Jak funguje automatické zavlažování zahrady?
12.11.2020
Automatické zavlažování je často opředeno řadou mýtů a zažitých představ, které se nemusejí zakládat na pravdě. Jak je to tedy doopravdy s cenou, spotřebou vody, náročností na údržbu apod.?
Dříve se automatická závlaha objevovala opravdu pouze v zahradách luxusních vil a většina z nás jí znala spíše z amerických filmů. Časy se však změnily, ceny zavlažovacích systémů se neustále snižují a automatické závlahy se staly mnohem dostupnější. Např. na zahradu o ploše 200 m2 můžete počítat s cenou přibližně od 40 000 Kč.
Závlahový systém od odborníků šetří váš čas i peníze. Zavlažování už nebude starostí.
Proč si automatický zavlažovací systém pořizovat a jaké jsou jeho hlavní přínosy?
Prvním a hlavním přínosem automatické závlahy je pohodlí a úspora času. I když, ne všichni chtějí svěřit péči o svoji zahradu počítači. „Existují dvě skupiny zákazníků. První z nich ruční zavlažování baví, naopak druhá se o zahradu nechce starat téměř vůbec. I když zákazníky zalévání baví, je to časově náročnější a nákladnější, proto si zřizují závlahový systém, aby mohli odjet na dovolenou, nebo ho zapnout, když se jim zalévat nechce,“ říká specialista na závlahové systémy Tomáš Lelek ze společnosti Irriga.
Nejpoužívanějším typem zavlažování jsou výsuvné postřikovače.
Další výhodou automatické závlahy, která zpravidla probíhá v noci, je úspora vody. Možná si právě teď říkáte, proč by mělo být automatické zavlažování úspornější než ruční závlaha, když je přece jedno, jestli vodu na trávník stříká sprinkler nebo člověk s hadicí? „Lidé zavlažují zahradu spíše večer, kdy je po parném dni ještě rozpálená. Až 40 % vody se může odpařit a není trávníkem vstřebáno. Inteligentní systém dokáže uspořit až 60 % vody,“ dodává Tomáš Lelek. Vodu pro zavlažování je navíc možné čerpat z nádrže na dešťovou vodu, čímž se náklady na vodu ještě výrazněji sníží. Již od roku 2017 je přitom v běhu dotační titul Dešťovka, v rámci kterého je možné žádat o dotace na zařízení spojená s využitím dešťové vody.
Velmi pohodlné je také ovládání automatických zavlažovacích systémů pomocí chytrých telefonů, tabletů nebo PC. A samozřejmě také zavlažovací systém může být součástí tzv. chytré domácnosti.
Důkladně promyšleným projektem lze zavlažovat libovolně velké plochy.
Jak plánovat zavlažovací systém a jak jej udržovat?
Před samotnou instalací zavlažování je velmi důležité vše na zahradě důkladně naplánovat – kde bude trávník, kde bude výsadba, okrasné nebo zeleninové záhony, dětské hřiště, posezení apod. Ideálně po poradě s odborníkem. Tomáš Lelek k tomu dodává zkušenosti z praxe: „Mnozí zákazníci chtějí zavlažovací systém co nejrychleji a často si ani nerozmyslí, co všechno by na zahradě chtěli mít a jak to rozmístit. Všem proto doporučujeme, aby se obrátili na ověřenou specializovanou firmu, která za rozumné peníze odvede profesionální práci tak, aby jim systém fungoval dlouhá léta.“ Zavlažovací systém také nemusí být instalován všude. Jsou místa, která není potřeba zavlažovat, např. proto, že je tam dostatek vlhkosti i bez závlahy. Ale na to všechno by měl odpovědět odborník. V některých místech je vhodné vytvořit rezervu, kdyby se situace změnila.
Abyste předešli problémům, vyplatí se svěřit do rukou odborníků. IRRIGA realizovala přes 700 projektů včetně závlah zámeckého areálu Kuks.
Zavlažovací systém není bezúdržbový. Na jaře potřeba systém zprovoznit a před zimou zazimovat. „Na servis náš zákazník myslet nemusí - pravidelné servisní úkony, mezi něž patří jarní zprovoznění systému či jeho zazimování před příchodem mrazů, zajišťujeme,“ říká Tomáš Lelek.
Zavlažovací systém je technické zařízení, které se může, stejně jako cokoliv jiného, čas od času porouchat. „Daleko častější jsou případy, kdy si zákazník systém poškodí sám, například vertikutací, kdy usekne trysku nebo poškodí potrubí,“ podotýká Tomáš Lelek. Nejčastějším servisním zásahem je ucpaný filtr, který zvládne opravit i zákazník. Pokud máte však nainstalovaný inteligentní systém, tak servisní firma ví, že je téměř ucpaný filtr dokonce dříve, než to zjistíte vy.
Tomáš Lelek je odborník na zavlažovací systémy, kterými se zabývá již od roku 1996. Realizoval více než 1000 projektů závlah a je vedoucím pracovníkem autorizované společnosti IRRIGA s.r.o.
Přečtěte si také článek Jak funguje chytré řízení závlahy na zahradě?
Další informace najdete na stránkách www.irriga.cz nebo na www.az-shop.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 8302 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Palisády ze dřeva i betonu
Dát najevo ostatním, odkud až kam sahá můj majetek, je člověku dáno od již od pohanských dob. Kůly zaražené do země těsně vedle sebe byly vůbec prvním plotem na světě, který obyvatele příbytku chránil před nepřátelskými vpády. Od té doby se datuje vznik palisád jen s tím rozdílem, že se již nepoužívají k obraně, ale jako okrasný stavební prvek.
Užijte si léto na dokonalé terase s nejnovější dlažbou BEST
Léto a příjemné chvilky strávené v zahradě se jistě neobejdou bez terasy, bez místa pro klidné posezení s přáteli a rodinou. Nabízí se mnoho materiálů, které lze na realizaci terasy použít. Nejpraktičtější však stále zůstává betonová dlažba. Výhodou je nejen široký výběr, ale především snadná realizace a téměř bezúdržbové užívání.
Vánoční hvězda - Stars for Europe 2009
Poinsettie – jinak všem dobře známá vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším rostlinám v květináči, která je nejen v našich končinách pokládána za téměř kultovní vánoční rostlinu. To však nebývalo odnepaměti. Pro komerční účely se začala poinsettie pěstovat například v Německu až v roce 1950.
Na pořízení nové terasy ještě zdaleka není pozdě. Spolehněte se na odborníky
Letošní jaro nám pěkně zalilo zahrádku, ale co se týče vysedávání na terase, zatím to není žádná sláva. Na druhou stranu, ti z nás, kteří o stavbě terasy zatím jen uvažují, mají pořád ještě dost času vybrat si tu správnou. V případě pořízení kvalitní terasy z kompozitního dřeva platí více než jindy, že se nevyplatí dělat ukvapená rozhodnutí.
Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.
Pěstování rostlin ve vodě
Proč je hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější? Odpadá riziko alergií na plísně, není třeba je každý rok přesazovat, přesazování je snazší a nenadělá se při něm tolik nepořádku a hlavně hydroponie nevyžadují téměř žádnou námahu.
Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.
Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.