Medvědí česnek – pěstování, význam pro naše zdraví a použití v kuchyni
17.02.2020
Na začátku jara upoutá naši pozornost jedna z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám. Hovoříme o něm jako o symbolu probouzející se přírody a jejích léčivých schopností. Tato bylina se stala hitem přírodního léčitelství současnosti, ale je rovněž neopomenutelnou kulinářskou lahůdkou.
Medvědí česnek - Allium ursinum
V předjaří začne vyrůstat z ukryté podzemní cibule vytrvalá bylina. Ta celkově může dosáhnout výšky až 45 cm. Má spíše přízemní listy sytě zelené barvy, široké cca 2 až 5 cm a dlouhé asi 10 až 20 cm. Květy česneku medvědího, který bývá někde lidově označován jako „medvěd“, mají bílou barvu a jsou uspořádány do okolíku. Evropský druh je rozšířený od Velké Británie přes jižní Skandinávii dále evropskou část Ruska ke Kavkazu, také na severním Balkáně, Itálii a Španělsku. V Česku považujeme výskyt medvědího česneku za velmi nerovnoměrný, i tak se však jedná o běžnou bylinu. Hojnější výskyt je pozorován na Moravě, než v Čechách. Česnek medvědí je vytrvalou variantou česneku konzumního. Jedlé jsou všechny jeho části – listy, květy i cibulky.
Čistič nejen medvědího, ale i lidského organismu
I když jsou listy česneku medvědího nápadně podobné listům jedovaté konvalinky, k záměně prakticky nemůže dojít díky charakteristické vůni po česneku. Listy konvalinek jsou navíc jakoby kožovité, tuhé, kdežto listy česneku medvědího jsou na omak jemnější a křehčí. Pokud si tedy neuděláte pesto z konvalinkového, místo z česnekového listí, můžete léčivým účinkům této byliny jen blahořečit. Obecně jsou uznávány jeho dva poddruhy. Prvním je česnek medvědí pravý (Alium ursinum subsp. ursinum) a druhým je česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum subsp. ucrainicum). V našich zeměpisných polohách se můžeme setkat s oběma těmito druhy. Název získaly tyto léčivé byliny po medvědech, kteří je údajně pudově vyhledávají po ukončení zimního spánku a jejich konzumací si čistí žaludek a celý organismus od toxinů, které se v něm nahromadí během zimního období. I pro čištění lidského organismu je česnek medvědí stejně významný.
Jemnější než česnek setý
Pro nás jsou tyto rostliny rovněž bylinami ideálními pro každoroční očistnou jarní kůru. Česnek medvědí má oproti česneku setému nejen jemnější chuť, ale není po něm cítit ani z dechu, ani z potu. Účinky obou druhů česneku jsou stejné, a to i přesto, že česnek medvědí mohou konzumovat bez obav i lidé, kterým česnek setý a jeho požití činí problémy.
Jaké účinky můžeme očekávat od česneku medvědího
Křemičité sloučeniny společně s dalšími stopovými prvky jakými jsou např. jód, nacházející se v česneku medvědím, oddalují proces stárnutí. V lidském těle jsou schopny bránit vápenatění cév, také snižují potíže s krevním oběhem. A právě díky těmto vlastnostem je česnek medvědí účinným bojovníkem proti arterioskleróze. Látky v něm obsažené navíc regulují činnost žaludku, podporují rovněž dobré trávení, urychlují hojení vředů a ran, působí proti křečím hladkého svalstva a ničí také střevní parazity. Celé rostliny jsou prostoupeny účinnými silicemi obsahujícími čpavek a sirné složky. Ceněný je česnek medvědí rovněž pro vitamín C, fytoncidy, hořčiny a další účinné látky.
Naši předkové věřili léčebnému účinku česneku medvědího mnohem více a používali ho i na léčbu křečových žil, při návalech, závratích a potížích s dechem. Dosud je využíván jako tonikum na oslabený nervový systém. Používá se rovněž k utišení revmatických bolestí. Je zvláště vhodný pro očistné jarní bylinné kůry a rovněž při léčbě nechutenství anebo pro nastavení aktivních procesů spolehlivé střevní imunity.
Jak pěstovat na své zahradě česnek medvědí
Pro pěstování česneku medvědího je ideální nehnojená půda, dostatečně vlhká a umístění v polostínu. Vysemeňuje se sám. Pěstovat jej můžete společně s dalšími bylinami v bylinkovém záhoně. Na podzim si kupte několik jeho cibulí a ty vysaďte v zahradě v odstupech asi 20 cm, a to do hloubky 6 až 8 cm. Jelikož se jedná o plně mrazuvzdornou rostlinu, nemusíte se obávat, že by vám přes zimu vymrzl.
Chcete-li česnek medvědí vysévat, proveďte výsadbu za studených podzimních měsíců, nebo jej pak vysévejte až na jaře. Semena mělce zahrábněte a překryjte vrstvou listí klidně až do výšky 8 cm. V létě česnek medvědí zatahuje. Na záhonech v zahradě své místo uvolní kvetoucím trvalkám nebo jiným rozrůstajícím se léčivým bylinám. Zjara velmi rychle pokryje celou výsadbovou plochu, je tedy vhodný i jako podrost. Má sklony ke zplaňování. Jakmile začne kvést, buďte si jisti, že jej ucítíte dříve, než se vám jej podaří zahlédnout.
Zapojte česnek medvědí do vaření
Drobně nakrájené stvoly česneku medvědího se dají používat v kuchyni stejně jako pažitka anebo petrželová nať. Nakrájet si jej můžete na chléb s máslem, přidat do polévek a nádivek, nebo jím ochutit pomazánky. Využijete ho dobře například při přípravě slaných palačinek. Jemně nakrájeným medvědím česnekem ozdobíte brambory a rovněž zeleninové saláty.
Z česneku medvědího a kopřivy se dá připravit velmi chutný a zdravý špenát. Složitá není ani příprava netradiční obdoby italského pesta. Čerstvou bazalku v něm pouze nahradíte čerstvým medvědím česnekem. Skvělý je i v zapékaných bramborách, ty jím můžete proložit.
Pesto z medvědího česneku
Lístky medvědího česneku omyjeme, osušíme utěrkou, natrháme nebo nakrájíme na menší kousky a dáme do misky. Rozmixujeme tučním mixérem a přidáme sůl a olej (na 120 g medvědího česneku asi 100 ml rostlinného oleje a lžička soli).
Pesto můžeme udělat také z těchto ingrediencí:
150 g medvědího česneku
50 g parmazánu
1 lžička soli
80 g slunečnicových semínek
olivový olej dle potřeby
Slunečnicová semínka opražíme na pánvi, parmezán nastrouháme, medvědí česnek překrojíme, rozmixujeme a přidáme postupně slunečnicová semínka a nastrouhaný parmezán. Vše důkladně rozmixujeme. Pokud je pesto příliš suché, přidáme olej. Osolíme a dáme do menších skleniček do lednice.
Důležité upozornění!
Pozor na záměnu listů česneku medvědího s listy prudce jedovatých rostlin konvalinky vonné nebo ocúnu jesenního!
Text: Zuzana Bohdalová
Článek byl zobrazen 8678 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.

