Je libo netradiční plot nebo lavičku? Zkuste gabiony
01.11.2012
Možná jste se na mnohých zahradách setkali s drátěno-kamennými stěnami, opěrnými zídkami, nebo dokonce lavičkami. Jde o gabiony, jejichž konstrukce je známá již stovky let, ale teprve v posledních letech zažívají svůj velký návrat. Tyto přírodní kameny uložené v drátěných koších nápaditě využijete i na vaší zahradě.
Název gabion pochází z italského slova „gabbia“, které znamená velká klec. Základem gabionů totiž byly a stále jsou klece. Dříve bývaly proutěné, dnes jsou převážně kovové. Tento zajímavý architektonický prvek používali již staří Římané jako součást svých pevností a také Egypťané, jakožto protierozní zábrany. Do košů pěchovali kamení společně se zeminou a dalšími materiály a těmi pak vytvářeli obranné valy. V současnosti nacházejí gabiony uplatnění nejen u ultramoderních staveb, ale je možné se s nimi setkat na každém kroku. Gabiony jsou dnes tvořeny vzhledným lomovým nebo přírodním kamenem a dají se využít v mnoha odvětvích. Kameny naskládané do drátěných košů dokážou vytvořit krásnou přírodní mozaiku.
Využití gabionů
Gabionové konstrukce je možné využívat hned několika způsoby. Mohou být účelnou ozdobou soukromých zahrad, ale najdete je i v ulicích měst, k vidění jsou u řek, v parcích i třeba kolem železnice. Mají mnoho předností, proto jsou velice oblíbenou náhradou klasických konstrukcí. Tyto opěrně drátokamenné stěny a zdi mohou sloužit pro stabilizaci svahů a půdy proti erozi a sesuvům, jakožto protihlukové bariéry, je možné je využít pro úpravy terénu a v zahradách mohou sloužit jako estetický a zároveň funkční doplněk. Dále jsou také účinnou ochranou proti padajícímu kamení ze skal a břehů i vhodnou úpravou vodních toků a břehů vodních děl.
Foto: Gabiony-eshop.cz
Ale využití gabionů se meze nekladou, kromě opěrných zídek a plotů je možné takto vytvořit lavičky, sloupy, svahové stupně nebo malé rampy. Ale i samostatně stojící gabiony mohou být krásnou ozdobou zahrady. Při jejich výstavbě je skvělé, že nejste limitováni jejich tvarem ani velikostí a není tak problém vytvarovat z nich třeba oblouk. Pokud byste je chtěli ještě více ozvláštnit, můžete na jejich stavbu použít různě barevné odstíny kamene. Skvěle vypadá také kombinace s živými květinami či popínavými rostlinami.
Foto: Gabiony-eshop.cz
Jak fungují?
Výplň gabionů tvoří ve většině případů různý kamenný materiál (lomové nebo přírodní kameny), ale někdy je možné se setkat také se sklem, keramikou nebo dřevem. Materiál musí být mrazuvzdorný a odolný vůči povětrnostním vlivům. Z kamene se nejčastěji používá čedič nebo žula. Jednotlivé kusy výplně však musí být větší, než velikost ok pletiva, aby nepropadávaly ven. Kameny menších rozměrů se používají pouze na dosypání. Na lícovou stranu stěny se skládají kvalitnější a esteticky zajímavější kameny – zejména pokud je gabion umisťován na pohledově exponované místo. Nejlepší je, když si dáte tu práci a naskládáte kameny ručně. Přestože je to časově náročnější, výsledek je patrný.
Jako pletivo se používají antikorozně upravené svařované sítě. Pozinkované dráty mají různě velká oka, která vytvářejí zajímavé designové efekty. Takzvaná „okatost“ se pohybuje v rozměrech od 50 do 3200 mm. Jednotlivé drátěné sítě se pak k sobě připevňují pomocí spirály nebo C svorky. Drátěnou konstrukci je možné vytvořit plně dle přání majitelů.
Výhody gabionů
Pro využití gabionů v exteriéru mluví hned několik výhod, k těm hlavním patří dobrá stabilizace terénu, estetický účinek a v neposlední řadě také cenová dostupnost. Cena je v porovnání s klasickými konstrukcemi velmi nízká. Výsledná cena je dána silou drátu, jeho povrchovou úpravou a samozřejmě také použitým výplňovým materiálem.
K hlavním přednostem gabionů patří také:
- rychlost jejich realizace, suchá a čistá montáž
- ekologické řešení díky možnosti recyklace použitých materiálů
- přírodní vzhled, který nenarušuje terén
- výborná zvuková zábrana, vodě propustná
- možnost pozdějšího přizpůsobení tvaru
- záruka, kterou kvalitní prodejci poskytují na dobu úctyhodných 60 až 120 let
Realizace gabionu
Pokud jste se rozhodli, že si postavíte gabion i na vaší zahradě, je důležité, abyste si nejdříve vše dobře promysleli. Zvažte, jaký typ drátokamenné konstrukce chcete mít a k jakému účelu bude sloužit. Realizace není nijak náročná, zakoupit můžete samotné gabionové koše a ty zasypat kamenivem, nebo si necháte gabiony vyrobit tzv. na klíč od odborné firmy. Některé firmy nabízí také možnost jakési renovace starých a oku již příliš nelahodících gabionů.
Foto: Jaromír Dohnal
Pokud jste se rozhodli, že se do výstavby pustíte sami, nejdříve si důkladně zaměřte a vytyčte, kde bude gabion stát. Připravte si terén – odstraňte vše, co by mohlo překážet, tedy kameny, zbytky kořenů původních porostů i případné nerovnosti terénu. Pokud je třeba, proveďte zhutnění podloží. Betonový základ se dělá pouze pro užší gabionové bloky, protože je třeba je z hlediska statiky doplnit sloupky. Jednotlivé drátěné klece se k sobě musí připojit ještě před samotným naplněním a na spojujících prvcích rozhodně nešetřete. Na blok o objemu 0,25 m3 je dobré použít ideálně 9 kusů spojujících háčků.
Mnozí dělají tu chybu, že si zakoupí nepříliš kvalitní hobby sítě místo toho, aby si trochu připlatili za kvalitní profesionální. Přitom použitím vhodného kvalitního materiálu můžete prodloužit životnost gabionu o několik desítek let. Při plnění je třeba myslet na lícovou stranu, která by měla obsahovat ty nejhezčí kameny. Ostatní kamenivo nemusí být esteticky nijak prvotřídní. Poté, co je koš kameny naplněn, zasype se kameny menších rozměrů, které vyplní mezery.
- jpa -
Článek byl zobrazen 59755 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Tipy pro luxusní zahradní posezení a vaření
Léto je snad konečně tady a s ním i pěkné chvilky při posezení na zahradě. Ke krásné zahradě patří také designový zahradní nábytek a další kvalitní vybavení. Se společností Zahrada Praha specializující se na návrhy a realizace zahrad jsme dnes vybrali pár tipů pro luxusní vybavení zahradním nábytkem a další doplňky od italské značky Metalco.

Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?

Jak se starat o povrchy zahradních cest a chodníků
Aby naše čerstvě položená dlažba vypadala i po nějaké době užívání stále jako nová, je třeba o ni náležitě pečovat. Působením přírodních vlivů a také vlivem znečištění postupně ztrácí na kráse. Co je tedy potřeba udělat proto, aby povrch cesty kolem domu, chodníku na zahradě nebo terasy, byl stále atraktivní a byla radost na něj pohledět?

Zahrada a odpočinek u tekoucí vody
I vy můžete odpočívat a relaxovat ve vaší zahradě. Zpěv ptáků, vůně květin, sklenička dobrého vína, zvuk padající vody a jiné zpříjemnění. To je ten pravý odpočinek…

Z čeho postavit zahradní zídku – tipy, možnosti, inspirace
Zahradní zídky mohou plnit různé funkce - oddělení prostoru, vytvoření víceúrovňové zahrady, zpevnění svahu apod. Využít k jejich stavbě lze stejně dobře cihly, kámen, beton nebo betonové tvárnice, dřevo anebo tyto materiály různými způsoby kombinovat. Podívejme se na přehled těch nejužívanějších materiálů ke stavbě zahradních zídek.

Zahradní květiny XII. – Frézie
Léto na zahradě vám svými různobarevnými květy zpříjemní cibulovina zvaná frézie. Nádherně a velice silně vonící květiny, které jsou ideálními rostlinami k řezu, jsou ovšem poměrně náročné, a tak musíme při jejich pěstování dodržet několik zásad.

Kopřiva – plevel s léčivými účinky
Většina z nás nemá ke kopřivám příliš pozitivní vztah. Je to způsobeno tím, že jediné, co o nich víme je, že nás dokážou pěkně popálit. Kdybychom však věděli, jak nám může být kopřiva prospěšná, pravděpodobně bychom na zahradách nepěstovali nic jiného. Tato léčivá bylina má své využití v kosmetice, zahradnictví a dají se z ní připravit i chutné pokrmy.

Multifunkční zahrada – mějte vitamíny po celý rok
Ne vždy má pěstitel tolik místa, kolik by si představoval pro své pěstitelské experimenty. Malé pozemky současných novostaveb poskytují pouze minimum prostoru na realizaci podobných plánů. Když se však pěstované plodiny vhodně zkombinují, dokážete svými výpěstky zásobit rodinu téměř celoročně.