Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
05.08.2016
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.
Mulčování je agrotechnická metoda spočívající v obsypání nebo pokrytí okolí rostliny materiálem, kterým pak nejsou schopny prorůst nežádoucí rostliny (plevele), a která rostliny také ochrání před nepříznivými vlivy počasí v podobě slunečního záření popřípadě eroze způsobené větrem nebo deštěm.
Barevné mulčovací kůry, foto: Agro CS
Mulčovací materiál
Pod pojmem mulčovací materiál si většina z nás představí mulčovací kůru, která je ovšem vhodná jen pro některé rostliny. Protože většinou pochází z kůry jehličnatých stromů, tak rostliny překyseluje, což se jiným než kyselomilným rostlinám, kterým je například rododendron, nebude líbit. Mulčovací materiál můžeme obecně rozdělit do dvou druhů: organický a anorganický. Mezi organický patří sláma, štěpka, piliny či čerstvě posečená tráva. Anorganický je pak štěrk nebo kačírek. Nespornou výhodou všech zmíněných materiálů je jednak skutečnost, že jejich aplikace je vhodná pro většinu rostlin, ale i to, že v kombinaci s rostlinami dobře vypadají. Mulčování má ovšem i svá rizika. V především organických materiálech si libují škůdci jako například při vlhkém počasí slimáci. Na druhé straně v mulči žije hodně jejich přirozených nepřátel v podobě různých brouků a obojživelníků, kteří si na malých slimácích a jejich vajíčkách rádi pochutnávají.
Mulčování stromků listím (foto: zahradni-hnojiva.cz) a klasické mulčování kůrou jehličnanů
Mulčování trvalek
Na podzim mulčování nejvíce využijeme při výsadbě trvalek, kterým se velmi daří pod mulčovací štěpkou, která je na rozdíl od zmíněné kůry jehličnatých stromů vyrobena z kůry stromů listnatých a pro nově vysazené trvalky je tak vhodnější. Příprava záhonu na mulčování trvalek v první řadě spočívá v jeho odplevelení. Následně záhon prokypříme a v případě suché půdy ho i zavlažíme vodou. Výšku mulče většinou volíme ve výšce 5 až 10 centimetrů a dbáme na to, aby se mulč čerstvě vysazených rostlin nedotýkal, protože by jim mohl uškodit. Pro svůj organický původ se mulčovací štěpka rozkládá a na stanovišti vydrží rok až dva. Výhodou trvalkových záhonů ale je, že se rozrůstají a zapojují, takže po roce budeme potřebovat štěpky mnohem méně.
Mulčovací štěpka, foto: mp-bag.cz
Mulčování slámou
Dalším druhem mulče, který můžeme na zahradě využít, je sláma, která najde své opodstatnění především v jahodových záhonech. V době plození plody ochraňuje před znečištěním a s ní spojenou hnilobou. Sláma je poměrně krátkodobý mulč, vydrží maximálně do příští sezony, ale jejím přínosem je, že během jejího rozkladu se půda obohacuje o humus. Opět ji aplikujeme do výšky 5 až 10 centimetrů.
Mulčování slámou, foto: potravinové zahrady
Mulčování čerstvě posekanou travou
Jako mulč můžeme použít i čerstvě posekanou trávu. Její výhoda spočívá v tom, že je bohatá na dusík, takže tímto mulčem i přihnojujeme. Své opodstatnění takový mulč má v zeleninových záhonech – u rajčat, dýní či okurek, ale můžeme ji využít i k mulčování keřů a stromů. Trávou ale mulčujeme pouze v tenké vrstvě, a to maximálně 3 až 4 centimetry, při vyšší vrstvě by nám tráva mohla zahnívat a zapáchat.
Mulčování kamínky (kačírkem)
Posledním materiálem, kterým na zahradě můžeme mulčovat, je štěrk nebo kačírek. Kamínkový mulč má výhodu v tom, že se jako ostatní mulč neztrácí a navíc také dobře akumuluje teplo. Proto se hodí k různým středomořským rostlinám nebo bylinkám. Kamínky mají tu výhodu, že působí velmi dekorativně, obzvláště v kombinaci se středomořskými rostlinami. Aplikujeme je opět do výšky 5 až 10 centimetrů. Většina zahradníků je zvyklá, že se pod kamínky pokládá černou netkanou textilii. Ta sice brání růstu plevelů, ale i bohužel i rozrůstání samotných rostlin a tím pádem se záhon trvalek hůře zapojuje.
Mulčování kačírkem, foto: travnik-realizace.cz
Autor: Jana Tržilová
Další články z rubriky Zahrada
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu, i boje se škůdci
Robotické sekačky – luxusní hračka nebo opravdu užitečný pomocník?
V čem nám pomohou zahradní drtiče a štěpkovače?
Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?
Článek byl zobrazen 38782 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.

Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.

Přivítejte jaro rozkvetlým balkónem
Jaro se na zahrádkách ještě zdaleka neprojevilo, ale můžete si je přivolat o něco dřív třeba na balkóně. Stačí, pokud sem umístíte různé vkusné terakotové nebo kovové vegetační nádoby, do nichž vysadíte trvalky nebo cibuloviny kvetoucí brzy zjara. Prakticky bez větších problémů tu lze pěstovat i nižší kvetoucí dřeviny.

Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.

Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.

Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře, pak jste docela jistě s velkým očekáváním vyhlíželi první slunečné a hlavně teplé dny a těšili se na to, až se budete moci vrhnout na práci na zahrádce. A jak už to tak vypadá, jaro konečně převzalo definitivně vládu nad zimou a my se můžeme s chutí pustit do pěstování.

Květinové dekorace pro dušičkové dny – hřbitovní kvítí a vázy
Začátek listopadu je nedílně spjat s Památkou zesnulých, lidově zvanou Dušičky, kdy se hřbitovy po celé zemi rozzáří nejen světlem svíček, ale také květinami, věnci a dekoracemi. Zvláště pokud máme hrob svých blízkých daleko a jezdíme tak doslova jednou za rok, měli bychom vybrat odpovídající květiny a dekorace, které vydrží co nejdéle.