Jak na pěstování okurek? Vyvarujte se nejčastějším chybám
02.05.2020
Okurková sklizeň je již v plném proudu, ale některým zahrádkářům se pěstování okurek nedaří. V čem chybují a kde je příčina nezdaru? Na některé otázky, například proč okurky hynou a jak je chránit před plísní, vám nabízíme několik rad.
Okurky nejsou brambory, proto je okopávejte s citem
Od starého zahradníka můžete slyšet, že plečkovat a okopávat se má dříve než vyroste plevel. Vypadá to snad podivně, ale je to pravda. Čím jsou totiž rostlinky plevele menší, tím snáze se ničí. I když je třeba záhon na pohled skoro čistý, stačí jen trošku prohrábnout povrch půdy a klíčící plevel nestačí ani vyrůst. Takže je mnohem výhodnější třeba i pětkrát "proběhnout" s motyčkou záhony celkem čisté, než se "prokousávat" džunglí vysokého plevele, který stejně úplně nikdy neponičíme, takže za námi vyroste znovu.
Říká se, že jedno plečkování vydá za jednu zálivku. I to je stará zkušenost zahradníků. Kyprá a čistá horní vrstvička půdy (2-5 cm) účinně brání vypařování vody ze spodních vrstev, v nichž jsou umístěny kořeny. Po čase se půda zase "slehne" - nebo zaprší a udělá se škraloup, takže je vhodné ji znovu zkypřit, čímž současně také ničíme plevel. Na suchých píscích to moc nepomůže, ale na většině půd se to velmi dobře osvědčuje. A důležitá rada na závěr: rostliny okurek koření velmi mělce, proto pokud je nepěstujete na hrůbcích, používejte místo motyčky raději „trojzubec". Tím se naruší škraloup stejně dobře jako motykou a nepřetrháte jím kořeny okurek těsně pod povrchem půdy.
Jak okurky zalévat?
Možná se někomu bude otázka zdát zbytečná, ale u okurek platí zásada: zalévat méně často, ale zato důkladně. Proč volit tento postup? Při dostatku vláhy vytvářejí rostliny méně kořenů než v situaci, kdy spíše trochu trpí suchem. Když pak v době sklizně potřebují větší množství vody, jejich slabší kořenový systém na to nestačí a bez dodatečné zálivky se růst omezí. Naopak rostliny, které byly spíše v suchu a vytvořily mnoho kořenů, se v období sklizně snáze obejdou bez závlahy - i když ovšem i jim pomůže. Zálivka v době sklizně je tedy důležitější než v období před sklizní. Časté kropení jen smáčí listy a umožňuje šíření plísně, ale do půdy, kde rostou kořeny, se tak mnoho vody nedostane. Pořádná zálivka, to znamená 2-3 konve na metr čtvereční (samozřejmě na několikrát, aby se voda stačila vsáknout do půdy), zajistí dostatek vláhy na 1-2 týdny i v největším suchu. Jiná věc jsou okrasné rostliny, trávník, nebo výsevy - tam je časté kropení na místě, ale u okurek opravdu spíše škodí. Podporuje plíseň, ale vláhu nedá.
Na plíseň pomůže dusík
Přihnojení dusíkem na počátku kvetení okurek spolu se zálivkou výrazně podpoří růst natě a tvorbu listů. Rostlina tak může rychle nahrazovat listy poškozené plísní listy novými, což výrazně snižuje škodlivý účinek plísně. Je to zvláště účinné u nových odrůd odolnějších k plísni. K tomu ovšem potřebují právě dusík a dostatek vláhy. Nemají-li vláhu a živiny, jejich odolnost se projeví méně výrazně.
Okurky napadené plísní
Lze ochránit okurky před škůdci metodou bio?
Dají se okurky ve skleníku nebo fóliovníku ochránit před molicí ("bílá moucha") a mšicemi jinak než chemickým postřikem? V ochraně mohou pomoci žluté lepové desky. Čím jich rozvěsíte více, tím lépe. Omezí se tak první nálet škůdců a oddálí se období, kdy skutečně škodí. Úplná ochrana to ovšem není. Proti molici skleníkové účinně pomáhá biologický boj, pomocí predátora parazitické vosičky (Encarsia formosa), která klade vajíčka do larev molice skleníkové. Larvy od sebe snadno rozeznáte, molice jsou bílé a larvy parazita černé.
