Zimní řez stromů
27.01.2022
V zimních měsících toho na zahradě příliš dělat nemůžeme, zvláště když je ukryta pod vrstvou sněhu. Ale pokud je zima mírnější, můžeme se směle pustit do prořezávání dřevin. Ale pozor, zimní řez stromků je určen jen pro některé dřeviny. Víte, jakým stromům či keřům nůžkami a pilkou neuškodíte?
V zimních měsících, tedy před začátkem vegetace, můžeme provádět tzv. zimní řez dřevin. Řezy provádíme zpravidla od února a končíme někdy v březnu, lze s ním však začít už v prosinci. Řežou se především jádroviny, jako jsou jabloně, hrušně, kdoule a jeřáb, řezat můžeme také lísku a bobuloviny, jako je angrešt a rybíz.
Pokud bychom to vzali z gruntu a ořezali veškeré stromy na zahradě ve snaze si ušetřit práci v následujících měsících, pak vězte, že nevhodná doba ořezu může některé druhy stromů zásadně a nevratně poškodit. V zimě proto určitě neřežeme peckoviny, jako jsou třešně, broskve, meruňky a slivoně – jejich čas přijde až za vegetace. Ořešák je prořezává až v létě. Také nic neřežeme, když teplota přes den klesá pod -5 stupňů Celsia.
Ovocné stromy
U ovocných stromů je třeba se vyhnout kácení všech větví po obvodu. Ovocný strom není keř a výsledkem takového jednání by bylo množství mladých výhonů, které by nenesly ovoce. Zkracujeme spodní větve – ty nejstarší, které se stáčí k zemi, zkrátíme na tzv. vodící větev, jež směřuje nahoru. Pokud jsou větve dost husté, vyřežeme některé úplně. Řez na tzv. větevní kroužek vedeme mírně šikmo a to v místě, kde se setkává větev a kmen. Všechny spodní větve však není dobré odstraňovat, myslete na to, jak budete ovoce v létě nebo na podzim sbírat – časem byste se k němu bez žebříku nedostali.
Horní část koruny upravíme tak, že odstraníme jen větve, které ji zahušťují, aby mohlo pronikat světlo. Ponecháme tedy kosterní větve, které by se měly rozkládat rovnoměrně po celém obvodu. Aby nám časem ale nezůstaly jen staré větve, neodstraňujeme v koruně úplně všechny jednoleté a dvouleté výhony. Strom si důkladně prohlédneme, odstraníme případné nedostatky minulých řezů a odřízneme nebo zkrátíme veškeré nalomené, nemocné či škůdci napadené větve. Výhony z kmene je třeba na závěr očistit a odstranit kořenové výmladky. Místa, kde jsme řezali nebo případné poškození kmene bychom měli ošetřit stromovým balzámem.
Okrasné dřeviny
Když teploty v zimě neklesají pod -5 stupňů Celsia, můžeme se pustit také do zkracování přerostlých větví některých okrasných stromů a keřů, které kvetou později a ne již časně zjara. Z okrasných dřevin je k zimnímu ořezu vhodný žanovec, dřišťál, tamaryšek, hortenzie, tavolník, pámelník, pustoryl, ptačí zob, komule a zimolez. Jako první se začínají řezat odrůdy odolnější vůči mrazu, teprve pak odrůdy citlivější na mráz. Pokud máte na zahradě příliš zanedbané dřeviny, nikdy je neprořezávejte kompletně, ale postupně během několika let. Zmlazení by totiž bylo příliš bujné. Každá okrasná dřevina má své specifikum, jakým je potřeba ji řezat. Například u hortenzií provádíme řez pouze u některých druhů – hluboký každoroční řez je třeba provést u hortenzie latnaté a stromečkové. Rychle rostoucí tamaryšek vyžaduje každoroční řez podle druhu rostliny.
Jak správně řežeme?
Řez by měl být dlouhý, protože ten podporuje vegetativní růst. Výhon vždy zkracujeme o dvě třetiny jeho délky, čímž zajistíme nejdelší nové přírůstky. Ty jsou vždy delší, než na větvi neřezané. Neřezané stromy dosahují větší velikosti než stromy řezané. Tenké větve, které mají v průměru do 25 mm, je možné řezat v jednom tahu, tlustší větve do 60 mm u kmene nejprve podřízneme zdola a řez následně dokončíme shora. Po řezu nenecháme větve poházené kolem stromů, nalákali bychom do zahrady zajíce a srny. Kmínky mladých dřevin bychom měli také chránit před okusem. S úklidem větví si snadno poradíte s pomocí drtiče.
Čím řežeme?
Aby byl výsledek naší práce kvalitní, potřebujeme pro ořez stromů a keřů také odpovídající nářadí. Vhodné jsou ostré dvoubřité nůžky, kvalitní pilka (ideálně samurajka) a pilka s otočným listem. Pokud potřebujeme dosáhnout na špatně dostupná místa, pomůžeme si huseníkem. Na likvidaci popadaných ostříhaných větví a na odstraňování výmladků pak užijeme pákové nůžky. K dočištění ran se hodí nůž, tzv. žabka. Motorovou pilu pro ořez stromů nepoužíváme, mohli bychom neopatrným zacházením poškodit jiné větve nebo dokonce kmen stromu. Rozhodně s motorovou pilou nikdy neřežeme na žebříku!
- jpa -
Foto: Fiskars
Článek byl zobrazen 27559 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.

Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.

Elektrokoloběžky – ideální dopravní prostředek do města i na venkov
Elektrické koloběžky jsou k vidění stále častěji a čím dál víc lidí je využívá jako běžný dopravní prostředek po městě, do práce nebo do školy. Na co se při výběru elektrokoloběžky zaměřit a s jakými vychytávkami se můžete setkat?

Užiteční zahradní pomocníci aneb koše a vozíky jsou pro úpravu zahrady nepostradatelné
Každý správný zahrádkář by měl mít vhodné vybavení, díky němuž bude práce na zahradě hračkou. V čem odnosit listí, suché větve nebo přivézt čerstvou zeminu? Hodit se budou vozíky a koše. Jaké máte možnosti?

Guerilla Gardening – partyzánské zahradničení nejlépe potají a v noci
Pokud žijete ve městě, jistě občas procházíte kolem míst, která nejsou příliš vzhledná a jestliže máte nějaké to estetické cítění, možná vás i napadá, jak by se dala vylepšit a zkrášlit. Možná jste už dokonce něco takového na vlastní pěst provedli. V takovém případě se z vás stal tajný zahradnický partyzán a dopustili jste se nedovoleného guerilla gardeningu.

Betonovou dlažbu vybírejte podle účelu a zatížení
Betonová dlažba nemusí být nutně určena pouze na terasu, ale tvoří také další zpevněné cesty kolem domu, stání pro auta, chodníčky mezi jednotlivými částmi zahrady, případně okolí bazénu. Pro každý účel se hodí jiná dlažba a kromě barev a tvarů jsou hlavním kritériem výběru vlastnosti dlažby.