Střecha oděná do zeleně
19.09.2009
Střecha osázená zelení má lepší tepelněizolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha. Navíc, kvalitní materiály zaručují minimální životnost střechy minimálně padesát let. Její největší předností není jen estetická stránka, ale zeleň na střeše přináší ještě mnoho dalších výhod.
Znovuobjevená tradice
Vegetační střechy dodnes zůstaly dokladem vysoké technické úrovně starých kultur. Nejznámější střešní zahradou jsou legendární visuté zahrady královny Semiramis v Babylonu, postavené v šestém století před naším letopočtem. Bohužel, z monumentálních teras umístěných na masivních obloukových klenbách v nevídané výšce třiadvaceti metrů již dnes nic nezbylo.
Zelené střechy se ale běžně používaly i v antice. V Římě byly střechy pokryté vegetací téměř samozřejmou součástí většiny patricijských domů a paláců. V polovině 11. stol. se zelené střechy rozšířily v Itálii, Francii a dalších evropských zemích a dlouhou tradici mají zejména ve Skandinávii, ale také v Kanadě a na Islandu, rovněž v Guatemale a Tanzanii, a to hlavně pro vysokou tepelněizolační schopnost. V Čechách se na střechách objevila první vegetace až v polovině 19. století.
Proč mít osázenou střechu?
Vegetace na střeše je především přínosem pro ekologii. Zeleň pomáhá regulovat vlhkost vzduchu, absorbuje prach, váže CO2 a podporuje zachycování dešťové vody. Ozelenění pláště zvyšuje odolnost hydroizolační vrstvy střechy, neboť ta je nízkou vegetací lépe chráněna před UV zářením, srážkami a extrémními výkyvy teplot. Výsledkem je snížení energetických nákladů a kromě toho, měkká vegetační vrstva absorbuje hluk, což je výhodné zejména v zahuštěné městské zástavbě.
Parametry pro různé typy střech se téměř neliší
K položení zeleného koberce jsou vhodné ploché i šikmé střechy. Extenzivní typ se realizuje pokud jde o nepochozí střechu, která není určena k pobytu lidí nebo intenzivní, která je využívána jako střešní zahrada, k oddechu a rekreaci
U sedlových střechách je lepší, když sklon nepřekročí 25 °, ale je možné ozelenit i střechy se sklonem 40°. Ploché střechy by měly mít dvou až tříprocentní spád, proto je nutná odpovídající střešní konstrukce odolávající až půltunové zátěži.
Pořadí vrstev zelené střechy je principiálně stejné. Základem je vyrovnávací a spádová vrstva, následně se pokládá parotěsná, tepelněizolační a hydroizolační vrstva. Vegetační systém se opět skládá z několika vrstev: ochrany proti prorůstání kořenů (geotextilie), drenážní vrstvy, hydroakumulační vrstvy z nasákavého materiálu a filtrační vrstvy, například z netkané polypropylenové textilie). A konečně, na závěr se pokládají prefabrikované rohože, které se plní zeminou a osazují rostlinami nízkého vzrůstu, které nevyžadují žádnou další péči ani zálivku a samovolně se rozrůstají.
Realizace střešního pláště osázeného vegetací není v žádném případě jednoduchou záležitostí. Je však již dostatek firem, které se touto činností zabývají a tak nezbývá než vám popřát šťastnou ruku při jejím výběru.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Inmagine.com
Článek byl zobrazen 11841 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Hmyz, slimáci a jiní nepřátelé na zahradě
Pokud máte kolem domu zahradu a rok co rok se lopotíte s okrasnými rostlinami a pěstováním zeleniny i ovoce, pak docela jistě velmi dobře znáte také neúnavný souboj s hmyzem, který vaší práci s chutí a rád maří.
Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Miniaturní jehličnany
Možná vlastníme větší kus zahrady, ale láká nás mít něco neobvyklého nebo máme jen terasu nebo balkon, kde není místa nazbyt. Existuje celá řada pomalu rostoucích a zakrslých dřevin, které se hodí a vejdou téměř všude, do miniaturních zahrádek a nádob.
Turkestánský brest - nejrychleji rostoucí živý plot
Pokud hledáte rychle rostoucí dřevinu vhodnou pro živý plot, pak je Turkestánský brest neboli Sibiřský jilm ideální volbou. Daří se mu dobře i v našich klimatických podmínkách, je odolný a nenáročný na pěstování.
Pěstování a využití aloe vera neboli aloe pravé
Za ideální pokojové rostliny je možné považovat takové, které nejenže hezky vypadají, ale nemusíte se o ně příliš starat a navíc mohou být ještě k užitku. A právě taková je aloe, jejíž listy mohou být ozdobou interiéru, má léčivé účinky a může být vhodnou přísadou do nápojů.
Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.
Užívejte si léta na zastřešené terase
Prázdniny sice skončily, ale léto stále láká k přesunu na terasu. Ta je pro mnohé oázou klidu, která může sloužit k odpočinku, grilování nebo popíjení ranní kávy na čerstvém vzduchu. Pokud chcete na terase trávit maximum volného, ale i pracovního času bez ohledu na počasí, doporučujeme ji vhodně zastřešit.