Pokojové rostliny VI. - Juka
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.

Pěstování pěnišníků neboli azalek
Možná se vám pod pojmem pěnišník žádná konkrétní rostlinka hned nevybaví, ale když vám povíme, že se jedná o azalku nebo chcete-li rododendron, určitě už budete vědět, o které kvetoucí okrasné dřevině je řeč. Pokud si pěnišníky vyzdobíte zahradu, jistě přilákáte spoustu zvědavých pohledů a sousedé vám budou bohatou záplavu květů tiše závidět.

Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.

Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.

Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.

Ženšen pětilistý posiluje imunitu a odbourává stres. Pěstovat jej můžete v bytě i na zahradě.
Přestože ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum), jinak zvaný také jiaogulan, pochází z Číny, můžete jej úspěšně vypěstovat i na vaší zahradě. Tento elixír mládí a dlouhověkosti lze pěstovat voně v půdě nebo vysadit do květináčů. Využití najde zejména při přípravě čajů.

Travička zelená, to je naše potěšení
Těžko bychom u nás hledali stavení, u kterého není alespoň malý kousek trávníku. Je jako zelený přírodní koberec, po kterém je příjemné se procházet bosou nohou, kde si rády hrají děti i naši čtyřnozí kamarádi. Každý koberec a stejně tak i trávník ovšem vyžaduje odpovídající péči.