Pěstování epifytických kaktusů
14.08.2011
Zvláštní skupina kaktusů, do které patří velikonoční a vánoční kaktus, patří u nás k běžně pěstovaným pokojovým květinám. Často se tyto dva druhy zaměňují - a možná právě proto - někdy nedočkavě čekáme, kdy vykvetou. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného.
Oba druhy epifytických kaktusů rostou ve volné přírodě v tropickém pralese ve větvích stromů nebo v úrodné půdě ve stínu jiných rostlin. Vlhko, polostín a rozdílné teploty se starají o životní rytmus, který se u velikonočního a vánočního kaktusu výrazně liší.
Po odkvětu epifytické kaktusy 6-8 týdnů odpočívají, mají vegetační klid. Teprve až potom je vhodné začít s přesazováním, přihnojovat jen mírně, dostatečně zalévat, ale nepřelévat. Během kvetení nikdy kaktus nepřemisťujeme – poupata opadají a na další si počkáme až další rok.
Který kaktus je vánoční a který velikonoční? Jak je od sebe rozeznat? Na takovou otázku je nejlepší odpovědí praktické porovnání obou druhů:
Vánoční kaktus – Schlumbergera (Zygocactus = Epiphyllum)
• Stonky jsou článkované s měkkými ostny, na jejichž konci vyrůstají dlouhé bílé až fialové květy
• Kvete v zimních měsících
• Na podzim a v zimě potřebuje teplotu 10 až 15 C.
• Při teplotě vyšší než 22 C nenasazuje na květ
Alfou a omegou pěstování vánočního kaktusu je zálivka. V době růstu, od března do července potřebuje vánoční kaktus dostatek vody, ale už od srpna ho zaléváme velmi mírně, jen aby kořenový bal nepřeschl. Jedině tak se na koncích článků objeví během listopadu poupata. Tehdy je správný čas pro zvýšení zálivky, ale nesmíme kaktus přelévat, proto vždy přebytečnou vodu z misky vylijeme. K udržení poupat přispívá také jejich rosení. Během květu zaléváme mírně a po odkvětu zálivku opět omezíme až do března, kdy kaktus můžeme přesadit do směsi drnovky a listovky s příměsí písku v rovnocenném poměru, do níž lze ještě přidat jeden díl rašeliny.
V době největšího růstu a nejintenzivnější zálivky od března do července přihnojujeme, nejlépe roztokem zředěného organického hnojiva, neboť vánoční kaktus je citlivý na obsah vápníku, který mnohá průmyslová hnojiva obsahují.
Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis)
• Má širší články než vánoční kaktus, zaokrouhlené, většinou načervenale lemované
• Na článcích vyrůstají 1 - 4 růžové až červené květy
• Kvete na jaře
• Pěstitelská teplota 18 -22 C
• Pro vývin květů je optimální teplota 16-18 C, při vyšších teplotách květy opadávají
Aby velikonoční kaktus rozkvetl, potřebuje tříměsíční zimní odpočinek při teplotách kolem 10°C. V této době se rovněž téměř nezalévá, kořenový bal však nesmí nikdy zcela vyschnout. Ostatní nároky na životní podmínky a způsob pěstování jsou stejné jako u vánočního kaktusu.
Autor: Irena Forejtová
Související články
Jak si poradit při přesazování kaktusů
Kalendář pro (ne)kaktusáře
Jak se budí kaktusy?
Jak na pěstování kaktusů
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Článek byl zobrazen 11863 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.

Pěstujeme růže
Jednou z nejušlechtilejších květin našich zahrad je královna všech trvalek – růže. Voňavé květy všech možných barev vyniknou ve váze i na zahradě, v trávníku i na záhoně. Už proto si růže zaslouží obdiv a patřičnou péči.

Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.

Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!

Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek
Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.

Pozor na jedovaté jehličnany ve vánoční výzdobě
K Vánocům, adventu a vánočním dekoracím neodmyslitelně patří větvičky z nejrůznějších jehličnanů. Většina z nich je neškodná, ale může se stát, že jste si do vázy dali i takové, u nichž hrozí riziko otravy a vy o tom ani nevíte. Některé druhy mohou být i smrtelně nebezpečné! Pojďme tedy zjistit, jakých větviček bychom se měli doma raději vyvarovat.

Kalina je keř pro každou zahradu
Kalina je odolný, nenáročný, zcela mrazuvzdorný keř, který dobře snáší městské prostředí. Rozsáhlý rod kalin kvete od února do května, a navíc atraktivní červeně zbarvené podzimní listí zdobí zahradu i v zimě. Některé druhy nádherně voní a jsou mezi nimi keře vysoké, miniaturní i stálezelené.

Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
První noční mrazíky a první sníh na sebe asi nenechají dlouho čekat, proto je třeba zavčasu připravit naši zahradu a veškeré rostliny k zimnímu spánku. Vše, co stihneme udělat ještě teď, zahradě a rostlinám na ní, poté po dlouhé zimě zaručeně prospěje. Jak se tedy postarat o to, aby rostliny zimu přežily a trávník se na jaře zase zazelenal?