Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě
09.02.2011
Pokud patříte mezi milovníky popínavých a bohatě kvetoucích rostlin, pak pro vás docela jistě Clematis česky Plamének není žádnou neznámou. Tato rostlina se pyšní opravdu velmi bohatou a pestrou škálou květů, které budou zdobit vaši zahradu od jara do konce léta, u drobnokvětých druhů dokonce až do prvních mrazíků.
Pěstování
Plamének má nespornou výhodu a tou je rychlý růst, díky němuž může zdobit vaši zahradu velmi brzy po vysazení a zároveň se také vyznačuje lehkostí, která umožňuje využití rostliny na lehkých konstrukcích i pergolách. Pro správný růst a bohaté květy potřebuje rostlina dostatečně vyživovanou půdu, především pak větší množství vápníku. Pokud jej půda neobsahuje v dostatečné míře, je potřeba jej dodat uměle. Půda, do které chcete zasadit Plamének, by měla mít větší obsah humusu a měla by být dobře propustná. Rostliny potřebují dostatečnou zásobu vody. Aby krásně kvetly, potřebují slunné místo, na kořenech jim ale přímé sluneční paprsky neprospívají. Proto by měla rostlina mít kořeny ve stínu a zbytek na slunci. Existuje dokonce pořekadlo, které praví, že plaménky mají mít nohy v chladu a hlavu na slunci. Docílíte toho správnou orientací rostliny, ideálně by měla směřovat na východ nebo na západ. Ochranu proti slunečním paprskům zajistíte kořenům vrstvou nastýlky, mulčovací kůry nebo jednoduše tím, že kolem rostliny vysadíte další kvetoucí rostliny menšího vzrůstu.
Plamének vysazujte asi metr od podpory a to tak, aby byl ještě alespoň o deset centimetrů hlouběji, než byl zasazen v květináči. Před vysazením je vhodné do vyhloubené jámy dodat poměrně dost kompostu a důkladně jej prolít vodou. Rostlinu po zasazení zastřihněte nad párem silných pupenů na zhruba půl metrovou velikost. Pro správný růst potřebují plaménky podporu v podobě jednoduché konstrukce, okrasného oblouku nebo malé tyče. Vyjímku tvoří některé druhy, které jsou půdopokryvné, a které se nejčastěji využívají jako okrasa záhonů nebo k lemování zděných předělů v zahradě. Za správnou péči se vám Clematis odvděčí bohatými a krásně barevnými květy, které najdete snad ve všech možných i nemožných barvách. Obecně platí, že do stinných míst vysazujte světle kvetoucí rostliny, naopak výrazným barvám se bude dařit na slunném stanovišti. K dostání je více jak čtyři sta druhů s nejrůznějšími typy květů. Existuje celá škála barev, velikostí i tvarů květů. Nejčastěji se setkáte s květy jednoduchými, nicméně k sehnání jsou i neméně krásné plnokvěté druhy. Květy zpravidla nijak výrazně nevoní a listy jsou velmi drobné, oproti květům v podstatě nenápadné.
Stříhání a řez rostlin
Řez plaménků je velmi problematický, především proto, že existuje tak velké a nepřeberné množství nejrůznějších kultivarů, z nichž většina má vlastní nároky a požadavky na řez. Takovým hodně obecným vodítkem vy pro vás mohlo být to, že rostliny, které kvetou od jara do letních měsíců, se stříhají po odkvětu, zatímco rostliny kvetoucí od léta do podzimu se stříhají a seřezávají až na jaře před nasazením pupenů. U starších rostlin je vhodné čas od času provést radikální omlazení a to tak, že je seříznete na zhruba dvacet až třicet centimetrů nad zemí. U mladších rostlin postačí seříznutí výhonů na zhruba půl až jeden metr. Po jarním řezu je vhodné rostlině dodat větší množství živin v podobě hnojení, neboť rostlina je oslabena. Existují ale také druhy, které řez nesnáší. Patří sem například odrůdy Montana, které dorůstají výšky i tří až čtyř metrů. Ty postačí seříznout ve chvíli, kdy dřevnatí a části rostliny usychají. Plaménky jsou rostliny, které nevyžadují přílišnou péči, nejsou náročné na klimatické podmínky a vydrží nám celé roky. Odborníkům se dokonce podařilo vyšlechtit i druh, který na zimu neopadává.
Plamének je možné pěstovat i v nádobách na terase nebo na balkoně. Tady však musíte víc než kdy jindy dát pozor na zajištění stínu kořenům, které mají tendenci se v nádobách přehřívat. Plaménky rostoucí v nádobách jsou podstatně náročnější na péči, než zahradní plaménky a ne vždy se vám za náročnou péči odmění bohatými květy. Jedním z vhodných druhů pro tento způsob pěstování je Clematis tangutica. K tomuto způsobu pěstování jsou docela jistě vhodnější drobnokvěté druhy.
Připravila: Petra Martišková
Předchozí články:
Jak vybrat správný tvar umyvadla?
Formy na pečení dortů, chleba i pečiva
Chemická kotva místo hmoždinek
Popínavé rostliny na domě i na zahradě
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Byt s balkónem – výhody, nevýhody a možné využití balkónu
Článek byl zobrazen 23109 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?

Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
Mít po ruce vždy čerstvé bylinky je snem každého kuchaře, přitom mít malou bylinkovou zahrádku v kuchyni nebo na balkóně není vůbec žádný problém. Pěstování zvládnou i začátečníci a díky samozavlažovacím truhlíkům se bylinkám bude dařit.

Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Chybí vám prostor pro pěstování květin či bylinek? Chtěli byste nějak ozvláštnit svou zahradu, verandu či balkón? Je pro vaše záda stále namáhavější sklánět se k nízko položeným záhonům? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, pak je tento článek určen právě pro vás. Vyvýšené záhony mají své nesporné výhody, které jistě ocení zkušení zahrádkáři i hobby nadšenci.

Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?

Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.

Pozor na jedovaté jehličnany ve vánoční výzdobě
K Vánocům, adventu a vánočním dekoracím neodmyslitelně patří větvičky z nejrůznějších jehličnanů. Většina z nich je neškodná, ale může se stát, že jste si do vázy dali i takové, u nichž hrozí riziko otravy a vy o tom ani nevíte. Některé druhy mohou být i smrtelně nebezpečné! Pojďme tedy zjistit, jakých větviček bychom se měli doma raději vyvarovat.

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.

Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?