Imuno H2 vodíkový inhalátor

Reklama

Co je to vermikompostér?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

11.01.2013

Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.

Pokud také rádi zkoušíte nové věci a mrzí vás, že nemáte dostatečné prostory pro kompostování a zpracovávání bioodpadu, pak vás jistě možnost vermikompostování zaujme. Pro kompostování pomocí žížal totiž není potřeba vlastnit žádnou zahradu, vermikompostér není nijak objemný a je možné jej umístit jak na balkon, lodžii, tak do sklepa, garáže, dílny, do chodby, nebo třeba přímo do bytu, kanceláře, nebo školní třídy. Žížalám se bude dobře dařit všude tam, kde se teplota pohybuje mezi 15 - 20ºC. Jestliže vám tedy nevadí, že budete sdílet byt s poněkud nevšedními obyvateli, budou vám pro vermikompostování stačit jen dvě věci – kompostér a žížaly.

Jak funguje?

Při kompostování je využíváno schopnosti žížal přeměňovat ve svém trávicím traktu rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo, tzv. vermikompost. Zpracovávané biologické odpady prochází trávicí soustavou žížal a stanou se z nich výměšky, které tvoří vlastní hmotu hnojiva. Přeměna bioodpadu na humus je velmi rychlá, proto tento způsob kompostování ocení nejen zahrádkáři, ale i lidé, kteří vlastní zahradu nemají, ale chtějí vzniklé hnojivo využít pro pokojové rostliny, nebo do truhlíků za okna.

Není žížala jako žížala

Pro vermikompostování se nejčastěji používají tzv. kalifornské žížaly, které je možné sehnat ve specializovaných obchodech, nebo u úspěšných chovatelů. A proč právě kalifornské? Protože v porovnání s těmi českými žížalami hnojními jsou žravější a rychle se množí. Jsou však o něco náchylnější na teplotu, proto je třeba jim zajistit nejlépe pokojovou teplotu okolo 20 stupňů Celsia. Českou zimu by venku nepřežily, proto pokud je máme přes léto na balkoně, je potřeba je na podzim stáhnout a umístit někde v teple. Jakmile teplota klesne na hranici 5 stupňů nad nulou, začne být žížalám kalifornským zima a přestanou jíst a množit se. Žížaly je tak potřeba s příchodem chladnějších měsíců „zazimovat“. Pokud se rozhodnete s vermikompostováním skončit, rozhodně žížaly nevypouštějte do přírody. U nás nejsou kalifornské žížaly původním druhem a do volné přírody tedy nepatří. Raději je předejte jinému chovateli.

Žížalí jídelníček

Pokud si lámete hlavu nad tím, čím kalifornské žížaly pohostit, nebojte se experimentovat. Časem sami přijdete na to, co jim nejvíce chutná a čeho se naopak ani netknou. Oblíbenou potravou žížal jsou nejrůznější zbytky a odkrojky zeleniny i ovoce, nepohrdnou tedy bramborovými slupkami, jablečnými ohryzky, nebo zelenými natěmi. Rády si dají také čaj nebo kávovou sedlinu. Čajové sáčky jsou u nich zvláště oblíbené pro rozmnožování. Také vařená zelenina, chlebové kůrky či drcené skořápky vajec jsou vhodné a navíc kompost obohacují o vápník. Výhodou vermikompostu je, že je možné v něm zpracovávat i shnilé a plesnivé ovoce či jiné zbytky, které do běžného kompostu nepatří. Kalifornské žížaly dovedou vyčistit i nebezpečné odpady biologického charakteru. Naopak je příliš nepotěšíte žádnými chuťově příliš výraznými potravinami, jako jsou citrusy, zázvor nebo třeba cibule. Do vermikompostéru nedávejte ani mléčné či masné výrobky. Žížaly se krmí jednou až dvakrát týdně, ale nesmí se překrmovat!

V čem žížaly „ubytovat“?

Jak vlastně takový vermikompostér vypadá? Není to nic složitého, jde o několik na sebe poskládaných nádob, které je možné zakoupit ve specializovaných obchodech, nebo se dají i vyrobit. Hotové vermikompostéry stojí přes 2 tisíce korun, pokud se však rozhodnete vyrobit si jej sami, výrazně tím ušetříte. Stačí si koupit několik plastových krabic s víkem a věnovat trochu času jejich úpravě. Mezi jednotlivými patry je třeba provrtat dírky, kterými budou žížaly prolézat a které také slouží pro odvodňování a provzdušňování. Plastové vermikompostéry jsou snadno udržovatelné a omyvatelné, ale toto zařízení je samozřejmě možné vyrobit i z jiných materiálů, např. ze dřeva či kovu.


