Vysazujeme pelargonie neboli muškáty – vyzkoušejte výsadbu do originálních nádob
11.04.2024
Pelargonie, česky muškáty, patří mezi nejoblíbenější balkónovky, které však nemusíte vysazovat jenom do klasických truhlíků. Fantazii se meze nekladou a tak pro výsadbu můžete využít staré dřevěné šuplíky, kbelíky, dřevěné bedýnky, nebo vytvořit netradiční aranžmá či závěs. Jak na to?
DIY: Rozkvetlá ptačí budka ze starého lustru
Upcyklační nápad pro milovníky zvířat: nepoužívaný lustr na klasické svíčky lze v několika jednoduchých krocích proměnit v krásnou zahradní dekoraci a současně rozkvetlý úkryt pro ptáky a motýly.
K výrobě budete potřebovat: starý svíčkový lustr (podívat se po něm můžete např. v dobročinném bazaru nebo re-use centru), vhodnou ptačí budku a hmyzí hotel, plechové květináče v počtu podle ramen lustru, tavnou pistoli s lepidlem, barvu nebo sprej a muškáty v odpovídající barvě.
Ptačí budku, hmyzí hotel a květináče připevněte pomocí tavné pistole k držákům na svíčky. Pokud mají držáky na svíčku bodce podobně jako na našem obrázku, doporučujeme do květináčů předem vyvrtat malé otvory. Hotovou konstrukci natřete nebo nastříkejte barvou dle vlastního výběru, do květináčů vložte muškáty v padnoucím barevném odstínu a zavěste na slunné nebo polostinné místo v zahradě. Tip: do podobných vysoko zavěšených dekorací jsou ideální samočisticí odrůdy převislých pelargonií. Jsou velmi nenáročné na péči a během léta mohou dorůst až do délky 1,5 metru.
Přečtěte si také tento článek a Vytvořte si pomocí muškátů romantická zákoutí v zahradě nebo na terase
DIY: Květinový stolek ze staré zásuvky
Vyvýšené záhony nabízejí více prostoru než klasické balkonové truhlíky a jsou tak ideální pro vytvoření barevných ostrůvků muškátů na balkonech i terasách. Tento upcyklovaný stolek vznikl ze starého šuplíku, který je upevněn na renovovaném stojanu na kufry. Konečný vzhled dodal tomuto pěknému kousku nábytku čerstvý nátěr a nové úchytky. Tip: Využít můžete i zásuvky menších rozměrů a upevnit je přímo na zeď. Při použití podobných alternativních květináčů nezapomeňte na odtokové otvory, aby nedocházelo k přemokření substrátu.
DIY: Nástěnný květináč ze slaměného klobouku
Slaměné klobouky zavěšené na stěně vymalované teplým terakotovým odstínem upoutají pozornost na první pohled. Ti, kteří fandí upcyklaci a rádi vdechují starým věcem nový život mohou tuto dekoraci ve stylu boho vylepšit tím, že staré slaměné klobouky promění v nástěnné květináče na barevné muškáty. Nápaditá dekorace evokuje atmosféru prázdnin a její výroba je zcela jednoduchá.
Potřebovat budete: muškáty v zinkových obalech, slaměné klobouky, silný provaz, jehlu a nit, kladivo, hřebík a nůžky.
Krok 1: Pomocí hřebíku a kladiva udělejte v horní části zinkového obalu na obou stranách otvor, ustřihněte asi 50 cm dlouhý silný provázek, protáhněte otvory a konce provázku zauzlujte.
Krok 2: Na boku slaměného klobouku vyřízněte otvor pro umístění květináče s muškáty. Tip: Před vystřižením otvoru potřete vnitřní stranu klobouku v místech, kde budete stříhat, lepidlem a nechte ho zaschnout. Výplet se tak po ustřižení nebude třepit.
Krok 3: Do klobouku umístěte zinkový květináč a v místě otvorů v zinkovém obalu jej pevnou nití přichyťte ke klobouku.
Krok 4: Poté opatrně vložte muškáty a zavěste.
DYI: Dekorace ze špalíčků na letní stůl
Dřevěné prvky vlastní výroby jsou atraktivní výzdobou letní tabule a bílým muškátům dodávají krásný přírodní vzhled. Krátké špalíčky nařezané z větví slouží jako držáky na jmenovky a květinové zkumavky. Obal z delších špalíčků proměňuje obyčejný květináč v originální dekoraci doprostřed stolu.
Zdroj: https://www.pelargoniumforeurope.com/cs/
Přečtěte si také
Balkon obsypaný muškáty
Článek byl zobrazen 4251 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak si vyrobit vlastní substrát pro pokojové rostliny?
Jaro je ideální doba na přesazování pokojových rostlin neboli pokojovek. Chcete, aby se vašim rostlinám dařilo? Vyrobte si ten správný substrát, díky kterému budou vaše rostliny spokojeně růst dalších několik let. Jak na to?

Pokojové rostliny IV. - Kroton
Pravděpodobně nejbarevnější pokojovou rostlinou v našich klimatických podmínkách je kroton neboli obojan (Codiaeum variegatum). Květina, jejíž tuhé listy hýří od zelené přes žlutou, oranžovou až po červenou a hnědou, vám bude doma po celý rok evokovat podzim.

Jiřiny rozzáří zahradu, balkón i terasu od léta až do podzimu
Jiřiny patří mezi nejvděčnější a nejoblíbenější cibuloviny. Květou od poloviny léta až do podzimu a vysadit si můžete celou řadu kultivarů různých barev, výšky rostlin a tvarů květů. Některé jiřiny jsou vhodné i k pěstování v truhlících na balónech a terasách a některé jsou také medonosné. Kdy jiřiny vysadit a jak se o ně starat, aby vypadaly co nejlépe?

Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.

Pozor na jedovaté jehličnany ve vánoční výzdobě
K Vánocům, adventu a vánočním dekoracím neodmyslitelně patří větvičky z nejrůznějších jehličnanů. Většina z nich je neškodná, ale může se stát, že jste si do vázy dali i takové, u nichž hrozí riziko otravy a vy o tom ani nevíte. Některé druhy mohou být i smrtelně nebezpečné! Pojďme tedy zjistit, jakých větviček bychom se měli doma raději vyvarovat.

Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie
Africké fialky byly objeveny v roce 1892 na horských svazích Tanzanie. Od té doby se podařilo pěstitelům vyšlechtit okolo 20 tisíc odrůd těchto krásných kvetoucích rostlin. Dnes patří africké fialky mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné na pěstování, snadno se množí a odmění se celoročním kvetením.

Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.