Vánoční hvězda - Stars for Europe 2009
22.11.2009
Poinsettie – jinak všem dobře známá vánoční hvězda patří k nejoblíbenějším rostlinám v květináči, která je nejen v našich končinách pokládána za téměř kultovní vánoční rostlinu. To však nebývalo odnepaměti. Pro komerční účely se začala poinsettie pěstovat například v Německu až v roce 1950.
Ve vánočním čase hraje poinsettie hlavní roli v mnoha domácnostech. Často stačí jednoduchá dekorace a rázem máme změnu, díky níž vznikne nový vzhled a jiná atmosféra domova. Poinsettie svou rozmanitostí barev a tvarů přímo vybízí k vytvoření aranžmá, která vyhovují různorodému vkusu a prostředí. Vánoční dekorace může být uměleckým kouskem a zajímavě umístěnou rostlinkou můžeme překvapit nejen rodinu a přátele, ale taky sami sebe. Fantazii a hravosti ve vytváření netradičních aranžmá vánoční hvězdy se meze nekladou.
Původ kultovní rostliny
Málokdo asi ví, že předchůdci této rostliny pocházejí ze subtropických lesů v Mexiku. Stále tam rostou jako divoké křoví a mnohdy dosahují velikosti až čtyř metrů. Poprvé si svoji cestu do Evropy poinsettie prosadily v roce 1804. Při svých průzkumných cestách po Americe je objevil přírodovědec Alexander Freiherr von Humboldt. Rostlinu přivezl do Německa a v roce 1833 jí botanik Carl Ludwig Willdenow přiřadil latinský název, který v překladu znamená – nejkrásnější mezi Euphorbiemi.
O rozšíření poinsettie do Spojených států amerických se postaral velvyslanec Spojených států v Mexiku Joel Poinsett. A tak zajímavé rostlině dal v USA v roce 1836 jméno právě tento zapálený milovník květin. Každoročně je na upomínku Joela Poinsetta 12. prosinec oslavován jako Den poinsettie a pěknou rostlinkou v květináči se v tento den Američané vzájemně obdarovávají.
Jako vánoční rostlina se poinsettie dostala na vrchol své slávy na počátku dvacátého století. Svou výraznou červenou barvu získávají divoce rostoucí poinsettie právě ve vánočním čase. Toho si všiml německý přistěhovalec Paul Ecke, který tento úkaz pozoroval poblíž své farmy v Kalifornii. Pak už nebylo daleko k nápadu tuto nádherně zbarvenou rostlinu pěstovat profesionálně a prodávat v květináčích ve vánočním čase.
Ve snažení svého otce pokračoval i syn Paul junior, který poinsettie začal prodávat v období vánočních nákupů na Sunset a Hollywod bulváru. Jistě ne náhodou se právě Hollywood stal místem mimořádného úspěchu a vzestupu oblíbenosti této rostliny – zrodila se nová star – vánoční hvězda. Rudě zbarvené listy vánoční hvězdy určitě rádi uvítáme v předvánočním čase i ve svých domovech.
Mnoho tváří jedné rostliny
V zimním období je tato kvetoucí rostlina k dispozici v mnoha odstínech, velikostech i tvarech a stále je pěstována a kultivována v nových variantách. V posledních letech se změnilo nejen zabarvení listů, ale také se výhonky nových typů tak snadno nelámou a rostliny jsou tolerantnější k výkyvům teplot. Temně zelené listy vzbuzují dojem, že rostlina je silnější a trvalejší. Dnes už poinsettie mají listy nejen v běžném tvaru, ale mohou být také s vroubkovanými, ostrými případně zkadeřenými listy připomínající dub.
Zatímco lístky tvořící květ divoce rostoucích poinsettií jsou výhradně červené, vánoční hvězdy pěstované v květináčích už jsou k dostání v mnoha zajímavých odstínech počínaje červenou, oranžovou, meruňkovou nebo bordó, přes bílou, fialovou a pastelově růžovou až po citrónově žluté nebo skořicové zabarvení.
V oblíbenosti však stále vede klasická poinsettie s červenými květy a zelenými listy. Druhým nejpopulárnějším druhem je například „Polární medvěd“, který vypadá docela klasicky a elegantně. Přesto jsou stále kultivovány nové druhy poinsettií. Přibližně sedm týdnů před vánočním prodejem začíná období „zatemňování“ rostliny a černé plastové kryty pomáhají urychlit tvoření květů. Díky tomu se obdivovatelé vánoční hvězdy mohou těšit na první vybarvené květy již v listopadu.
Jak je to s jedem?
Zvláště ve vánočním čase občas probleskují médii zprávy, které upozorňují na jedovatost poinsettií. Vycházejí z faktu, že všechny rostliny z této čeledi obsahují šťávu, která je označována za jedovatou. Jde o látku, které dráždí kůži a sliznice. Pokud jsou požity, mohou se objevit příznaky otravy. Ve volné přírodě mají za cíl ochránit rostlinu před býložravci.
Poinsettie prodávané v obchodech však žádné stopy této substance neobsahují. Kultivované formy poinsettie nejsou pro lidi hrozbou, což ukázala analýza provedená americkým toxikologickým centrem. Stejně jako všechny ostatní okrasné domácí rostliny však samozřejmě nejsou vhodné ke konzumaci. Na určité látky poinsettie, však daleko citlivěji reagují zvířata. Proto je třeba své domácí mazlíčky ohlídat a zařídit, aby nemohli květiny okusovat.
Aby vánoční hvězda vydržela
Pokud je nejprodávanější domácí rostlinka v sezóně Vánoc pěstovaná špatně, rychle začne ztrácet listy. Péče o ni je snazší, než by se mohlo zdát. Největším nepřítelem poinsettie je chlad a průvan. Není se co divit, v zemi svého původu se s takovými faktory nesetkala.
Poinsettie ocení světlé místo bez přímého slunce a teploty mezi 15 a 22 °C. Poinsettie mají rády, když jsou pravidelně a opatrně zalévány vlažnou vodou. Nadměrná případně váznoucí zálivka nebývá bez následků. Listy záhy zežloutnou a opadají a v nejhorším případě rostlinka zahyne. V průběhu květu nepotřebují poinsettie hnojivo. Postačuje jednou za měsíc přidat do zálivky běžný živný roztok.
Před nákupem poinsettie je třeba taky zkontrolovat, je-li kořenový obal dostatečně vlhký. Rostliny, které jsou v prodeji ve vchodových obchodních zónách či přímo venku mají malou šanci na zachování krásného olistění. Rostlina musí být také ochráněna před nepříznivým počasím i během transportu domů. Doporučuje se dobře ji zabalit do papíru a donést domů co nejdříve.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: http://www.dbm.cz
Článek byl zobrazen 10963 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek
Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.