Vermikompostér Can-O-Worm

Dopřejte žížalám komfort

Žížaly se umístí do horního patra vermikompostéru, které je vybaveno podestýlkou, což může být například novinový papír, listí, tráva, hobliny, kokosové vlákno nebo hlína. Žížaly se totiž potřebují mít kam zavrtat. Dolní patro (případně patra) zůstávají zatím prázdná a odtéká do nich přebytečná vlhkost, která se nazývá „žížalí čaj“ (worm tea). I tuto tekutinu je možné využívat jako hnojivo. Jakmile se vrchní díl vermikompostéru zaplní, stačí přidat další patro, do něhož si žížaly přelezou dírkami, nebo je tam můžeme jednoduše přestěhovat. Zaplnit jedno patro a vytvořit kvalitní hnojivo trvá žížalám běžně okolo 2 až 3 měsíců.

Co je třeba hlídat?

Vermikompost při správném zacházení nezapáchá a tak se nemusíte bát, že vás nebo vaše okolí bude obtěžovat nelibá vůně. Jedním z problémů, který však trápí chovatele žížal, jsou octomilky. Tito nezvaní hosté se začínají objevovat v době, kdy je materiál příliš vlhký. Přibývající zbytky jídla totiž obsahují vodu a může tak dojít k přemokření. Při zmáčknutí kompostovaného materiálu v hrsti by se neměla mezi prsty objevovat voda, ale jen pár kapek. Vermikompost by neměl být blátivý, ale jen vlhký. Problém lze vyřešit přidáním nějakého savého materiálu, jako je třeba natrhaná rolička od toaletního papíru či papírový obal od vajec.


Vermikompostér českého výrobce KOKOZA

Dále je potřeba se zaměřit na teplotu žížalí „ubytovny“ a také na množství bioodpadu. Zhruba jedenkrát za týden je dobré vermikompostér opatrně prohrábnout a podívat se, jak se obyvatelkám daří. Tím také vermikompost provzdušníme. Pokud se vám zdá, že máte nedostatek malých žížal, je to signál, že se nerozmnožují. S největší pravděpodobností je na vině opět přílišná vlhkost nebo špatná podestýlka.

Za péči následuje odměna

Žížaly se nám za péči odmění kvalitním vermikompostem, který je možné používat jako přírodní substrát a hnojivo pro pokojové i venkovní rostliny. Ušetříme tak za nákup drahých hnojiv. Kvalita vermikompostu, kterému se říká také naturhumus, je mnohem vyšší než kvalita běžného kompostu. Obsahuje totiž enzymy, které po hnojení rostlin zvyšují o 15% úrodu a rostliny díky nim dosahují bohatšího vzrůstu, jsou odolnější proti chorobám a škůdcům. Díky enzymům dochází také k lepší využitelnosti minerálních látek obsažených v půdě – běžně je to kolem 40 až 50%, ale s obsahem enzymů z vermikompostu je to mezi 80 až 90%. Naturhumus je tedy opravdu kvalitním hnojivem a také je daleko ekologičtější než například hnůj.

- jpa -
 

Článek byl zobrazen 47359 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstování hub doma a na zahradě

Pěstování hub doma a na zahradě

Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.

 
Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě

Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě

Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.

 
Průmyslová hnojiva na našich zahradách

Průmyslová hnojiva na našich zahradách

Hnojiva - směsi látek, díky nimž obohacujeme půdu o potřebné živiny a přispíváme tak k podpoření růstu rostlin. Ovlivňují však také biologické procesy v půdě a přírodě vůbec, zvláště ta průmyslová a proto bychom k nim také tak měli přistupovat.

 
Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky

Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

 
Pěstujeme stračku

Pěstujeme stračku

Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

 
Pěstování vinné révy na zahrádce

Pěstování vinné révy na zahrádce

Vinnou révu na zahrádce většinou nepěstujeme za účelem výroby vlastního vína, ale k přímé konzumaci hroznů. Při výběru vhodné odrůdy je nejdůležitější zohlednit tuzemské klima a podmínky k pěstování, které máte na vaší zahradě. Ideální jsou odrůdy zdravé a mrazuvzdorné, s chutnými aromatickými hrozny.

 
Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!

Rádi byste doma pěstovali orchideje? Poradíme vám, jak na to!

Orchideje patří pro svůj exotický vzhled k nejkrásnějším rostlinám. Mnohé začínající pěstitele možná právě jejich krása a křehký vzhled zrazuje od pěstování. Obavy ale nejsou na místě. Pokud dodržíte několik základních pěstitelských zásad, můžete se z květů orchidejí radovat i vy.

 
Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích

Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích

Každý chovatel drůbeže se jistě snaží, aby byl jeho chov zdravý a vitální. Životní podmínky chovaných zvířat se přímo odráží na kvalitě vajec, kterou jistě chceme mít co nejlepší. Ať už pouze pro sebe v malém množství nebo na prodej ve větším chovu.

 

Zpět na předchozí stránku

AKU sekačka Riwall

Reklama

Náš tip

Zahradní traktor STIGA

Traktor STIGA 398W. Zahradní traktor se záběrem 98 cm a silným 2-válcovým motorem.

 

ŠIKMÉ EXTERIÉROVÉ ŽALUZIE

Šikmá okna jsou jedinečný a krásný doplněk. S šikmými venkovními žaluziemi se navíc nebude interiér přehřívat.

