Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
11.03.2014
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Abyste mohli pěstovat doma rostlinky, nepotřebujete ani velký květináč, ani hlínu a už vůbec se nemusíte starat o jejich pravidelné zalévání. Plantarium je zajímavým způsobem minipěstování, do kterého se může pustit opravdu každý a bez jakýchkoliv předchozích zkušeností. Pokud tedy také pravidelně zapomínáte zalévat květiny, nedaří se vám ze semínka nic vypěstovat, nebo se vám zkrátka jen nechce starat o zahradu, může být pro vás plantarium řešením, jak si přinést domů trochu zeleně. Minipěstování je naučnou zábavou, které podlehnout jak dospělí, tak i děti.
Minizahrádku si s použitím vhodné skleněné nádoby a např. mechu můžete vytvořit sami. Foto: BeeSting, Fler.cz
Co je plantarium a z čeho se skládá?
Plantarium je zajímavou novinkou v oblasti pěstování rostlin. Nemusíte si připravovat místo na truhlíky či květináče, abyste se mohli pustit do zahradničení. Rostlina se pěstuje v nádobě či lahvičce, která je velmi nenáročná na prostor a vejde se na každý stůl či okno. Semínka rostou ve speciálním barevném gelu, který vyvinuli vědci v NASA. Jde o netoxické výživné prostředí, v němž semena snadno naklíčí a poté vyrostou v rostlinu. Gel, který je k dostání v různých barvách, jako je zelená, žlutá či načervenalá, rostlinám nahrazuje běžnou půdu. Původně byl tento gel vynalezen proto, aby mohli astronauté ve vesmíru pozorovat, jak příroda pracuje na oběžné dráze. Gel má totiž specifické vlastnosti, díky kterým vydrží i extrémní přetížení, ke kterému dochází při startu kosmických lodí.
Plantarium může být i estetickým doplňkem interiéru. Vázu naplněnou gelem s klíčícími semeny a rostoucími rostlinkami položíte, kam se vám to nejvíce hodí, a můžete sledovat, jak se její obsah každý den mění. Plantarium se prodává jako set, v němž je obsaženo vše, co k takovému minipěstování potřebujete.
Foto: Globus America
Plantarium je tvořeno:
- skleněnou či plastovou nádobou
- sadou na přípravu gelu
- semínky
- dřívkem pro manipulaci se semínky
Jak se pěstuje v plantariu?
Existují plantaria, v nichž se pěstuje pouze jeden druh rostliny, ale také taková, ve kterých je možné pěstovat i více druhů rostlin. A co vše můžeme pěstovat? Záleží jen na nás, zda si chceme vypěstovat v plantariu rajčata, různé bylinky (tymián, petržel, bazalka), slunečnici, rukolu, macešky, sedmikrásky, kukuřici, nebo třeba jen čtyřlístky pro radost.
Semena, která do gelu zasadíte, po nějakém čase vzklíčí a následně vyrostou. Je zajímavé sledovat, co se se semeny děje – když jsou zasazeny v gelu, vidíme jim až na kořeny a pozorovat můžeme všechno to, co je normálně skryto pod hlínou. Každý den je možné sledovat, jak se prodlužují kořeny a zvětšují lístky. Jakmile rostliny dosáhnou až po víko pěstební nádoby, je třeba ji otevřít a rostlinku pomocí malé špachtličky i s gelem vyjmout. Vypěstovanou rostlinu pak můžeme přesadit do květináče se zeminou, nebo na zahradu. Musíme však z jejích kořenů důkladně odstranit všechen gel. Květináč dáme na dobře prosluněné místo a dále již pěstujeme běžným způsobem. Rostlina nakonec dosáhne běžné velikosti.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Pěstování masožravých rostlin v bytě
Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Interiérové květináče pro samozávlahu i okrasu
Článek byl zobrazen 22935 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Co je pro jednoho člověka exotikou, druhý považuje za obyčejné křoví, které u nás roste kdekoli v parku. Omyl, vážení. Všechny stromy a keře u nás nerostou odjakživa, protože spoustu cizokrajných dřevin přivezli zámečtí zahradníci do parků šlechtických sídel.

Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.

Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.

Kompost, kompostování a ekozahrádka
Kompostování je v podstatě ekologické zpracování biologického odpadu ze zahrady i kuchyně. Pravda, poněkud časově náročnější, avšak na jeho konci čeká na zahradníka kvalitní humus, který lze použít ke hnojení půdy. Humus totiž obsahuje minerální látky a důležité živiny, dokáže také zvýšit vzdušnost půdy a zabránit propustnosti vody.

Jak a kde fungují komunitní zahrady?
Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.

Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.

Zahrada plná kapek
Tak jako my jsme v letních deštivých dnech smutní, ale náš trávník se zelená radostí, tak v horkých a slunečných dnech jsme plni optimismu a trávník volá po vláze.

Nejpopulárnější skalničky našich zahrad
Skalničky nebo také alpínky jsou rostliny původem z horských oblastí. Z vyšších poloh se postupně dostaly i k nám do nížin. Pojďme se společně podívat, které z nich nejčastěji potkáváme na domácích skalkách.