Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
06.04.2013
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.
Jak se takový vyvýšený záhon zakládá?
Tato forma záhonů je velice výhodná pro pěstování především na víkendových nebo malých užitkových zahradách. I když je vybudování kopečkových záhonů poměrně pracné, přesto je výhodné, protože vysoká vrstva půdy a teplo vznikající při rozkladném procesu a uvolňované živiny zcela mimořádným způsobem dávají záruku vysoké úrody. Po několik let se ale není třeba starat o hnojení, záhon se na podzim neryje a vypěstovaná zelenina se zcela rovná biokvalitě. Určitou nevýhodou je jen fakt, že na založení záhonu je třeba myslet už rok předem.
Po celý rok se shromažďuje veškerý rostlinný materiál jako větve, zelené letorosty, odrytý drn, pokosená tráva, seřezaná nať z trvalek okurek, rajčat, a to všechno se pak podle určitých pravidel navrství na jednu hromadu. Takový kopečkový záhon se zakládá brzy na jaře anebo ještě lépe na podzim, aby se ještě před pěstováním zeleniny mohl navrstvený materiál sesednout. Pro založení kopečkového záhonu volíme slunečné stanoviště nejlépe s expozicí sever-jih, aby bylo sluneční záření co nejlépe využito.
Vrstvit, vrstvit a zase vrstvit
Vyměřený záhon o šířce 1,50 m až 1,80 m se při okraji odryje. Délka záhonu může být libovolná, optimální je délka 4 m a více. Z vyměřeného záhonu se vybere půda na hloubku rýče a uloží po straně. Na dno vyhloubeného záhonu se položí drátěně pletivo s malými oky jako ochrana před hryzci. Jádro záhonu tvoří hrubý dřevěný odpad ze zahrady (větve a letorosty ovocných dřevin, keřů a materiál ze živých plotů), který se nařeže na délku 20 až 30 cm a v hromádkách se navrší do vrstvy vysoké 40 až 50 cm. Tento hrubý základ se nakonec ještě popráší páleným vápnem.
Na prodyšnou kostru kompostu se pak vrství další jemnější materiál. Jestliže se do kompostu použijí převážně dřevnaté stonky letniček a trvalek, hrozí nebezpečí takzvaného „vyschnutí jádra“, ale také menší produkce tepla. Proto se k dřevnaté hmotě přidávají již odumřelé travní drny a kořeny, směs pokosené trávy, sláma a zemina. Tato vrstva musí být pevně sešlápnutá, a teprve na ni se vrství navlhčené listí nebo sláma až do výšky cca 30 cm. Vše se pak opět posype vápnem. Konečnou, zhruba patnácticentimetrovou vrstvou může být kvalitní chlévský hnůj nebo hrubě zetlelý kompost. Po navrstvení veškerého materiálu vznikne nápadně velký kopeček, na jehož hraně se upraví okapový žlab tak, aby ani dešťová voda ani zálivka nemohla odtékat po stranách, ale mohla pozvolna prosakovat do nitra navršeného záhonu. Vždy je však žádoucí se postarat o pravidelné vlhčení kopečkového záhonu buď doplňkovou závlahou či užitím pórofólie, fólie či nastýlkou.
Mrkev, okurky, brambory i jahody
Protože na jaře na těchto záhonech povrch půdy rychle osychá, může se na nich velmi brzy vysévat mrkev a petržel. Především se však na kopečkových záhonech daří teplomilným zeleninám jako jsou rajčata a okurky, které v těchto podmínkách mimořádně dobře plodí. Mohou se zde přirozeně pěstovat také jiné zahradní plodiny jako brambory, nebo jahody a vůbec všechny zeleniny, a to i ve smíšených výsadbách podle daných pravidel.
V prvních dvou až třech letech by se měly pěstovat zeleniny především s velký¬mi nároky na živiny, protože zvláště obsah dusíku je u kopečkových záhonů poměrně vysoký. Z tohoto důvodu na kopečkové záhony nevyséváme salát, špenát ani jiné listové zeleniny, neboť by mohly vykazovat vysoký obsah dusičnanů, což je samozřejmě nežádoucí.
Autor: Irena Forejtová
Foto: www.priroda-zahrada.cz, www.zahradaproradost.cz
Předchozí články
Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Zahradní nářadí pro jarní výsadbu
Pěstování hub doma a na zahradě
Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Desinfekce a čištění vody v bazénu aneb jak udržet bazén čistý
Stropní ventilátory s funkcí reverzace užijete v létě i v zimě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 27521 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).
Další články na téma Zahrada

Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokud často používáte při vaření různé druhy bylinek, pak je zkuste pěstovat přímo doma v květináči. Čerstvé bylinky jsou totiž mnohem lepší než ty sušené z obchodu - lépe voní i chutnají a obsahují mnohem více léčivých látek a vitamínů.

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.

Únor na zahradě
Co nám letošní druhý měsíc přinese? Meteorologové předpovídají horší počasí než v lednu a můžeme prý očekávat i sněhovou nadílku. Protáhnout tělo na zdravém vzduchu nám jen prospěje a práce na zahradě se najde dost, i když se půda ještě neprobrala ze zimního spánku.

Pěstujeme šantu neboli nepetu
Husté keříky šanty s šedozeleným olistěním a se zvláštní aromatickou vůní citrónu a máty přilákají na zahradu motýly, čmeláky, ale i kočky. Šanty jsou kromě vonného efektu i báječnou rostlinou pro osluněná suchá stanoviště. Často se kombinují s výsadbou růží, s nimiž stříbrolistá šanta vytváří neopakovatelný kontrast.

Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.

Meteostanice a teploměry - předpovídejte si počasí sami
Nechcete už být odkázáni na předpověď počasí? Nebaví vás neustále hlídat televizi nebo ladit rádio, abyste se dozvěděli, jak bude? Pak si pořiďte domů malou domácí meteorologickou stanici v docela malé krabičce.

Šikovné geotextilie a folie pro vaši zahradu
Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře, pak jste docela jistě s velkým očekáváním vyhlíželi první slunečné a hlavně teplé dny a těšili se na to, až se budete moci vrhnout na práci na zahrádce. A jak už to tak vypadá, jaro konečně převzalo definitivně vládu nad zimou a my se můžeme s chutí pustit do pěstování.

Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku
Snažíte se vašemu trávníků věnovat veškerou péči, ale přesto je tráva nažloutlá, zplihlá a po bujném zeleném pažitu ani památky? Možná jste po zimě vynechali několik základních úkonů, které jsou půvab trávníku nezbytné. Jak tedy trávníku navrátit život? Důležitá je vertikutace, okysličování a přísun živin.