Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
23.04.2021
Bazalka je v létě nejvíce používanou bylinkou. Těstoviny, pizza a rajčata jsou nerozlučnou trojicí, kterou si bez bazalkového pesta téměř nelze představit. V čem tkví kouzlo, výrazná chuť a aróma bazalky?
Bazalka je významnou rostlinou pěstovanou v mnoha zemích Evropy a severní Afriky. K nám se ze Středomoří rozšířila přibližně v 12. století jako kořeninová a léčivá rostlina, pěstovaná hlavně v klášterních zahradách. Pojmenování bazalky pochází z řeckého slova "basilikon" – královský. Bazalkou ji však pojmenovala byzantská kněžna, podle bájného netvora, který připomínal baziliška, jehož přelstila mazaná lasička tak, že sílu a odvahu získala z bylinky routy. Proto routu a bazalku není dobré sázet společně, neboť se od té doby nesnášejí.
Kolik bazalek znáte?
Možná ani netušíte, že odrůdy bazalky se výrazně liší nejen vzhledem, ale i chutí, vůní a složením silic. Každá z nich je proto vhodná k různým účelům, od okrasné rostliny až po použití v kuchyni.
Bazalka je jednoletá léčivá, kořeninová a aromatická rostlina, z níž se k dochucování jídel používají čerstvé, či sušené listy. Svěží kvetoucí nať bazalky pravé obsahuje karoteny, třísloviny, saponiny, flavonoidy, glykosidy, kyselinu rozmarýnovou. Čerstvé listy obsahují vitamín C, beta-karoten a vápník. Všechny tyto látky působí jako silné antioxidanty a jsou nezbytné jako prevence proti vzniku nádorových onemocnění. Hlavní účinnou látkou bazalky pravé je však silice, která je ve všech částech natě kromě spodních částí stonků.
Odrůdový sortiment bazalek je poměrně široký a zejména laická veřejnost se v nich nevyzná. Proto vám nabízíme jejich podrobný výčet.
Bazalka pravá – Ocimum basilicum
Nazývaná též jako thajská bazalka, je rostlina s kompaktním růstem, vhodná i do nádob a okenních truhlíků. Zelené listy výrazně kontrastují s purpurovými květy a stonky. Pro vytvoření bohatě olistěné a rozvětvené rostliny je vhodné zaštipovat kvetoucí výhony. Čerstvou nať můžeme sbírat po celé vegetační období. Čerstvé listy používáme k okořenění polévek a salátů. Pro uchování původní chutě a vůně skladujeme zmrazené nebo naložené v olivovém oleji.
• Purple opaal je růžově kvetoucí bazalka, listy jsou jemně bublinaté a mají tmavě purpurovou barvu. Používá se k ochucení rýžových pokrmů, pro svoji barvu je oblíbenou součástí bylinkových octů.
• Lettuce Leaf je odrůda takzvané salátové bazalky. Na první pohled ji poznáte, má výrazně velké listy. Hojně se používá v italské kuchyni, k dochucování masa, luštěnin. Čaj je vhodný při zažívacích potížích a migréně. Po zaštípnutí dobře rozvětvuje a dorůstá do výšky 40- 50 cm.
Odrůdy se silně kořeněnou vůní
Odrůda Cinamonette patří do skupiny skořicových bazalek, s typickou vůní skořice a anýzu. Má olivově zelené listy, purpurové stonky a narůžovělé květy. Čerstvé listy se používají k dochucování salátů a polévek.
• Sacred Basil (O. tenuiflorum syn. O. sanctum), je dostupná se zelenými, tak s fialovými listy, má jemnou kořeněnou vůni a ve velkém se pěstuje v Indii okolí chrámů a v zahradách.
• Anise Basil prodávaná i jako Licorice Basil má sladkou anýzovou vůni, lesklé zelené listy a okrasné levandulové květy. Bylo vyšlechtěno i několik velmi aromatických kultivarů, například Queenette a Siam Queen s výraznou anýzovou vůní.
Odrůdy s citrusovou příchutí
Nejznámější je bazalka citronová (O. americanum), Odrůdy Lesbos nebo Greek Column mají silnou kořeněnou, květinovou a citrónovou vůni. Podobná australská odrůda, známá jako Greek nebo Aussie Sweetie, byla původně dovezena z Řecka. Odrůda bazalky citrónové Lime má svěží limetkovou a sladkou bazalkovou vůni.
