Pěstování hroznového vína
12.03.2008
Zasadit vinnou révu je totéž jako bychom zasadili strom. Při dobré péči může keř na zahrádce vydržet nejméně čtvrt století, ale nejsou výjimkou ani starší rostliny. Dokladem toho jsou zdi starých stodol a chalup dodnes porostlé mohutnými révovými keři.
Réva je nejstarší a nejrozšířenější ovocná dřevina na světě. U nás pěstování vína sahá až do pohanských dob, kdy podle pověsti obdržel Bořivoj od knížete Svatopluka darem sud vína, z něhož Ludmila obětovala své bohyni Krosině. Na její počest si pak kněžna Ludmila dala z Moravy přivézt sazenice vinné révy a nechala je vysázet v okolí Mělníka. Později zásluhou svatého Václava - patrona českých vinařů – vznikla první vinice. Zlatého věku se vinařství dočkalo až za doby Karla IV., který dal z Burgundska přivézt révové sazenice.
Co réva potřebuje
Révový keř se podle vzrůstu řadí mezi liány, jejichž kořeny mají mohutnou sací schopnost, protože přijímají vodu vlasovými kořínky mělce pod povrchem půdy. Proto není réva náročná na vláhu, kterou si snadno sama opatří, ale o to více je náročná na výživu. K tomu, aby nejen rostla, ale i plodila, potřebuje dobrou zásobu živin, především fosforu, draslíku a hořčíku. Když se jí některého prvku nedostává, trpí pak žloutnutím listů a následkem je malá či žádná plodnost. Samozřejmě i vápník je v půdě nezbytný.
Kam vysadit révový keř
Vinnou révu vysazujeme v dubnu až květnu do teplé půdy Nejlépe jí vyhovuje jižní svah, chráněný před větrem. Při výsadbě nesmíme zapomenout připravit kůl či drátěnou konstrukci a počítat s tím, že réva nejenže vyroste, ale bude mít i plody. Slabá či špatně ukotvená opora pak nemusí tíhu révového keře unést.
Jamku pro sazenici vyryjeme rýčem do hloubky čtyřiceti centimetrů. Na dno jamky přidáme asi dva kilogramy dobrého kompostu, nikdy ne čerstvý hnůj, který „spálí“ kořeny. Sazenici před výsadbou zakrátíme, hlavní kořeny asi na deset centimetrů, ostatní kořeny odstraníme úplně. Výhon seřízneme na dvě očka a sazenici vsadíme do jamky tak, aby místo štěpování zůstalo dva až tři centimetry nad zemí. Asi do poloviny výšky sazenice nahrneme zeminu, přišlápneme a opravdu důkladně zalijeme. Ze spodiny upravíme hrůbek, kterým překryjeme roub asi o deset centimetrů. Navršený hrůbek později opatrně rozhrneme, jakmile réva vyraší. Z vyrašených letorostů ponecháme jen dva nejsilnější, všechny ostatní vylomíme. Letorosty pak vyvazujeme k opoře.
Bez řezu réva neplodí
Na nejčastější otázku kdy a proč se má réva stříhat lze odpovědět velmi stručně: chcete-li mít velké hrozny bez řezu se neobejdete. Na révě rozlišujeme kmen, stařinu, dvouleté dřevo, jednoleté dřevo a letorosty. Pouze na jednoletém dřevě réva vykvete a po opylení a oplození přinese bobule v hroznu. Ponecháme-li révové keře bez řezu, přinesou sice velkou úrodu, ale málo vyvinutých a špatně vyzrálých hroznů.
Réva se stříhá v únoru nebo březnu. Pozdější termín se nedoporučuje, protože když začne réva rašit, keř roní mízu a vysiluje se. K řezu používám vinohradnické nůžky a pilku bez rámu, tzv. ocasku. Obecná rada jak řezat neplatí u všech odrůd stejně. Některé, zvláště stolní odrůdy, seřezáváme na 6 až 8 oček, případně na 8 až 12. U moštových zpravidla stačí oček 4 až 6 podle toho na jaké opoře bude réva růst. Pro orientaci pomůže jednoduché pravidlo: čím bude vyšší opora, tím více oček ponecháme. Kromě jarního řezu pomůže k „nalévání“ hroznů v červenci zastřihnout konce letorostů, odstraňovat (jako u rajčat) zálistky a koncem srpna otrhat listy okolo hroznů, aby na ně svítilo slunce. Na sklizeň hroznů se pak můžeme těšit zhruba od poloviny září do poloviny října.
Odrůdy vinné révy pro zahrádky
Pro přímý konzum do stolních odrůd patří již tradiční Chrupka bílá, Chrupka červená, Julski biser, Panonia Kincse, Diamant, Prim, Rubanka, Vitra nebo Olšava. Pro pěstování révy v okrajových oblastech, kde hrozí tužší zimy, jsou vhodnější moštové odrůdy, z nichž jsou nejodolnější Chrupky, Ryzlinky a André.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Zelená stěna aneb pěstujeme popínavé rostliny
Zahradní postřikovače
Pěstování švestek a dalších slivoní
Jak na pěstování malin a ostružin
Ovocné dřeviny v květináči
Článek byl zobrazen 47217 krát.
Diskuze k článku
tip
Janek | 26.04.2017 13:43:19
Já zkouším psát o zakládání mikrovinice. Dávám tam i fotky, jak réva roste. Mrkněte na http://jaknarevu.blogspot.cz
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.