Pěstujeme levanduli
Víceletá silně aromatická rostlina je známá svými blahodárnými účinky na naše zdraví, jako výborné koření i jako aromatická rostlina, která dokáže krásně provonět domov. Díky svým fialovým květům a stále zeleným keříčkům je také ozdobou opravdu každé zahrady.

Stříhání živých plotů
Aby byl živý plot chloubou vaší zahrady, je třeba mu věnovat dostatečný čas a péči. Základem je pravidelné zastřihávání a tvarování plotu tak, aby nepřerostl a tudíž nezabíral více místa než je nutné. Odměnou za vaši práci vám bude krásná zeleň, která bude poskytovat přirozenou ochranu před zvídavými pohledy kolemjdoucích a sousedů.

Pěstujeme plamenku neboli phlox
Květina našich babiček - plamenka, která nikdy nechyběla ve venkovské zahrádce v minulém století upadla v zapomnění a až v současné době se opět dostává do popředí zájmu. Rostlina s výrazně barevnými květy, omamnou kořenitou vůní patří mezi nejkrásnější trvalky, které vaši zahradu rozzáří od léta až do podzimu.

Jak se zbavit sametek podzimních na zahradě? Kousnutí je velmi nepříjemné.
Komáří štípance k létu tak nějak patří a naštěstí existuje spousta možností, jak tyto krvežíznivé potvůrky odehnat. Pokud jste však poštípaní na všech možných i nemožných místech a komáři jsou v tom nevinně, je třeba hledat jiného viníka. Jestliže má tendenci se doslova udrbat i váš pes či kočka, možná vás všechny napadla sametka podzimní, lidově sviluška.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu, i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.

Královny zahradních jezírek
Málokdo by si troufnul odhadnou, jak dlouho již lekníny ozvláštňují zahrady a zejména zahradní jezírka. Je tomu již více než čtyři tisíce let. Hladiny jezírek v panských zahradách zdobily již ve starém Egyptě, Japonsku nebo Číně.

Pomocníci při sázení – ruční zemní vrtáky
Určitě vám už někdy vrtalo v hlavě, jak by se daly některé práce na zahradě provádět snadněji než doposud. Co například takové sázení stromků a keřů? Pokud máte dost namáhavé práce s rýčem a lopatou, zkuste si pořídit ruční zemní vrták. S tímto nářadím vám práce půjde lépe od ruky a rozhodně se tolik nenadřete. S ručními zemními vrtáky zkrátka ušetříte spoustu drahocenného času a sil.