Po kuchyňské využití jsou nejvíce aromatické hybridní odrůdy O.x citriodorum - Sweet Dani a Mrs. Burn's Lemon. Jsou velmi žádané pro výrazné citrónové aroma.
Bazalka jako okrasná letnička
Odrůdy se zbarvenými listy: se hojně využívají jako okrasné rostlinky a současně také v kuchyni. Patří sem Red Rubin a Purple Ruffles s kudrnatými listy. Odrůda Purple Ruffles má tmavě purpurové, velmi lesklé listy se zubatým okrajem. Kvete růžovými květy. Kromě obvyklého použití jsou čerstvé listy výborné na zdobení pokrmů. Red Rubin je odrůda rovněž červenolistá a vyniká tradiční vůní i aroma, ale především krásnými květy podobnými levanduli.
Stručně o pěstování bazalky
Původ rostliny poukazuje na její vysoké požadavky na teplé stanoviště s přiměřenou vlhkostí vzduchu. Má ráda teplo, výživnou půdu a slunce, proto ji většinou předpěstujeme. Seje se v druhé polovině dubna a začátkem května, drobná semínka jen velmi lehce zasypeme zeminou. Bazalka klíčí za 8 - 14 dní, a do volné půdy či nádob se přesazuje až po patnáctém květnu. Na záhon se doporučuje spon 20 x 40 cm. Pěstování bazalky se s úspěchem využívá v kombinaci s jiným kořením, nebo letničkami. Vysazuje se k rajčatům a okurkám, protože podporuje jejich správný vývoj a posiluje odolnost proti chorobám a škůdcům. Pravidelným zaštipováním květů se docílí bohatého větvení a zároveň si bazalka déle zachová své aroma. Vegetační období bazalky trvá přibližně 180 dní. Bazalka je náchylná na fuzariózy, proto je důležitá zálivka v ranních hodinách, aby do večera rostlina oschla. Bazalka trpí také na virové choroby a velmi často ji napadají mšice.
Autor: Irena Forejtová
Foto: fotogalerie derkleinegarten.de a autorka
Další články z rubriky Zahrada
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Lněné semínko posílí imunitní systém a zlepší zažívání
Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Účinné domácí recepty proti nachlazení
Kopřiva – plevel s léčivými účinky
Článek byl zobrazen 24931 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Stavíme opěrné stěny a palisády
Teplé skoro jarní počasí láká k drobným úpravám okolo domu i na zahradě. Nabízíme vám jednoduchou technologii na rychlou stavbu opěrné stěny libovolného tvaru z betonových prefabrikátů, jimiž lze zabezpečit sesouvající se terén a zároveň vytvořit efektní kvetoucí stěny.
Rostliny a zahrada v zimě
Zima je pro většinu rostlin pěstovaných v bytech kritickým obdobím, je tedy třeba vědět, jak o ně správně pečovat a co vše můžeme udělat proto, aby nám neuhynuly. Také je třeba začít myslet na zahradu, i když ještě leží pod vrstvou sněhu. I v měsících jako je leden a únor tak správný zahrádkář nezahálí, protože kdo je připraven, není zaskočen.
Podzimní úklid listí
Všem majitelům zahrad nastávají krušné časy. Čeká je měsíc zahradního úklidu a hlavně boje se záplavou listí. Možností, jak se s problémem zahrady plné listí vypořádat, je hned několik. Některé jsou pracné a zdlouhavé, jiné už méně.
Jehličnany v nádobách
Existuje dostatek možností, jak pozvat přírodu do naších obydlí a nabídnout jí třeba hezké místo na terase, vedle přístupových dveří do rodinného domu, či na balkóně nad rušnou ulicí v centru velkoměsta.
Vysavače a foukače listí
Úklid listí je jednou z nepříjemných povinností každého majitele zahrady. Nicméně listí je skvělé jako nastýlka k choulostivým rostlinám a keřům, aby je nespálil mráz, ale také výborná přísada do kompostu. Nutné je jen dbát na to, aby listí, které přidáváte do kompostu, nebylo ze stromů, jež jsou napadené škůdci, a nebylo chemicky ošetřeno.
Nejoblíbenější jehličnany do menších zahrad
V prostorné zahradě si můžeme dovolit jehličnany téměř jakéhokoliv vzrůstu, ale jak si poradit s výsadbou v malé zahradě? Pro pozemek s menší výměrou nebo předzahrádku najdeme bohatý sortiment nízkých či poléhavých druhů jehličnanů.
Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku
Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?
Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?