Vánoční hvězda - Stars for Europe 2009
22.11.2009
Poinsettie – jinak všem dobře známá vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším rostlinám v květináči, která je nejen v našich končinách pokládána za téměř kultovní vánoční rostlinu. To však nebývalo odnepaměti. Pro komerční účely se začala poinsettie pěstovat například v Německu až v roce 1950.
Ve vánočním čase hraje poinsettie hlavní roli v mnoha domácnostech. Často stačí jednoduchá dekorace a rázem máme změnu, díky níž vznikne nový vzhled a jiná atmosféra domova. Poinsettie svou rozmanitostí barev a tvarů přímo vybízí k vytvoření aranžmá, která vyhovují různorodému vkusu a prostředí. Vánoční dekorace může být uměleckým kouskem a zajímavě umístěnou rostlinkou můžeme překvapit nejen rodinu a přátele, ale taky sami sebe. Fantazii a hravosti ve vytváření netradičních aranžmá vánoční hvězdy se meze nekladou.
Původ kultovní rostliny
Málokdo asi ví, že předchůdci této rostliny pocházejí ze subtropických lesů v Mexiku. Stále tam rostou jako divoké křoví a mnohdy dosahují velikosti až čtyř metrů. Poprvé si svoji cestu do Evropy poinsettie prosadily v roce 1804. Při svých průzkumných cestách po Americe je objevil přírodovědec Alexander Freiherr von Humboldt. Rostlinu přivezl do Německa a v roce 1833 jí botanik Carl Ludwig Willdenow přiřadil latinský název, který v překladu znamená – nejkrásnější mezi Euphorbiemi.
O rozšíření poinsettie do Spojených států amerických se postaral velvyslanec Spojených států v Mexiku Joel Poinsett. A tak zajímavé rostlině dal v USA v roce 1836 jméno právě tento zapálený milovník květin. Každoročně je na upomínku Joela Poinsetta 12. prosinec oslavován jako Den poinsettie a pěknou rostlinkou v květináči se v tento den Američané vzájemně obdarovávají.
Jako vánoční rostlina se poinsettie dostala na vrchol své slávy na počátku dvacátého století. Svou výraznou červenou barvu získávají divoce rostoucí poinsettie právě ve vánočním čase. Toho si všiml německý přistěhovalec Paul Ecke, který tento úkaz pozoroval poblíž své farmy v Kalifornii. Pak už nebylo daleko k nápadu tuto nádherně zbarvenou rostlinu pěstovat profesionálně a prodávat v květináčích ve vánočním čase.
Ve snažení svého otce pokračoval i syn Paul junior, který poinsettie začal prodávat v období vánočních nákupů na Sunset a Hollywod bulváru. Jistě ne náhodou se právě Hollywood stal místem mimořádného úspěchu a vzestupu oblíbenosti této rostliny – zrodila se nová star – vánoční hvězda. Rudě zbarvené listy vánoční hvězdy určitě rádi uvítáme v předvánočním čase i ve svých domovech.
Mnoho tváří jedné rostliny
V zimním období je tato kvetoucí rostlina k dispozici v mnoha odstínech, velikostech i tvarech a stále je pěstována a kultivována v nových variantách. V posledních letech se změnilo nejen zabarvení listů, ale také se výhonky nových typů tak snadno nelámou a rostliny jsou tolerantnější k výkyvům teplot. Temně zelené listy vzbuzují dojem, že rostlina je silnější a trvalejší. Dnes už poinsettie mají listy nejen v běžném tvaru, ale mohou být také s vroubkovanými, ostrými případně zkadeřenými listy připomínající dub.
Zatímco lístky tvořící květ divoce rostoucích poinsettií jsou výhradně červené, vánoční hvězdy pěstované v květináčích už jsou k dostání v mnoha zajímavých odstínech počínaje červenou, oranžovou, meruňkovou nebo bordó, přes bílou, fialovou a pastelově růžovou až po citrónově žluté nebo skořicové zabarvení.
V oblíbenosti však stále vede klasická poinsettie s červenými květy a zelenými listy. Druhým nejpopulárnějším druhem je například „Polární medvěd“, který vypadá docela klasicky a elegantně. Přesto jsou stále kultivovány nové druhy poinsettií. Přibližně sedm týdnů před vánočním prodejem začíná období „zatemňování“ rostliny a černé plastové kryty pomáhají urychlit tvoření květů. Díky tomu se obdivovatelé vánoční hvězdy mohou těšit na první vybarvené květy již v listopadu.
Jak je to s jedem?
Zvláště ve vánočním čase občas probleskují médii zprávy, které upozorňují na jedovatost poinsettií. Vycházejí z faktu, že všechny rostliny z této čeledi obsahují šťávu, která je označována za jedovatou. Jde o látku, které dráždí kůži a sliznice. Pokud jsou požity, mohou se objevit příznaky otravy. Ve volné přírodě mají za cíl ochránit rostlinu před býložravci.
Poinsettie prodávané v obchodech však žádné stopy této substance neobsahují. Kultivované formy poinsettie nejsou pro lidi hrozbou, což ukázala analýza provedená americkým toxikologickým centrem. Stejně jako všechny ostatní okrasné domácí rostliny však samozřejmě nejsou vhodné ke konzumaci. Na určité látky poinsettie, však daleko citlivěji reagují zvířata. Proto je třeba své domácí mazlíčky ohlídat a zařídit, aby nemohli květiny okusovat.
Aby vánoční hvězda vydržela
Pokud je nejprodávanější domácí rostlinka v sezóně Vánoc pěstovaná špatně, rychle začne ztrácet listy. Péče o ni je snazší, než by se mohlo zdát. Největším nepřítelem poinsettie je chlad a průvan. Není se co divit, v zemi svého původu se s takovými faktory nesetkala.
Poinsettie ocení světlé místo bez přímého slunce a teploty mezi 15 a 22 °C. Poinsettie mají rády, když jsou pravidelně a opatrně zalévány vlažnou vodou. Nadměrná případně váznoucí zálivka nebývá bez následků. Listy záhy zežloutnou a opadají a v nejhorším případě rostlinka zahyne. V průběhu květu nepotřebují poinsettie hnojivo. Postačuje jednou za měsíc přidat do zálivky běžný živný roztok.
Před nákupem poinsettie je třeba taky zkontrolovat, je-li kořenový obal dostatečně vlhký. Rostliny, které jsou v prodeji ve vchodových obchodních zónách či přímo venku mají malou šanci na zachování krásného olistění. Rostlina musí být také ochráněna před nepříznivým počasím i během transportu domů. Doporučuje se dobře ji zabalit do papíru a donést domů co nejdříve.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: http://www.dbm.cz
Článek byl zobrazen 14715 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku
Snažíte se vašemu trávníků věnovat veškerou péči, ale přesto je tráva nažloutlá, zplihlá a po bujném zeleném pažitu ani památky? Možná jste po zimě vynechali několik základních úkonů, které jsou půvab trávníku nezbytné. Jak tedy trávníku navrátit život? Důležitá je vertikutace, okysličování a přísun živin.