Variace na květináče
Chytrý truhlík? Jde to vůbec dohromady? V některých případech ano. Absolutním hitem letních teras nebo balkónů jsou totiž samozavlažovací truhlíky nebo květináče s indikátorem množství vody. Hned vedle nich pak přicházejí do módy svítící květináče. Venku se dále uplatní i zdánlivě obyčejné obaly květin, ovšem v netradičním pojetí i kombinacích.

Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Hledáte-li pro svou zahradu mrazuvzdornou květinu, která bohatě kvete sytými barvami až do podzimu, bude hortenzie latnatá tou správnou volbou. Barvy jejích květů velikosti XXL se postupně vybarvují až do sytých odstínů a jsou ozdobou každé podzimní zahrady.

Pěstujeme bambus
Bambus – velmi zajímavá dřevnatá tráva je u nás nejen poměrně rozšířená, ale také velmi oblíbená. Vyznačuje se rychlým růstem, poměrnou nenáročností i velmi širokým využitím. Některé druhy dorůstají až do výšky neuvěřitelných čtyřiceti metrů.

Hortenzie – květy, které na zahradě rozhodně nepřehlédnete
Hortenzie jsou vyhledávané a oblíbené zejména pro své nápadné květenství, jehož barvu lze ovlivnit také kyselostí půdy. Tyto opadavé velkolisté keře jsou ozdobou každé zahrady a nevyžadují žádnou zvláštní péči. Jaký druh hortenzie si vybrat, kam je vysadit a jak se o ně starat?

Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.

Chryzantémy jsou královny podzimních záhonů
Odrůdová skladba chryzantém je velmi bohatá, a možná žádná jiná květina nemá tak širokou škálu barev, tvarů, ale také způsobů využití. Chryzantémy se uplatní nejen v zahradách, ale i jako hrnkové rostliny či ve váze, kde vydrží velmi dlouho svěží.

Zimolez kamčatský a muchovník – oblíbené alternativy borůvek
Nedaří se vám pěstovat borůvky, protože jim nejste schopni zajistit vhodné pěstební podmínky? Neházejte flintu do žita, existují ještě jiné rostliny, které nejsou na pěstování tak náročné a nejen svým vzhledem, ale i chutí jsou borůvkám hodně podobné. Letos můžete ze zahrady sklízet zimolez nebo třeba muchovníky.