Jiřiny rozzáří zahradu, balkón i terasu od léta až do podzimu
21.02.2022
Jiřiny patří mezi nejvděčnější a nejoblíbenější cibuloviny. Květou od poloviny léta až do podzimu a vysadit si můžete celou řadu kultivarů různých barev, výšky rostlin a tvarů květů. Některé jiřiny jsou vhodné i k pěstování v truhlících na balónech a terasách a některé jsou také medonosné. Kdy jiřiny vysadit a jak se o ně starat, aby vypadaly co nejlépe?
Jiřiny jsou hlíznaté venkovní květiny a vzhledem k tomu, že tuzemské zahrady zdobí již více než 150 let, jsou někdy označované jako květiny našich babiček. Na jejich půvabu a oblibě to však nic nemění. Jiřiny pocházejí ze Střední Ameriky a nejvíce druhů najdeme v Mexiku. Botanický název Dahlia dal květině tehdejší ředitel madridské botanické zahrady, který v roce 1785 obdržel několik hlíz rostliny od ředitele botanické zahrady v Mexiku. Jméno Dahlia ovšem nepatří ani jednomu z těchto pánů, květina byla pojmenována na počest švédského botanika A. Ch. Dahla. Český název jiřina nebo jiřinka je překladem německé georginy – ta zase nese jméno po příteli botanika Willdenowa Georgim.
Jiřiny byly z původních několika druhů vyšlechtěny do několika tisíc odrůd nejrůznějších barev, tvarů a velikosti květů. Zejména tvary květů jsou vskutku originální a můžou připomínat pivoňky, astry, chryzantémy, kaktusy, lekníny a další květiny.
Vlevo kaktusovitá jiřina Hy Pimento, vpravo kaktusovitá jiřina Friquolet
Kdy vysazovat jiřiny?
Jiřinky jsou velmi citlivé na mráz a zejména mladé čerstvě rašící výhonky může mráz popálit. Proto je dobré vysazovat jiřiny až v polovině května, lidově řečeno „po zmrzlých mužích“.
Hlízy vysazujeme do výživné propustné hlinitopísčité půdy, kterou vytvoříme jako směs výživného zahradního kompostu a písku v poměru 3:1.
Stanoviště by mělo být slunné a chráněné před prudkým větrem. Jednotlivé hlízy sázíme 10 až 15 cm hluboko v rozestupech 50 až 100 cm. Hned při výsadbě můžeme k rostlině umístit zhruba metrovou tyč, ke které pak rostoucí rostlinu vyvážeme. Některé odrůdy jsou totiž náchylné na ohýbání a mohou se i zlomit.
Vysazené hlízy zalijeme a až do vyrašení jim nemusíme věnovat pozornost.
První výhony se načnou objevovat přibližně za 14 dnů. Když dosáhnou výšky zhruba 20 cm, ponecháme 3 až 4 nejsilnější a zbytek zaštípneme. Tím podpoříme brzké a hlavně bohaté a dlouhotrvající kvetení, protože se rostlina nebude vysilovat tvorbou zelené hmoty. Po odkvetení jednotlivých květů je dobré je odstranit. Esteticky bude zachován co nejlepší vzhled a nic nebude omezovat nasazování dalších květů.
Pokud chceme, aby jiřinky bohatě kvetly a rovnoměrně rostly, je nutné je během doby kvetení každý týden přihnojovat hnojivy pro zahradní květiny.
Vlevo kaktusovitá jiřina Vuurvogel, vpravo jiřina s obřími květy Lady Darlene
Velmi důležité je zimování hlíz
Během teplých dnů se jiřinám daří velmi dobře, ovšem tuzemskou zimu jejich citlivé hlízy nepřežijí. Při zimování hlíz je nutné splnit několik důležitých podmínek. Hlízy musí mít dostatek zásobních látek a být zároveň dobře vyzrálé. Pokud jste je během léta a podzimu pravidelně a správně hnojili, neměl by s tímto být žádný problém. Nehnojené hlízy jsou slabé, přehnojené hlízy zase náchylné na hnilobu a plísně.
Vlevo kaktusovité jiřiny Playa Blanca, vpravo jiřiny s obřími květy Café au Lait
Jak na zazimování jiřinek?
Ten správný čas pro vyrytí hlíz je po popálení květů prvními mrazíky. Ideální je vybrat období, kdy je půda téměř vyschlá, hlízy očistíme od zbytků zeminy a stonky seřízneme na 5 až 10 cm. S hlízami zacházíme opatrně a uložíme je na suché vzdušné místo s teplotou nad nulou. Hlízy můžeme uložit např. do dřevěných bedýnek od ovoce. Ukládáme je volně vedle sebe a vždy stonkem dolů.
A kde najít v domě vhodné místo na zazimování – v rodinném domě to může být suchý sklep, zimní zahrada, garáž, v bytě pak zasklený balkón nebo lodžie.
Cibulky jiřinek si můžete koupit pohodlně on-line a nechat si je přivést až domů na zahradu. Sazenice nakupujte u prověřených pěstitelů, např. Zahradnictví Starkl. V nabídce najdete kromě jiřin také další cibuloviny, trvalky a spoustu dalších rostlin a semínek.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6208 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Zahradní květiny III. – Tulipány
Rostlina, která pochází původně ze střední Asie, je dnes téměř holandskou národní chloubou. Své místo má po mnoho let také v českých zahradách. Tulipány jsou velmi oblíbené zejména pro svou nenáročnost a nezaměnitelný vzhled.

Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?

Jak vypadá japonská zahrada?
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.

Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.

Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.

Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.

Kokedama – netradiční způsob pěstování pokojových rostlin
Zajímavé pěstování pokojových rostlin v závěsech anebo na mísách v koulích z mechu a speciálního pěstebního substrátu. Nejedná se vždy jen o závěsné typy, ale právě ony vypadají nejzajímavěji. V kokedamách se uplatní cibuloviny, orchideje, ale i mnohé další typy rostlin. Každá z nich působí jinak, každá má své osobité kouzlo.

Jak na podzim zatočit s plevelem a zregenerovat zahradu?
Pokud si myslíte, že s příchodem podzimu můžete veškeré starosti o vaši zahradu hodit za hlavu, jste na velkém omylu. Je tomu právě naopak, v tomto období na nás čekají činnosti, kterými zahradu musíme připravit na nové, nadcházející vegetační období. Jednou z nich je například ošetření keřů a stromů herbicidním přípravkem.