Jak vybrat ten správný gril pro zdravější grilování?
Přestože je grilování velmi oblíbená aktivita a kulinářská úprava, nemusí být grilované pokrmy ty nejzdravější. Problémem je odkapávající omastek a šťáva z masa. Některé grily ovšem mají tento problém vyřešen a proto je grilování na nich zdravější.

Jarní péče o trávník - na co byste neměli zapomenout?
S koncem zimního období je nutné začít věnovat náležitou pozornost nejen rostlinám, stromům a keřům v zahradě, ale také samotnému trávníku. Ten vyžaduje před nadcházející sezónou vaši pozornost. Jak postupovat a jako péči mu dopřát?

Automatické zavlažovací systémy aneb závlaha trávníku je základ
Je pro vás udržování zahrady kolem vašeho domu příliš náročné? Nemáte na to dostatek času, sil ani finančních prostředků? Pak pro vás bude nejlepším řešením automatický zavlažovací systém, který je pomocníkem každého moderního zahradníka. Díky automatické závlaze uspoříte náklady, čas i energii - systém je zcela bezobslužný.

Co dělat, když vysazené stromky nerostou?
Často si pěstitelé zoufají, když vysazené stromky nevyraší. Co teď? Vykopat a znovu zasadit nové? Není třeba, chce to jen neházet flintu do žita a trochu trpělivosti.

Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Podzim se blíží a s ním i poslední práce na zahrádce. Pro ty, kteří dohánějí to, co nestihli na jaře a v létě, máme pár tipů na úpravy od "našich babiček", které by se ještě do prvních mrazíků daly stihnout, případně si je můžete schovat na příští rok.

Grilovací sezóna je tady!
Léto je neodmyslitelně spjato s grilováním. Tato metoda přípravy jídla je velmi stará a stále oblíbená. Vůně grilovaného masa, linoucí se ze zahrádek, je pro mnoho lidí zkrátka neodolatelná. Základem úspěchu je výběr grilu a správná metoda grilování.

Duben na zahradě je měsíc výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
Duben je pro zahrádkáře oblíbený měsíc. Na záhoncích už kvetou cibuloviny a ve skleníku je bedýnka plná semenáčků, které doslova rostou před očima. Je toho ještě hodně, co je potřeba v dubnu na zahradě udělat. Na co byste rozhodně neměli zapomenout?