Korýtko plné vzácných skvostů
28.01.2009
Ve městech je mnoho lidí, kteří nevlastní žádnou půdu a nemají ani čas věnovat se svým zálibám, a přitom jen podvědomě touží po kousku přírody. Pokud mají balkón, lodžii, nebo terasu, vytvoření malé skalky je jednoduchou záležitostí.
V uzavřeném bytě se skalka dělat nedá. Rostlina je živá a potřebuje volnou přírodu stejně tak jako člověk, kdyby byl sebevětší silák, pokud by nikdy neopustil uzavřenou místnost, dříve či později začne chřadnout.
Nádoba, v níž hodláte skalničky pěstovat, by měla být 25 až 30 cm hluboká, měla by se rozšiřovat směrem vzhůru, aby ji led při zmrznutí nemohl roztrhnout a kameny, které použijeme pro miniaturní skalku trochu již poznamenané stářím, tedy omšelé. V každé nádobě je však bezpodmínečně nutné udělat otvory pro odtok vody a tyto otvory ještě přikrýt střepem z květináčů a hrubým štěrkem, aby se časem nezanesly.
Ideální půdou pro žardiniéru je směs rozleželé hrabanky z borovice, rozleželého listí z buků a písek, vždy stejným dílem. Kdo nemá možnost připravit podobný substrát, koupí si rašelinu a doplní ji z jedné třetiny pískem.
Při osazování nádoby vycházejte z toho, že některé skalničky žádají sucho, jiné vlhko, některé stín, jiné půdu bohatou na vápno, a jiné jsou zase vápnostřežné. Je třeba se také rozloučit s názorem, že "skalničky pocházejí z hor a vydrží tedy všechno". Rostlinek, kterým slunce neublíží, je celá řada. Víme však, že plaménky, pochybek, kostřava, lomikámen, tařička a mnoho dalších v malém kamenném korýtku vydrží, neboť rostou na skalách v daleko svízelnějších poměrech. Z vysokohorských druhů skalniček je na výběr poduškovitá Draba aizoides, česky chudina vždyzelená se žlutými květy, stejně jako lnice alpská s fialovými a modrými květy, primula minima s růžovými květy, různé druhy hořců - Gentiana s nádhernými modrými květy nebo Primula hirsuta, česky prvosenka srstnatá, dnes již namnožená v řadu kříženců.
Máte-li k dispozici opravdu staré a velké kamenné koryto třeba na chatě či chalupě, můžete miniskalku doplnit o další vysokohorské druhy (Hutchinsia alpina - řeřušku alpskou) s peřenosečnými listy a víceméně dužnatou přízemní růžicí. Samozřejmě nemůže chybět plazivý lomikámen vstřícnolistý (Saxifraga oppositifolia), s nádherně růžovými květy, kterými je ozdoben po celý květen a červen a vrba bylinná, plazivá (Salix herbacea), která se rozrůstá i mimo koryto po stěnách a velice hezky ozelení kamenný prostor. Netřesk horský a mochna lesklá k tomuto společenství rostlinek patří.
Jsou-li rostliny v prostoru, kam nemohou slimáci a máte-li vedle kámen, který slouží jako sedátko, potom v tomto společenství skalniček z hor lze při přimhouření očí vyvolat vzpomínku na suťová pole v průzračném prostoru, kam se lze vracet, dokud má člověk sílu a chuť k životu…
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Kokam H+H
Články s podobnou tématikou
Mít nebo nemít předzahrádku?
Budujeme skalku
Zahrada na střeše
Bylinky za oknem
Rodinný dům s balkonem nebo bez něj?
Proč mít na zahradě dvouletky
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 17575 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jak si vyrobit vlastní substrát pro pokojové rostliny?
Jaro je ideální doba na přesazování pokojových rostlin neboli pokojovek. Chcete, aby se vašim rostlinám dařilo? Vyrobte si ten správný substrát, díky kterému budou vaše rostliny spokojeně růst dalších několik let. Jak na to?
Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení
Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.
Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!
Pokojové rostliny VI. - Juka
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.
Pokojové rostliny XI. - Klívie (Clivia miniata)
Klívie neboli řemenatka patří k oblíbeným pokojovým rostlinám zejména našich rodičů a prarodičů, často ji pro její nenáročnost a dlouhověkost najdeme také na chodbách firem i obytných domů.
Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Péče a údržba živých plotů
Mnoho lidí si pořizuje živé ploty hlavně pro ohraničení svého pozemku, k tomu, aby od sebe oddělili pracovní a rekreační části zahrady nebo ochránili zahradu před nezvanými návštěvníky. Živé ploty však mohou plnit také funkci estetickou, být okrasným prvkem a výrazně tak přispívat k celkovému vzhledu zahrady.