Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
05.03.2021
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?
Kromě včel láká svým pylem buddleja také motýly, díky kterým získala již zcela zlidovělé označení Motýlí keř.
Medonosné rostliny a včely žijí v symbióze. Asi 85 % všech kvetoucích rostlin je opylováno hmyzem, z toho 85 % včelami. Včely jsou tedy životně důležité pro rozmnožování těchto rostlin. Pro sadaře a pěstitele jabloní, třešní a hrušní jsou včely klíčové, protože bez jejich práce (opylování) není úroda. Včely naopak pyl a nektar využívají k tvorbě kvalitní potravy pro včely i larvy. Z pylu získávají bílkovinnou složku potravy, z nektaru pak glycidovou složku. Úlové včely obdržený nektar zahušťují a zahuštěnou sladinu ukládají do buněk plástů. Dalším odpařováním vody uložená sladina dozrává postupně v med. Glycidová složka potravy je podle potřeby čerpána z takto nashromážděných zásob medu.
Květy angreštu jsou spíše nenápadné, přesto patří mezi medonosnými rostlinami k jedněm z nejdůležitějších.
Tento velmi nenáročný okrasný bodlák patří mezi vzhledově nejatraktivnější medonosné rostliny tuzemských zahrádek.
Na medonosné rostliny lze tedy pohlížet z pohledu včelaře nebo z pohledu pěstitele. Ovšem i jako obyčejný zahrádkář můžete přírodě prospět právě tím, že budete na své zahradě pěstovat medonosné rostliny, kterých ve volné přírodě obývá. Přestože chemické složení všech typů medů je přibližně stejné, nemají všechny medy stejnou chuť, vůni, barvu ani konzistenci. Tyto vlastnosti jsou ovlivněny právě tím, z jakých rostlin včely sbírají nektar. Jiný med vzniká z lučních květů, jiný z lesních bylin a jiný z jednodruhových polních kultur, např. řepky.
Kvetoucí mateřídouškové koberce každoročně ožívají návštěvami pyl sbírajících včel.
Jaké medonosné rostliny můžete pěstovat na zahradě?
Je jich opravdu celá řada. Jejich výčet můžeme začít ovocnými stromy a keři jako jsou jabloně, hrušně, třešně, višně, angrešty, borůvky, maliníky nebo ostružiníky. Zjara zdobí zahradu ovocné stromy svými květy, v létě a na podzim se můžete těšit na chutné plody.
Pokud sháníte pro medonosnou zahrádku kontrastní výrazné květy, určitě vyzkoušejte ořechokřídlec.
I mezi okrasnými květinami najdeme spoustu těch medonosných a záleží pouze na tom, jaké květiny máte rádi, jakou máte na zahradě půdu a podmínky pro pěstování – slunce, stín apod. Mnoho květin lze pěstovat i v nádobách na balkóně nebo terase (balkongold, mimóza, levandule, citrónový tymián), další se hodí třeba jako popínavky (břečťan, čokoládové víno, jasmínovka), rostliny vhodné na živý plot (cesmína, ibišek, šeřík), dále jsou to nejrůznější odrůdy lilií, náprstník, ořechokřídlec, orlíček, rozchodník, rozrazil, rudbekie, řebříček, sporýš, stračka, tařice, třapatka, koniklec, máčka blue lagoon (okrasný bodlák) nebo zvonky.
Rudbekie dovede potěšit nejen včely svým pylem, ale i nás výraznými květy a to jak na záhoncích tak ve vázách.
Cibulky nebo sazenice medonosných rostlin můžete nakoupit i on-line od prověřených zahradnictví, např. zde https://eshop.starkl.com/medonosne-rostliny/ , kde kromě bohatého výběru získáte také záruku kvalitních cibulek, semínek a sazenic. A pokud byste rádi při nákupu ušetřili, využijte množstevní slevy a akční nabídky.
Přečtěte si také
Podzim je ideální čas na výsadbu cibulovin – sněženek, lilií, narcisů a tulipánů
Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Pěstujeme moruši velkoplodou – šťavnatou pochoutku plnou vitamínů
Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
- PR článek -
Článek byl zobrazen 11705 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Je libo netradiční plot nebo lavičku? Zkuste gabiony
Možná jste se na mnohých zahradách setkali s drátěno-kamennými stěnami, opěrnými zídkami, nebo dokonce lavičkami. Jde o gabiony, jejichž konstrukce je známá již stovky let, ale teprve v posledních letech zažívají svůj velký návrat. Tyto přírodní kameny uložené v drátěných koších nápaditě využijete i na vaší zahradě.

Únor na zahradě
Co nám letošní druhý měsíc přinese? Meteorologové předpovídají horší počasí než v lednu a můžeme prý očekávat i sněhovou nadílku. Protáhnout tělo na zdravém vzduchu nám jen prospěje a práce na zahradě se najde dost, i když se půda ještě neprobrala ze zimního spánku.

Tlakové myčky pro úklid okolí domu i zahrady
Už váš nebaví čistit zablácené kolo, zahradní nábytek nebo venkovní dlažby klasickým způsobem pomocí rejžáku a kýblu s vodou? Na tyhle práce jsou nejlepší vysokotlaké čističe, neboli wapky, které nastavitelným paprskem vody očistí velké i menší plochy. Při nákupu těchto pomocníků je však třeba se zaměřit na několik faktorů.

Jak se starat o povrchy zahradních cest a chodníků
Aby naše čerstvě položená dlažba vypadala i po nějaké době užívání stále jako nová, je třeba o ni náležitě pečovat. Působením přírodních vlivů a také vlivem znečištění postupně ztrácí na kráse. Co je tedy potřeba udělat proto, aby povrch cesty kolem domu, chodníku na zahradě nebo terasy, byl stále atraktivní a byla radost na něj pohledět?

Červen na zahradě
Doufejme, že podle pranostiky nebude měsíc jahod a třešní chladný a deštivý. Když je červen studený sedlák prý krčí rameny. Vláha je sice vítaná, ale o studené počasí žádný zahrádkář nestojí. Tak doufejme, že Medard na své povinnosti prostě zapomene.

Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.

Jak hubit škůdce bez chemie?
Každoroční trápení zahrádkářů se slimáky, mšicemi a jinou škodlivou havětí vyústí v neúnavný boj kdo s koho. První, po čem zahrádkář sáhne jsou většinou chemické přípravky, ale jsou i tací, kteří dávají přednost lidovějším metodám.

Jak si pochutnat na netradiční listové zelenině?
Často v obchodě narazíme na nejrůznější druhy zeleniny, které ani neznáme. Zvláště u listové zeleniny mnohdy váháme, jestli se její nákup vyplatí, tedy jestli bude výsledná chuť odpovídat ceně. Navíc často ani nevíme, co ze zelených listů připravit. Pojďme si tedy představit některé netradiční druhy listové zeleniny jako například kadeřávek, šrucha, rokola nebo polníček.