 

PLASTOVÉ VYVÝŠENÉ ZÁHONY Z „TRAPLASTU“

Hlavní výhodou vyvýšených záhonů je jejich výška a také bezúdržbovost. Při sázení, okopávání, trhání plevele nebo sklizni se nemusíte ohýbat, dřepět nebo dokonce klečet. Vyvýšený záhon v několika provedeních.

 

UMĚLÝ "ŽIVÝ" PLOT a ZÁSTĚNY

Umělé zelené stěny jsou skvělým řešení pro ty, kteří potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek.

 

MAMUT GLUE TOTAL

Hlavní devizou MAMUT GLUE Total je konečná pevnost 50 kg/cm2. Nejvíc se tedy hodí na místa, kde potřebujete pružný spoj s maximální pevností.

 

KLECE A VOLIÉRY

Praktická a prostorná klec pro kuřata je výbornou volbou, pokud hledáte venkovní ohrádku pro drobná zvířata, ve které budou v naprostém pohodlí. Je také vhodná pro větší ptactvo jako voliéra.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Kvalitní WPC terasy

WPC terasová prkna BambooGard, různé šířky, přírodní dekory, prodej, realizace, vyměření terasy zdarma, skladové zásoby.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý – oblíbený sukulent, který u nás zdomácněl

Pryšec trojúhlý je oblíbeným sukulentem a ozdobou mnoha domácností. Jde o velmi nenáročnou rostlinu původem z jihu Afriky, která se již zcela přizpůsobila světelným podmínkám u nás a vystačí si s málem. Svým trnitým vzhledem připomíná pryšec trojúhlý kaktus a asi jen málokdo by tipoval, že jde příbuzného vánoční hvězdy.

 

Další z této rubriky

Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“

Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“

Velmi dekorativní a nenáročnou pokojovou rostlinou je spirálovitý dračinec pruhovaný zvaný také „Lucky bamboo“, tedy šťastný bambus. Díky svému originálnímu kroucenému vzhledu se stává oblíbeným dárkem. Tento nepravý bambus, jak se dračinci také říká, můžeme pěstovat zakořeněný ve vodě, nebo i zasazený v květináči.

 

Dřevěné terasy Technideck® uchvátí svým hladkým povrchem a snadnou montáží

Dřevěné terasy Technideck® uchvátí svým hladkým povrchem a snadnou montáží

Dřevěné terasy Technideck® vás na první pohled zaujmou širokými prkny bez vrutů a příjemně hladkým povrchem bez třísek. Terasa, přestože je vyrobena ze dřeva, vydrží dlouhá léta i bez natírání. Jaké jsou další výhody a jak se terasová prkna uchycují?

 

Co bychom měli udělat v lednu na zahradě?

Co bychom měli udělat v lednu na zahradě?

K zimě patří chumelenice a mráz, ale i romantika zahradních scenérií s perličkami namrzlých kapiček na větévkách a ojíněnými trsy okrasných trav. A i když se nám z tepla ven nechce, měli bychom se na zahrádku občas zajít podívat. Trochu pohybu neuškodí a za pěkného slunečného dne jde práce lépe od ruky.

 

Rostliny vhodné na stinná místa

Rostliny vhodné na stinná místa

Myslíte si, že na své zahradě nemáte zrovna ideální podmínky pro pěstování rostlin? Nejen slunná místa mohou oplývat množstvím zeleně, ale také místa pod stromy nebo záhony u domu mohou vypadat stejně hezky. Stačí jen zvolit ty správné a dostatečně odolné rostliny, pro které nejsou tyto nepříznivé podmínky, jako je sucho a stín, žádnou překážkou.

 

Prodej a půjčovna grilů na kýty a selata aneb grilování bez starostí

Prodej a půjčovna grilů na kýty a selata aneb grilování bez starostí

Chcete si dopřát jedinečný zážitek z grilování? Pořádáte velkou párty a nechcete zbytečně investovat do vlastního grilu a zahradního nábytku? Řešením je půjčovna grilů Texim Hradec Králové, kde si můžete vybrat z pěti druhů grilů, na kterých si připravíte chutnou kýtu, kuřata, krůtu či dokonce malé sele. Také už cítíte tu libou vůni grilovaného masa?

 

Začínáme s pěstováním ve skleníku I.

Začínáme s pěstováním ve skleníku I.

V následujícím krátkém seriálu o sklenících, pařeništích a pěstování v nich představíme základní typy skleníků, vhodné vybavení, správné umístění skleníku a základní materiály pro jejich výrobu.

 

Sekačka trávy, která vás nepotřebuje

Sekačka trávy, která vás nepotřebuje

Po vysavači, který vysaje celý váš byt během doby, kdy jste v práci, je zde další malý zázrak. Plně automatická sekačka, která vás k sekání trávy prostě nepotřebuje. Stačí jí jen vymezit prostor a každý den si užívat čerstvě posečený trávník.

 

Jak se budí kaktusy?

Jak se budí kaktusy?

Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.