát, zimní salát Arctic a polníček
Zimní péče o rostliny ve skleníku
Oproti letní sezóně nebude potřeba běhat do skleníku každý den s plnou konví vody. To ale neznamená, že můžete zálivku vypustit úplně. Držte se pravidla: přiměřeně zalévat, pokud nemrzne.
Voda by měla mít stejnou teplotu jako půda. Nejlépe je mít v rohu skleníku průběžně doplňovanou konev. Těsně před zaléváním do ní přidáme víčko probiotik pro rostliny. V půdě nasycené kompostem nebo sypkým organickým hnojivem budou jako doma. Rostliny mohou mít vlivem chladu nebo výkyvů teplot sníženou imunitu, kterou jim užitečné bakterie pomohou zvýšit. Navíc ochrání malé křehké rostlinky před patogeny číhajícími v půdě.
Sklízíme skleníkovou listovku
Listy špenátu nebo polníčku už jsou tak akorát ke sklizni? Výborně, hurá pro úrodu! V zimě má sklizeň listové zeleniny jen dvě podmínky:
1. Sklízíme během dnů, kdy je teplota nad nulou.
2. Utrháváme jednotlivé listy od těch největších. Zbytek necháváme postupně dorůst. Rostliny se v zimě hůř regenerují a při nešetrné sklizni nám mohou jediným ponechaným lístečkem zamávat naposled.
Zahříváme skleník
Co když venku řádí mrazy? Neztrácejte hlavu, skleník můžete kromě kompostu prohřát i jinými způsoby:
Jako rychlé řešení pomohou obyčejné svíčky. Aby vzniklé teplo neunikalo hned nahoru, můžeme je částečně zastínit třeba obrácenými květináči.
Pokud přes den svítí do skleníku slunce, akumulují teplo ve skleníku vložené cihly a kameny. Teplo okolo sebe potom vyzařují v mrazivých nocích.
Severní stranu skleníku izolujeme bublinkovou fólií. Hodí se i na přepažení jednotlivých tepelných zón ve skleníku. S fólií můžeme také přímo na záhonu ve skleníku vytvořit malé pařeniště pro nejohroženější rostlinky.
Místo pro okrasné rostliny
Do skleníku můžete na zimu ubytovat také květináče s odolnými okrasnými rostlinami – ať už jsou to trvalky, dřeviny nebo cibuloviny. Zazimovat sem můžete oleandry, fuchsie a muškáty.
Nevíte, jak připravit skleník na jaro? Přečtěte si článek Příprava skleníku na novou sezónu nebo Výsadba zeleniny v dubnu: S čím do skleníku a co patří na záhon?
Text: Adéla Steinová ve spolupráci s Weiki
Článek byl zobrazen 4675 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstování vinné révy na zahrádce
Vinnou révu na zahrádce většinou nepěstujeme za účelem výroby vlastního vína, ale k přímé konzumaci hroznů. Při výběru vhodné odrůdy je nejdůležitější zohlednit tuzemské klima a podmínky k pěstování, které máte na vaší zahradě. Ideální jsou odrůdy zdravé a mrazuvzdorné, s chutnými aromatickými hrozny.

Přesazování a vysazování balkónovek
Ať už máte velkou zahradu, terasu nebo jen malý balkón, který si chcete osadit kvetoucími rostlinami, úspěch při přesazování a pěstování balkónovek závísí na vhodně zvoleném substrátu a několika základních pravidlech, která byste měli při přesazování respektovat.

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.

Pokojové rostliny VII. – Difenbachie neboli Mramornatka
Jednou z nejznámějších pokojových rostlin pěstovaných u nás je difenbachie neboli mramornatka. Rostlina s velkými zelenými oválnými listy obarvenými bílou nebo žlutou kresbou, je sice poměrně nenáročná, ovšem prudce jedovatá.

Jak postupovat při pěstování rododendronů?
Bez nadsázky můžeme říci, že rododendrony jsou nejvýraznějšími jarními dřevinami. Jsou oblíbené zejména pro velké květy, které se na keři objevují na jaře, ale i pro barevnou škálu, kterou nabízejí. Typickými barvami jsou červené a růžové odstíny. Vzrůstem jsou velmi variabilní, od nejmenších druhů vhodných do skalky až po solitérní a skupinové výsadby.

Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.

Budujeme skalku
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.

Zahrada plná kapek
Tak jako my jsme v letních deštivých dnech smutní, ale náš trávník se zelená radostí, tak v horkých a slunečných dnech jsme plni optimismu a trávník volá po vláze.