Pěstování epifytických kaktusů
14.08.2011
Zvláštní skupina kaktusů, do které patří velikonoční a vánoční kaktus, patří u nás k běžně pěstovaným pokojovým květinám. Často se tyto dva druhy zaměňují - a možná právě proto - někdy nedočkavě čekáme, kdy vykvetou. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného.
Oba druhy epifytických kaktusů rostou ve volné přírodě v tropickém pralese ve větvích stromů nebo v úrodné půdě ve stínu jiných rostlin. Vlhko, polostín a rozdílné teploty se starají o životní rytmus, který se u velikonočního a vánočního kaktusu výrazně liší.
Po odkvětu epifytické kaktusy 6-8 týdnů odpočívají, mají vegetační klid. Teprve až potom je vhodné začít s přesazováním, přihnojovat jen mírně, dostatečně zalévat, ale nepřelévat. Během kvetení nikdy kaktus nepřemisťujeme – poupata opadají a na další si počkáme až další rok.
Který kaktus je vánoční a který velikonoční? Jak je od sebe rozeznat? Na takovou otázku je nejlepší odpovědí praktické porovnání obou druhů:
Vánoční kaktus – Schlumbergera (Zygocactus = Epiphyllum)
• Stonky jsou článkované s měkkými ostny, na jejichž konci vyrůstají dlouhé bílé až fialové květy
• Kvete v zimních měsících
• Na podzim a v zimě potřebuje teplotu 10 až 15 C.
• Při teplotě vyšší než 22 C nenasazuje na květ
Alfou a omegou pěstování vánočního kaktusu je zálivka. V době růstu, od března do července potřebuje vánoční kaktus dostatek vody, ale už od srpna ho zaléváme velmi mírně, jen aby kořenový bal nepřeschl. Jedině tak se na koncích článků objeví během listopadu poupata. Tehdy je správný čas pro zvýšení zálivky, ale nesmíme kaktus přelévat, proto vždy přebytečnou vodu z misky vylijeme. K udržení poupat přispívá také jejich rosení. Během květu zaléváme mírně a po odkvětu zálivku opět omezíme až do března, kdy kaktus můžeme přesadit do směsi drnovky a listovky s příměsí písku v rovnocenném poměru, do níž lze ještě přidat jeden díl rašeliny.
V době největšího růstu a nejintenzivnější zálivky od března do července přihnojujeme, nejlépe roztokem zředěného organického hnojiva, neboť vánoční kaktus je citlivý na obsah vápníku, který mnohá průmyslová hnojiva obsahují.
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis)
• Má širší články než vánoční kaktus, zaokrouhlené, většinou načervenale lemované
• Na článcích vyrůstají 1 - 4 růžové až červené květy
• Kvete na jaře
• Pěstitelská teplota 18 -22 C
• Pro vývin květů je optimální teplota 16-18 C, při vyšších teplotách květy opadávají
Aby velikonoční kaktus rozkvetl, potřebuje tříměsíční zimní odpočinek při teplotách kolem 10°C. V této době se rovněž téměř nezalévá, kořenový bal však nesmí nikdy zcela vyschnout. Ostatní nároky na životní podmínky a způsob pěstování jsou stejné jako u vánočního kaktusu.
Autor: Irena Forejtová
Související články
Jak si poradit při přesazování kaktusů
Kalendář pro (ne)kaktusáře
Jak se budí kaktusy?
Jak na pěstování kaktusů
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Článek byl zobrazen 17901 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.

Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.

7 nejoblíbenějších vánočních aranžmá a jak na ně
Je to tady - za dveřmi je ten nejkrásnější čas v roce. Doba, kdy za okny poletují sněhové vločky, které po očku sledujete z vyhřátého a cukrovím provoněného domova. Je nejvyšší čas hodit vánoční shon za hlavu a udělat si pro radost osobitou vánoční dekoraci, která potěší vás, vaše blízké a vytvoří jedinečnou atmosféru Vánoc u vás doma.

Pěstování vrby neboli jívy na zahradě - jaké druhy jsou nejhezčí?
Hřejivé sluneční paprsky přírodu pomalu probouzejí a oblíbené hedvábné kočičky kvetoucích jív neomylně signalizují příchod jara. Nemusíte je hledat jen u potoka, protože některá z odrůd vrb neboli jív si můžete vypěstovat na vaší skalce, zahradě nebo na balkóně.

Vybíráme vhodné rostliny do koupelny
Nadměrná vlhkost, nedostatek světla, výkyvy teplot – kvůli těmto negativům se často ani nesnažíme ozdobit koupelnu živými rostlinami. Víte ale, že některým rostlinám naopak klimatické podmínky koupelen vyhovují? Stačí si vybrat správné rostliny a můžete se těšit pohledem na zeleň i během relaxace ve vaně. Které to tedy jsou?

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

Proč mít na zahradě dvouletky
Ještě donedávna bývaly nepostradatelnými květinami venkovských zahrádek, ale dnes už si na ně málokdo vzpomene. Babiččina zahrádka se bez dvouletek zkrátka neobešla už proto, že řada z nich patří mezi léčivky.

Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Vypěstovat chutná rajčátka a papriky můžete nejen na zahrádce, ale bez problémů také v nádobách třeba na balkoně v paneláku či na terase rodinného domu. Právě tato zelenina je pro pěstování v nádobách velmi vhodná. Navíc rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.