Duben na zahradě ve znamení výsadby a péče o trávník
31.03.2022
Duben je pro každého zahrádkáře a pěstitele po dlouhé zimě konečně měsíc, kdy se může naplno věnovat své zahradě. Zvláště, pokud je příznivé počasí. V dubnu se příroda začíná naplno probouzet a na zahradě přichází čas výsadby, hnojení a péče o trávník.
Péče o trávník
Jestliže chcete mít zdravý a hustý trávník, je potřeba mu na jaře věnovat náležitou péči. Ta by měla začínat vertikutací s pomocí vertikutátoru nebo vertikutačních hrábí, pokud máte pouze malou travnatou plochu. Ideálním počasím pro vertikutaci jsou teploty kolem 10 stupňů a spíše sucho. Pomocí vertikutátoru odstraníte z trávníku uschlou trávu a mech, a trávník provzdušníte. Získá tak vyšší odolnost vůči chorobám i suchu a spolu s podrostem trávníku se probudí i půda. Asi týden po vertikutaci je dobré trávník přihnojit, např. osvědčeným Travinem, který účinkuje i proti plevelům.
Zajímavou alternativou k mechanické vertikutaci je použití likvidátoru travní plsti značky Floria. Na poškozený či zanedbaný trávník stačí přípravek rozhodit, dostatečně zavlažit a udržovat vlhký. O zbytek se postarají přírodní bakterie obsažené v přípravku, které urychlí rozkladný proces, zbaví trávník travní plsti (stařiny) a dodají mu humusové látky z rozložených zbytků trav.
Je-li plocha trávníku zastíněná a půda má navíc kyselé pH, velmi často začnou trávník prorůstat mechy. S jejich odstraněním pomůže jednak vertikutace a také můžete sáhnout po osvědčených přípravcích, např. AGRO Mech stop.
Výsadba do skleníku
Během dubna začínáme s výsadbou zeleniny do skleníku. Sazenice rajčat či paprik máte buď předpěstované doma za oknem a nebo si sazeničky kupte v zahradnictví, pokud k pěstování doma nemáte vhodné podmínky nebo jste prostě zapomněli. Výsadbu do skleníku můžete provádět už v dubnu, kdy venkovní a hlavně noční teploty ještě nejsou tak vysoké. Do záhonu se doporučuje výsadba až po „ledových mužích“, tedy po 15. květnu.
U rychle rostoucí zeleniny, jako např. ředkvičky, raných salátu nebo polníčku, se můžete dočkat už v dubnu první úrody.
Ve skleníku lze úspěšně pěstovat a v létě tak můžete očekávat např. rajčata, papriky, okurky, melouny, cukety, saláty, kedlubny apod. Zeleninu lze pěstovat i v patrech, tzn. pod vysoké rostliny, jako např. pod rajčata můžete zasadit třeba saláty.
Výsadba do záhonů
Za příznivého počasí se můžete pustit do výsadby bylinek, jednoletých a dvouletých rostlin a v druhé polovině dubna je také vhodná doba na výsadbu raných brambor.
Ideální čas na výsadbu keřů a stromků
Duben je ideální časna výsadbu dřevin – ovocných nebo okrasných stromků a keřů. Nezapomeňte dopřát nově vysazeným dřevinám kvalitní zeminu plnou živin a také dostatek vláhy.
Pokud se chystáte vysazovat např. borůvky, jehličnany nebo jiné rostliny se speciálními nároky na půdu, nezapomínejte na vhodné substráty, které vám zajistí, že se rostlinám bude dobře dařit. Právě borůvkám a dalším kyselomilným keřům se bude dařit v substrátu s kyselým pH, které splňuje např. AGRO Substrát pro borůvky.
A také je nejvyšší čas na řez stromků, keřů a růží - učiňte tak co nejdříve, nejpozději do konce dubna.
Nezapomínejte na hnojení
Už o tom byla řeč i u trávníku a platí to i v případě dalších rostlin – stromů, keřů, zeleniny i okrasných rostlin. Pokud chcete, aby rostliny byly zdravé, silné, odolné vůči chorobám, rostly a plodily, je potřeba jim dodat živiny. Vybrat si můžete z celé škály specializovaných i univerzálních hnojiv. Jedním z univerzálně použitelných hnojiv na stromky, květiny i zeleninu je např. Cererit Hobby GOLD. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo, obsahující mikro a makroprvky, jako je železo, vápník a hořčík. Je určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Používá se k základnímu hnojení i přihnojení během vegetace. Zvýšený obsah draslíku podporuje vyzrávání, lepší zbarvení plodu a vyšší cukernatost. Přidaný obsah železa zabraňuje žloutnutí listů. U jehličnanů je pak účinnou prevencí proti hnědnutí jehlic. Svým složení splňuje ideální nároky rostlin na živiny.
Přečtěte si také
Hnojiva pro záplavu květů a bohatou úrodu
Zatočte se smutnicemi v interiéru jednou provždy!
- PR článek -
Článek byl zobrazen 3858 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.
Variace na květináče
Chytrý truhlík? Jde to vůbec dohromady? V některých případech ano. Absolutním hitem letních teras nebo balkónů jsou totiž samozavlažovací truhlíky nebo květináče s indikátorem množství vody. Hned vedle nich pak přicházejí do módy svítící květináče. Venku se dále uplatní i zdánlivě obyčejné obaly květin, ovšem v netradičním pojetí i kombinacích.
Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.
Plevelem proti škůdcům, aneb bioochrana rostlin bez chemie
Mnozí pěstitelé se, navzdory rozvoji chemického průmyslu a široké nabídce přípravků na ochranu rostlin, opět vracejí k moudré matce přírodě. Přišli totiž na to, že biologická ochrana nemalou měrou přispívá nejen k ozdravění půdy, k obnově životadárných mikroorganismů, ale také, že dostupné a tudíž i levné bylinky představují jednoduchý a ekologický způsob, jak udržet zahradu v dobrém stavu.
Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Vypěstovat chutná rajčátka a papriky můžete nejen na zahrádce, ale bez problémů také v nádobách třeba na balkoně v paneláku či na terase rodinného domu. Právě tato zelenina je pro pěstování v nádobách velmi vhodná. Navíc rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.
Korýtko plné vzácných skvostů
Ve městech je mnoho lidí, kteří nevlastní žádnou půdu a nemají ani čas věnovat se svým zálibám, a přitom jen podvědomě touží po kousku přírody. Pokud mají balkón, lodžii, nebo terasu, vytvoření malé skalky je jednoduchou záležitostí.