Ale co proti sviluškám ("pavoučkovi")? Tady je situace o poznání horší, ani postřiky tady moc nezabírají, přitom některé popálí listy. Navíc mají většinou dlouhou ochrannou lhůtu, takže v období sklizně okurek jsou těžko použitelné. Ale jedna možnost je, a dost účinná: Od počátku pěstování denně prohlížet porost (listy) a hlídat první příznaky. Svilušky odhalíme na spodní straně listu lupou, napadený list hned odstraníme ze skleníku (pomocí igelitového sáčku, abychom svilušky při přenášení listu ještě nerozšířili na ostatní rostliny). Tak se dá udržet porost dost dlouho zdravý, ale jestliže některé škůdce přehlédneme, za pár dní se najde už celá rostlina se žlutými listy a s "pavučinkami", je na manuální ochranu již pozdě. Ale při pečlivé prohlídce a cviku se při troše štěstí dá obejít bez chemie - a mít porost v pořádku.
Okurky napadené sviluškou
Jak okurky sklízet?
Pokud chcete mít skutečně kvalitní (malé) okurky pro zavařování, pak je nutno sklízet nejméně každý druhý den, nejlépe denně. Někteří pěstitelé si nechávají "přerostky" nakládaček na kvašení a na salát, ale snižují tak výnos kvalitních plodů. Jak si pomoci? Nějaký ten přerostek se najde téměř vždy, ale chcete-li jich více, pak je dobře označit si pár rostlin a sklízet je z nich; ostatní porost sklízet co nejpečlivěji. Je dobré mít na paměti, že každým přerostlým plodem přijdeme o tři a ž pět okurek, které rostlina již nenasadí.
A ještě maličkost: při sklizni se snažte hýbat s rostlinou okurek co nejméně! S natí okurek se nesmí hýbat, jen rozhrnout opatrně listy a sebrat plody. Okurky jsou totiž na pohyb poměrně citlivé, protože ztrácejí spoustu energie, aby zase dostaly listy horní stranou ke slunci. Nešetrné zacházení je oslabuje, mladé plůdky opadávají. Ušetříte sice trochu práce, ale z velké části ztrácíte úrodu.
Hořké okurky - zavařit nebo vyhodit?
Zavařili jsme nakládačky do sklenic, a když jsme je po vychladnutí ochutnali, byly hořké. Tak jsme je vyhodili. Švagr se mi vysmál, že jsme je měli nechat, že se hořkost ztratí. Měl pravdu?" Odpověď je jednoznačná – měl. U sterilovaných nakladaček se hořká chuť skutečně po 2-3 týdnech úplně ztratí a nezůstane po ní ani stopy.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 16165 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.

Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.

Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů
Toužíte-li po zajímavé dekoraci, která by vyzdobila vaši zahradu, terasu nebo balkon, můžete si pořídit například takzvanou FAIRY GARDEN čili pohádkovou zahrádku vyrobenou z květináče z pálené hlíny.

Využijte nasušené květiny k dekoracím vašeho domova
Interiérové dekorace nemusí být nutně napořád, aby byly krásné, zajímavé a netradiční. Mohou být také ze sušených květin. Budete je muset sice za nějaký čas obměnit anebo nahradit jinou dekorací, ale pro určité období jsou dekoracemi ideálními. Jejich dobou je podzim. Tehdy máme nasušené květiny do zásoby a můžeme popustit uzdu fantazii a tvořit z nich zajímavá aranžmá, a nejen ta.

Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny
Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?

Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.